wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:45

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. WS7-Laboratorium Partycypacji
  6. Jakie już podjęliśmy działania
Jakie już podjęliśmy działania

Kamienica na Wyspie Słodowej pod numerem 7 i 7a – jak mało które miejsce we Wrocławiu rozbudziło spontaniczną kreatywność wielu osób i środowisk. Sam teren, na którym stoi kamienica, jest niezwykle popularnym miejscem spotkań wrocławian i nie tylko. Ludzie – zwłaszcza młodzi – pokazali, że chcą tam spędzać czas. Niektórzy twórczo – np. organizując własne występy artystyczne.

W 2014 roku władze miasta podjęły próbę sprzedaży kamienicy nr 7 – jedynego budynku, który pozostał po niegdyś gęstej zabudowie Wyspy Słodowej. Ta próba nie powiodła się. Ale wywołała poważną dyskusję, która doprowadziła do przyjęcia przez Radę Miejską w lutym 2015 roku uchwały zarządzającej konsultacje ogólnomiejskie w sprawie kamienicy nr 7 na Wyspie Słodowej.

Konsultacje z mieszkańcami, przedsiębiorcami i aktywistami prowadzone przez Biuro ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia trwały od 23 lutego do 30 maja 2015 roku. W ramach projektu odbyło się w sumie 8 spotkań informacyjnych i dwudniowe warsztaty, w wyniku których wpłynęły 34 pomysły zagospodarowania kamienicy. W ich wyniku narodził się pomysł stworzenia WS7 Laboratorium Partycypacji. Kamienica ma służyć wszystkim wrocławianom, reprezentującym różne aktywności, których łączy oddolny charakter tworzenia kultury, kreowania czasu wolnego, miejsca, a w końcu miasta.

Po konsultacjach podpisano umowę z projektantem na opracowanie dokumentacji technicznej wraz z projektem i uzyskaniem pozwolenia na budowę. Miasto zobowiązało się wykonać podstawowy remont obiektu, który według wstępnych szacunków miał kosztować około 5 mln złotych, a objąć miałby remont dachu, stropów i ścian. Prezydent ogłosił również, że kamienica zostanie następnie przekazana organizacji, która skupi wokół siebie jak najwięcej organizacji pozarządowych, ruchów miejskich i aktywistów. Ustalono, że to, na jakiej zasadzie kamienica Wyspa Słodowa 7 będzie zarządzana, zostanie wypracowane razem z mieszkańcami.

Aktywiści z Grupy Inicjatywnej WS7 podpisali deklarację współpracy na rzecz Wyspy Słodowej i kamienicy Wyspa Słodowa 7 oraz opracowali wytyczne architektoniczne, dotyczące kamienicy, które przesłali do Urzędu Miejskiego Wrocławia. Zawiązała się również druga grupa, której pomysłem na zagospodarowanie tego miejsca, było stworzenie w kamienicy browaru edukacyjnego. Urząd Miejski Wrocławia powołał kierownika projektu.

Na przełomie roku odbyły się cztery spotkania, w których wzięli udział przedstawiciele miasta, projektant, Grupa Inicjatywna WS7 oraz Grupa Inwestycyjna związana z browarem edukacyjnym. Na jednym z nich przyjęto harmonogram, który zakładał m.in. przedstawienie do końca stycznia 2016 roku przez obie grupy modelu finansowego oraz podmiotu zarządzającego kamienicą. Podczas spotkań ustalono również, że obie grupy mają różne pomysły na zagospodarowanie tego miejsca.

W międzyczasie miasto zleciło badania stratygraficzne oraz złożono wniosek o decyzję administracyjną (pozwolenie konserwatorskie) do Miejskiego Konserwatora Zabytków odnośnie do projektu remontu kamienicy. Decyzja ma zostać wydana jeszcze w marcu, wtedy również zostanie złożony wniosek o pozwolenie na budowę.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl