wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:13

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Konsultacje społeczne
  4. Zakończone konsultacje
  5. 2021
  6. Jak rozwijać komunikację rowerową?
  7. Pytania i odpowiedzi
grafika ilustracyjna Wrocław Rozmawia
grafika ilustracyjna

Aby nakreślić tło konsultacji, przygotowaliśmy pytania i odpowiedzi zachęcamy do zapoznania się z ich treścią.

Czy to pierwszy taki plan dla Wrocławia?

Tak, to pierwszy taki dokument we Wrocławiu, wcześniej nie istniało tego typu opracowanie. 

Czym będzie "Plan działań rowerowych do 2030 r."?

"Plan działań rowerowych do 2030 r." ma stanowić uzupełnienie dotychczasowych strategii i polityk Wrocławia, w których podejmowany jest temat komunikacji rowerowej w mieście (Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego, Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia nr LV/1688/10 z dnia 14 października 2010 r. w sprawie polityki rowerowej Wrocławia, Wrocławska Polityka Mobilności - Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia nr XLVIII/1169/13 z dnia 19 września 2013 r.). Jest też odpowiedzią na rekomendacje Wrocławskiego Panelu Obywatelskiego.

W całości opisane zostaną w nim działania związane z poruszaniem się rowerem po mieście: rower jako środek komunikacji, infrastruktura, promocja, edukacja.

W ramach przygotowania Planu przeanalizowano istniejące trasy rowerowe. Przebadano m.in. ciągłość i spójność tych tras, tzw. współczynnik wydłużenia i współczynnik opóźnienia. W terenie sprawdzony został ich stan techniczny i rzeczywisty czas przejazdu. Wyniki przeprowadzanych badań wraz z wnioskami z konsultacji, planuje się zawrzeć w Planie w formie zamierzeń inwestycyjnych. Ich realizacja zostanie podzielona na etapy.

W Planie opisane zostaną także działania edukacyjne, promocyjne i związane z koordynacją sieci samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich pn. Wrocławski Rower Miejski. W ramach konsultacji zostaną zebrane opinie na powyższe tematy, co pozwoli na to, że będą one realizowane zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców Wrocławia.

Powstający dokument stanowi odpowiedź na rekomendacje Panelu Obywatelskiego. Na które?

Jak wspomniano, Plan działań rowerowych jest też odpowiedzią na wiążące rekomendacje Panelu Obywatelskiego:

  • Nr 1 – Tworzenie większej ilości wydzielonych dróg dla rowerów – 88,06% poparcia.
  • Nr 2 – Wprowadzenie działań dotyczących nieprzestrzegania przepisów i egzekwowania kar wobec rowerzystów i pieszych (pomysły: kampania edukacyjna, dodatkowe oznakowanie, kampania billboardowa i edukacja w szkołach, mapy dróg rowerowych) – 94,03% poparcia.
  • Nr 5 – Modernizacja starej infrastruktury rowerowej w perspektywie pięciu lat – konieczna jest poprawa standardu istniejącej infrastruktury rowerowej w miejscach, gdzie nie spełnia ona podstawowych wymogów (jeżeli ruch rowerowy ma wzrosnąć, konieczne jest, aby infrastruktura rowerowa była czytelna, wygodna i bezpieczna) – 85,07% poparcia.
  • Nr 6 – Poprawa infrastruktury dla ruchu rowerowego, obejmująca: rozszerzenie sieci rowerowej o gminy podmiejskie (we współpracy z tymi gminami); połączenie infrastruktury rowerowej w spójną sieć; tworzenie i rozwijanie sieci parkingów rowerowych; budowa bezpiecznych i wyodrębnionych dróg rowerowych (w tym: prowadzących wokół Rynku); dodatkowe parkingi rowerowe; poprawa oznakowania tych dróg – 91,04% poparcia.
  • Nr 7 – Wprowadzenie zakaz wjazdu na Rynek rowerów, hulajnóg i hulajnóg elektrycznych – 83,58% poparcia.

Jakie są główne cele Planu?

Zbadanie istniejącej sieci tras rowerowych, określenie priorytetów realizacji działań infrastrukturalnych (w zakresie rozbudowy sieci tras rowerowych i systemu parkingowego), rozwój sieci samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich pn. Wrocławski Rower Miejski, promocja i edukacja - to główne cele postawione w ramach przygotowania Planu działań rowerowych do 2030 r.

Kiedy powstanie Plan?

Plan powstanie do końca 2021 r. i będzie obejmował inwestycje, których realizację planuje się do 2030 r. Jest to pewna różnica względem rekomendacji Panelu: dokument miał powstać do końca II kwartału 2021 r. i miał obowiązywać do 2025 r. Zatem jego powstanie będzie nieznacznie opóźnione, ale perspektywa czasowa w nim opisana będzie dłuższa niż pierwotnie zakładano.

Czy opracowany dokument będzie konsultowany społecznie?

Nie. W dokumencie zostaną uwzględnione propozycje UM i opinie mieszkańców zebrane podczas tych konsultacji. Opinie pozwolą na określenie priorytetów inwestycyjnych na kolejne kilka lat.

Jak bardzo szczegółowy ma być Plan? Czy będzie zawierać listę priorytetowych inwestycji lub listę inwestycji rowerowych do realizacji w określonych latach?

W Planie, między innymi w oparciu o wynik tych konsultacji, zawarta będzie lista inwestycji priorytetowych. Wyszczególnione na niej zostaną te, które będą wyłonione do realizacji jako pierwsze – tzw. etap I.

Biuro Zrównoważonej Mobilności chciałoby, by wszystko, co znajdzie się na liście dotyczącej etapu I, zostało zrealizowane do 2030 r. Jednak jest to zależne od finansowania, czego dziś nikt nie jest w stanie przewidzieć (budżet rowerowy, partycypacja deweloperów, środki zewnętrzne). Jeśli środków finansowych będzie więcej, zrealizowane zostaną również dalsze propozycje, które roboczo określono jako etap II.

Z czym wiąże się przyjęcie Planu?

Wskazane w nim cele, priorytety i działania będą pomocne przede wszystkim przy ustalaniu kolejności realizacji zamierzeń inwestycyjnych w zakresie rozbudowy infrastruktury rowerowej. Inwestycje będą mogły być realizowane:

  • w ramach Programu rowerowego, również w oparciu o dofinansowania ze źródeł zewnętrznych,
  • w powiązaniu z inwestycjami deweloperskimi – zgodnie z Art. 16 Ustawy o drogach publicznych;
  • w ramach środków pozyskanych z funduszy krajowych i zagranicznych.

Ponadto plan będzie porządkował takie kwestie jak:

  • edukacja i promocja ruchu rowerowego;
  • rozwój sieci samoobsługowych wypożyczalni rowerów miejskich, czyli Wrocławskiego Roweru Miejskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl