- Nadchodzące miesiące będą szczególnie trudne dla osób w kryzysie bezdomności, właśnie ze względu na pandemię. Jest dużo mniej miejsc w noclegowniach we Wrocławiu. A to się wiąże z tym, że to osoby muszą swoje miejsca niemieszkalne zagospodarować do tego, żeby tam przetrwać zimę. Dlatego w tym roku bardzo gorąco i bardzo mocno apelujemy o przekazywanie nam takich artykułów jak koce, śpiwory, termosy, kołdry – mówi Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.
Buty na wagę złota
Potrzebna jest także odzież męska – skarpetki, spodnie, bielizna, kurtki, bluzy, polary, czapki, szaliki, rękawiczki. A także buty. – Dobry ciepły but, to jest marzenie każdej osoby w kryzysie bezdomności. Zawsze mamy z tym problem, zawsze tego jest najmniej – mówi Paweł Tarka.
Odzież można przynieść osobiście albo wysłać pocztą do łaźni Caritas przy ul. Katedralnej 7. Łaźnia i magazyn odzieży są otwarte trzy razy w tygodniu, w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 6:00-14:00.
Kwesta Listopadowa przeniesiona do internetu
Coroczna kwesta na rzecz osób dotkniętych bezdomnością, prowadzona w listopadzie na wrocławskich cmentarzach, miała być w tym roku zorganizowana już po raz 25. Z uwagi na epidemię oraz zamknięcie cmentarzy na Wszystkich Świętych, przeniesiona została jednak do sieci.
Zima to dla placówek prowadzonych przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta, czas znacznie wyższych kosztów funkcjonowania - zwłaszcza kosztów ogrzewania. W tym roku reżim sanitarny wymaga również dodatkowych zabiegów higienicznych. Część osób korzystających z noclegowni potrzebuje także opieki medycznej i wymiany opatrunków.
Dla wolontariuszy gotowych poprowadzić zbiórki online, przygotowana została specjalna strona, za pomocą której mogą dołączyć do akcji.
Streetbus
Od 30 października po wrocławskich ulicach z powrotem jeździ także Streetbus, czyli bus rozwożący osobom potrzebującym ciepłe posiłki. Akcja organizowana jest dzięki współpracy miejskiego Wydziału Partycypacji Społecznej, MOPS, MPK i organizacji pozarządowych tj.: Fundacji Homo Sacer i Fundacji Szerszy Krąg. W ubiegłym sezonie, przez 8 miesięcy, 7 dni w tygodniu, każdego wieczoru Streetbus wraz ze streetworkerami zataczał po mieście około czterdziestokilometrową pętlę. Rozwiózł 36 757 porcji ciepłej zupy.
Fundacja „Weź pomóż” stworzy jadłodajnię dla potrzebujących
W styczniu przy ul. Poznańskiej powstanie miejsce, które będzie stołówką społeczną, biblioteką oraz miejscem spotkań mieszkańców. Jak mówi założyciel fundacji „Weź pomóż” Jan Piontek, będzie to miejsce otwarte dla wszystkich.
– Działając społecznie, trzeba słuchać ludzi, to pozwala poznać ich potrzeby. Rozmawiając z osobami, które zgłaszają się do fundacji, mogę zapewnić im środki, które ułatwią im codzienne działanie. Ja zawsze marzyłem o stworzeniu takiego miejsca, teraz mam taką możliwość i już nie mogę się doczekać chwili, kiedy to miejsce wypełni się ludźmi – opowiada Jan Piontek.
WrOPON działa mimo epidemii
W ograniczonym zakresie, ale działa także Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym. We WroPON dostępne są 23 łóżka, ośrodek prowadzi izbę wytrzeźwień, a dodatkowo przyjmuje także na nocleg osoby bezdomne.