Informacja o realizatorach konsultacji
Organizator konsultacji: Wydział Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia
Wsparcie w realizacji: Fundacja na Rzecz Studiów Europejskich
Inicjator konsultacji: Zarząd Zieleni Miejskiej we Wrocławiu
Wsparcie merytoryczne: isba Grupa Projektowa Sp. z o.o. & a+f projektowanie przestrzeni
Partner lokalny: Rada Osiedla Lipa Piotrowska, Centrum Aktywności Lokalnej Lipa Piotrowska
O konsultacjach
Konsultacje społeczne dotyczące przyszłego parku na Lipie Piotrowskiej miały przede wszystkim na celu poznanie opinii wrocławian i wrocławianek na temat koncepcji jego zagospodarowania. Opinie można było wyrazić podczas spotkań warsztatowych (w tym jedno dla dzieci i młodzieży). Przez cały okres konsultacji (od 12 czerwca do 4 lipca 2024 r.) również za pomocą e-formularza opinii. W spotkaniach konsultacyjnych udział wzięło łącznie 22 osób (w tym dzieci i młodzież), poprzez formularz opinii przekazano 225 opinii.
Podsumowanie
Opinie zebrane podczas konsultacji społecznych dotyczyły różnych aspektów zaaranżowania terenu przy ulicy Kminkowej. Według mieszkańców i mieszkanek, jednym z najważniejszych elementów parku powinno być duże zadrzewienie, które nie tylko zapewni cień, ale także przyczyni się do poprawy jakości powietrza na osiedlu. Zgłaszano wiele wątpliwości dotyczących propozycji umiejscowienia stawu w północno-wschodniej części parku. Choć może on rozwiązać problem okresowych kałuż, pojawiły się obawy, że zbiornik wodny może stać się siedliskiem komarów, wysychać w czasie suszy, a także ograniczyć przestrzeń przeznaczoną na rekreację. Część osób uważa, że zamiast stawu lepiej byłoby zwiększyć nasadzenia drzew i roślinności, które naturalnie wchłaniałyby wodę.
Uczestniczki i uczestnicy konsultacji wyrażali potrzebę uwzględnienia w projektach parku wybiegu dla psów, ponieważ na osiedlu mieszka dużo właścicieli czworonogów, a obecnie brakuje takiego miejsca.
Podkreślano, że park powinien być miejscem spokoju, z dużą liczbą drzew i wygodnymi ławkami w cieniu, aby zapewnić wypoczynek szczególnie osobom starszym. Nadmierna liczba atrakcji mogłaby zakłócić tradycyjną funkcję parku jako oazy ciszy i spokoju. Mieszkańcy postulowali również ograniczenie infrastruktury, która wymagałaby częstej konserwacji, na rzecz trwałych materiałów. Istotne jest dla nich odpowiednie oświetlenie, aby park był bezpieczny i dostępny także po zmroku. Podkreślali także, że warto uwzględnić potrzeby dzikiej przyrody i owadów, a także unikać planowania miejsc na grilla czy ogniska, które mogą przyciągać imprezy i generować zanieczyszczenia. Z drugiej strony, pojawiły się głosy za dodaniem takich miejsc, a także np. niewielkiego skateparku czy boiska. Należy także przemyśleć kwestie dostępności toalet oraz stojaków na rowery. Ogólnie mieszkańcy cieszą się z powstania parku, ale zwracają uwagę na konieczność przemyślanego zagospodarowania przestrzeni, aby park spełniał potrzeby całej społeczności.
W odpowiedzi na zgłoszone opinie Zarząd Zieleni Miejskiej zapewnił, że w obu koncepcjach zakłada się dużą liczbę zieleni wysokiej, głównie drzew. Ze względu na przeznaczenie tego terenu w planie miejscowym oraz warunki przekazania działki przez KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy we Wrocławiu), główną funkcją tego obszaru będą usługi sportowe, które zostaną harmonijnie wkomponowane w zieleń. Nie mniej jednak z uwagi na zmiany klimatu oraz problemy związane z gospodarowaniem wody opadowej, konieczne jest wprowadzenie retencjonowania wody opadowej w postaci ogrodu deszczowego, który miałoby na celu nie tylko poprawę bioróżnorodności, ale także rozwiązać problemy związane z wodą stojącą na tym terenie.
Co się zmieniło dzięki konsultacjom?
Na 196 analizowanych opinii, 64 zostały wyjaśnione – większość z tych zagadnień dotyczyła tematów poza zakresem konsultacji lub zostały już wprowadzone do propozycji projektowej. Za 5 opinii podziękowano, gdyż miały tylko charakter pochwały. Wśród pozostałych 127 opinii, uwzględniono 84 (66%), z czego 28 częściowo. To oznacza, że każde dwie opinie spośród trzech proponujących zmiany w projekcie miało wpływ na jego ostateczny kształt.
Wśród nieuwzględnionych opinii, część z nich bezpośrednio nie dotyczyły konsultowanego projektu (były poza zakresem konsultacji) lub rozwiązania w nich postulowane leżą poza jego zakresem.
Wybór wariantu po konsultacjach
Przedstawione podczas konsultacji dwa warianty zagospodarowania terenu spotkały się z podobnym odbiorem i miały analogiczną liczbę zwolenników. Ostatecznie, do dalszej realizacji, wybrano Wariant B, zatytułowany “Żywioły, Pętle nieskończoności”.
Decyzja o jego wyborze wynika z jednej strony ze szczegółowej analizy zgłoszonych podczas konsultacji opinii – ogólnych, jak i o konkretnych wariantach. Z drugiej strony wsparta została przez opinię Rady Osiedla Lipa Piotrowska, która wskazała Wariant B jako spełniający w większym zakresie oczekiwania lokalnej społeczności.
W finalnej wersji koncepcji opartej na Wariancie B uwzględnione zostaną opinie zgodnie z zapisami umieszczonymi w tabelach w tym raporcie. Przede wszystkim dokonana będzie zmiana stałego zbiornika w zbiornik na małą retencję, tzn. zaprojektowany zostanie ogród deszczowy w postaci wgłębnika z odpowiednimi nasadzeniami w celu retencjonowania wody opadowej.
Refleksja inicjatorów konsultacji
Podczas konsultacji mieszkańcy wskazywali potrzebę stworzenia przede wszystkim parku, tzn. przestrzeni z przewagą zieleni wysokiej, z alejkami oraz elementami małej architektury.
Zaskoczeniem była krytyczna reakcja części mieszkańców na wprowadzony w obydwu koncepcjach zbiornik wodny oraz “burzliwa” dyskusja dotycząca jego formy, tzn. czy ma to być zbiornik ze stałym poziomem wody czy okresowo suchy.
Poszczególne elementy kompozycyjne, takie jak górki terenowe oraz podesty drewniane miały zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Powszechną aprobatę wzbudzały ścieżka spacerowo-biegowa oraz tor rolkowy. Pojawiła się jedna nowa propozycja funkcjonalna – psi wybieg.
Partnerzy lokalni
Partnerem lokalnym konsultacji była Rada Osiedla Lipa Piotrowska, która wsparła ich promocję oraz aktywnie jej przedstawiciele i przedstawicielki uczestniczyli w konsultacjach. Partnerem było również Centrum Aktywności Lokalnej Lipa Piotrowska. Wsparło ono promocję konsultacji oraz udostępniło lokal. Również pomogło zaprosić uczestników i uczestniczki na spotkanie z młodymi.