Streetbus cały czas pomaga potrzebującym

Po Wrocławiu jeździ Streetbus, czyli bus, z którego potrzebującym rozdawane są ciepłe posiłki. Startuje o godz. 20.00 z ul. Sieradzkiej.


Akcja organizowana jest dzięki współpracy miejskiego Wydziału Partycypacji Społecznej, MOPS, MPK i organizacji pozarządowych tj.: Fundacji Homo Sacer i Fundacji Szerszy Krąg.

– To piękny przykład tego, jak wiele można osiągnąć działając wspólnie. Pandemia spowodowała, że wielu potrzebujących unika zbiorowisk, więc posiłek i dobre słowo, który do nich dowozimy, są często jedynymi, z których mogą bezpiecznie skorzystać. Mam nadzieję, że wspólnie uda nam się pomóc wszystkim, którzy tej pomocy oczekują – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Wrocławska trasa Streetbusa

Wrocławski Streetbus o godz. 20:00 rusza z przystanku przy ul. Sieradzkiej. Kolejne postoje ma na przystankach tj.: ul. Bzowa (Centrum Zajezdnia), Katedra, ul. Sucha i ul. Zaporoska. Poza tym kilka innych funkcjonuke jako przystanki „na żądanie”. Tak będzie przez najbliższych kilka miesięcy (w zależności od zapotrzenowania możliwe wydłużenie terminu).

– MPK nie będzie stało bezczynnie, zwłaszcza w tak trudnym okresie pandemii, gdy wielu potrzebujących pozbawionych jest dostępu do ciepłych posiłków – mówi Krzysztof Balawejder, prezes wrocławskiego MPK. – Oprócz regularnego dowożenia seniorom żywności w okresie kwarantanny kluczową akcją pomocową MPK jest Streetbus. Jestem niezwykle zadowolony z jego efektów, ponieważ w ten sposób udało się wesprzeć naprawdę wiele osób znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Dlatego teraz ponownie z zapałem włączamy się w pomaganie potrzebującym – podkreśla.

Pierwsze kursy wrocławskiego Streetbusa

Podczas pierwszej edycji Streetbusem były dwa pojazdy. Zimą tę funkcje pełnił autobus Volvo 7000A, który przez długie lata woził wrocławian, a na starość został przerobiony na mobilną jadłodajnię. Bezdomni mogli się w nim ogrzać i zjeść.

Dotychczas Streetbus przejechał 9 443 km, a obsługujący go kierowcy spędzili za kółkiem blisko 1 368 godzin (a jeśli chcemy być precyzyjni, to 1 367 godzin i 55 minut) spalając przy tym 4 190 litrów paliwa. Wszystko po to, aby wydać potrzebującym 36 757 porcji zupy.

Streetbus, fot. arch. redakcja wroclaw.pl

Jak bardzo to wsparcie było i jest potrzebne świadczy fakt, że od stycznia do marca 2020 r., średnio wydawanych było od 43 do 73 porcji dziennie. Od kwietnia ich liczba wzrosła i wynosiła od 123 do 156.

Streetbus to projekt, który uzupełnia istniejący system wsparcia osób dla osób bezdomnych i ubogich, obejmujący finansowane i współfinansowane przez miasto schroniska, noclegownie czy jadłodajnie. Posiłki wydawane w Streetbusie finansuje Miasto i MOPS, zadanie realizują organizacje pozarządowe wspierane przez MPK Wrocław, które wzięło na siebie całą logistykę.

Czytaj też: Streetbus we Wrocławiu: Autobus dla osób bezdomnych na ulicach miastaZgłoś uwagę