wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konkurs o Nagrodę Międzykulturową 2025.

Austriackie Forum Kultury zaprasza organizacje pozarządowe do udziału w Konkursie o Nagrodę Międzykulturową 2025 na najlepszy projekt społeczny. Nagrody w wysokości od 6000 do 10 000 euro przyznawane są w sześciu kategoriach. Zgłoszenia nadsyłać można do 30 kwietnia 2025.

Austriackie Federalne Ministerstwo Spraw Europejskich Międzynarodowych od 2014 roku organizuje konkurs o Nagrodę Międzykulturową.

– Intercultural Achievement Award (IAA) jest kluczowym projektem wspierającym dialog międzykulturowy. Nagroda przyznawana jest za innowacyjne i skuteczne projekty realizowane na świecie i w Austrii. Konkurs o Nagrodę Międzykulturową otwarty jest dla wszystkich, którzy we współistnieniu międzykulturowym widzą szansę na rozwój społeczny i którzy z tej szansy chcą skorzystać, którzy zaangażowani są w sprawy środowiska naturalnego a także tych, którzy w celach budowania międzykulturowego porozumienia najlepiej wykorzystują najnowsze technologie – piszą organizatorzy. 

Porozumienie międzykulturowe rozumiane jest tu szeroko i obejmuje projekty, jakie realizowane są w obszarach tematycznych: równość płci, młodzież, prawa człowieka i edukacja obywatelska, ochrona środowiska, media, kultura. 

Kto może ubiegać się o Nagrodę Międzykulturową?

Do konkursu zaproszone są organizacje non-profit (w tym organizacje pozarządowe, stowarzyszenia, fundacje, społeczne organizacje edukacyjne, organizacje religijne), organizacje sektora prywatnego, osoby prywatne i spółki cywilne. Wyłączone są z niego organizacje rządowe, instytucje naukowe i badawcze oraz instytucje międzynarodowe.

Do konkursu zgłaszać można projekty, które znajdują się w fazie realizacji lub które zostały zakończone oraz takie, które zgłoszone zostały w latach poprzednich i nie otrzymały Nagrody.

Kategorie, w których przyznawana jest Nagroda Międzykulturowa

  • Kategoria Zrównoważony rozwój: “Najlepszy aktualny projekt łączący ekologię i międzykulturowość”
  • Kategoria Aktualne wydarzenie: “Najlepszy projekt poświęcony aktualnemu wydarzeniu”
  • Kategoria Technologie: “Najlepsze użycie nowych technologii w projekcie międzykulturowym”
  • Kategoria Innowacje: “Innowacyjny projekt międzykulturowy”
  • Kategoria Media: “Najlepsza publikacja w mediach promująca porozumienie interkulturowe”
  • Kategoria Wolność wyznania: "Najlepszy projekt w dziedzinie pokojowego współistnienia różnych religii"

Możliwe jest zgłoszenie jednego i tego samego projektu w kilku kategoriach. Dla każdej kategorii sformułowano osobne kryteria wyboru. W każdej kategorii przyznawana jest jedna nagroda w wys. 6.000 - 10.000 Euro.

Termin składania aplikacji drogą mailową na adres: dialog[at]bmeia.gv.at upływa dn. 30. kwietnia 2025.

Szczegółowe informacje wraz z formularzami zgłoszeniowymi znaleźć można na stronie austriackiego Ministerstwa.

W poprzednich jedenastu edycjach konkursu nagroda cztery razy trafiła do Polski

W roku 2024, w kategorii ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ nagrodę zdobył projekt Jadalny Krajobraz Fundacji W Krajobrazie. W roku 2020 otrzymało ją IMI Radio w kategorii MEDIA. W 2017 roku, w tej samej kategorii, nagrodzona została inicjatywa Chlebem i Solą za projekt portalu informacyjnego uchodzcy.info, a w roku 2015 fundacja Humanity in Action Polska została nagrodzona w kategorii NAJLEPSZY AKTUALNY PROJEKT za Kongres Strefa Inter@kcji.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama