wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:55

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. WS7-Laboratorium Partycypacji
  6. Kamienica – po remoncie
Kamienica – po remoncie

Po remoncie kamienica Wyspa Słodowa 7 i oficyna 7a odzyska dawny urok. Gotowy jest już projekt renowacji elewacji budynku. W obiekcie zastosowane zostaną również nowoczesne rozwiązania takie, jak użytkowy dach oficyny, inteligentne gospodarowanie wodą , sterowanie światłem typu LED, czy pompa ciepła, które będą ogrzewać lub chłodzić budynek.

Trwają ostatnie ustalenia z Miejską Konserwator Zabytków w sprawie projektu remontu elewacji kamienicy Wyspa Słodowa 7. Na początku kwietnia powinniśmy poznać uwagi i zalecenia. Po remoncie budynek zmieni się nie do poznania. Na elewacje mają wrócić,zdobienia i detale. Dach znów wieńczyć będą cztery wieżyczki, jak miało to miejsce w XIX w. Ogrom zmian najlepiej widać na rysunku poniżej. Na niebiesko oznaczono – elementy zachowanie, a na czerwono – elementy do odtworzenia.

 

By ustalić, jaki kolor elewacja kamienicy miała pierwotnie na początku roku wykonano badania stratygraficznie. Wynikło z nich, że kolorystyka budynku była utrzymana w odcieniach koloru żółtego.

Co obejmie remont ?

Miasto zobowiązało się wykonać podstawowy remont obiektu, według wstępnych szacunków miał kosztować około 5 mln złotych. Będzie on obejmował m.in.:

  •  wykonanie izolacji pionowej i poziomej ścian
  • osuszenie ścian
  • wymiana stropów
  • remont elewacji, balkonów, klatki schodowej
  • wymiana sieci sanitarnych i elektrycznych
  • remont dachu
  • wymiana stolarki okiennej ( na drewnianą wg. szczególnego projektu)
  • ocieplenie budynku
  • montaż windy
  • remont klatki schodowej
  •  nowe źródło ciepło ( kotłownia lokalna –nowoczesne piece kondensacyjne, charakteryzujące się wysoką sprawnością)

Po remoncie zwiększy się powierzchnia użytkowa kamienicy z 1,5 tys. mkw. do 1702,18 tys. mkw.  Wykończone będą jedynie sanitariaty i klatka schodowa. Pomieszczenia, które powstaną w skutek przebudowy zostaną oddane przyszłemu podmiotowi / organizacji w stanie deweloperskim. Tak by mógł je wykończyć według swojej wizji.

Jeszcze w czerwcu tego roku Zarząd Inwestycji Miejskich planuje ogłosić przetarg na przebudowę obiektu. Jego zakończenie planowane jest na drugi kwartał 2017 r. Warunkiem koniecznym jest wybranie podmiotu, który ma użytkować przestrzeń kamienicy i oficyny.

Eko rozwiązania

Nad oficyną zaplanowano, taras, który zarazem może być  użytkowym dachem wraz z zielenią. Wejdziemy na niego z czwartego piętra kamienicy. Ogrzewanie będą wspomagać pompy ciepła. O niskie zużycie wody dbać mają baterie z automatycznym wyłącznikiem.

Część społeczników zabiegało, żeby w kamienicy powstał zbiornik do retencji wody opadowej. Niestety zdaniem projektantów umieszczenie dodatkowego zbiornika poniżej poziomu wody nie jest możliwe ze względu na wysoki poziom wód gruntowych. Dodatkowo takie rozwiązanie byłoby nie opłacalne.

Z powodu zapisów Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzeni nie ma możliwości umieszczenia na dachu żadnych urządzeń.  Stąd nie ma możliwości montażu na dachu ogniw fotowoltaicznych , które w części mogłyby zaopatrywać budynek w energie elektryczną. Projektant by zastosować się do wytycznych MPZP  zaproponował, żeby  w odbudowanych wieżyczkach na dachu umieścić chociażby elementy wentylacji.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl