wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:40

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Gdzie bezdomni znajdą pomoc we Wrocławiu?
przystanek Streetbusa, Wrocław fot. Tomasz Hołod
przystanek Streetbusa, Wrocław

Bez domu najciężej jest zimą. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby dotknięte kryzysem bezdomności i gdzie mogą jej szukać obecnie we Wrocławiu?

W mieście działa łącznie kilkanaście placówek: noclegowni, łaźni, punktów wydających odzież. Niosą pomoc kilkuset osobom. Jak informują pracownicy MOPS – wszystkie te placówki, mimo trwającej epidemii koronawirusa, są obecnie czynne, choć wprowadzono tam zasady reżimu sanitarnego. 

Placówki pomocowe działające we Wrocławiu

Ogrzewalnia dla osób bezdomnych

  • Gajowicka 62, czynna całodobowo, tel. 530 712 650. Bezpłatna infolinia: 0 800 292 137 (dzwoniąc z tel. stacjonarnych).

Schroniska i noclegownie

Jadłodajnie

Odzież

Łaźnie

  • Katedralna 7, tel. 71/ 327-13-16 - czynna - poniedziałek, środa, piątek 6.00-14.00
  • Małachowskiego 13, tel. 71/ 717-34-25

Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym

Streetbus

Codziennie o godz. 20.00 w trasę po Wrocławiu wyrusza także Streetbus. Bus z ciepłymi posiłkami ma przystanki na ul. Sieradzkiej (od 20.00 do 20.25), na Bzowej przy Centrum Historii Zajezdnia (od 20.42 do 21.12), na Wyszyńskiego (przystanek Katedra, od 21.45 do 22.15) i na ul. Suchej na przystanku w pobliżu stacji benzynowej (od 22.30 do 23.00) i na ul. Zaporowskiej (o 23:15). Dodatkowo „na życzenie” zatrzymuje się na al. Hallera, pod FAT, na pl. Orląt Lwowskich, pod Galerią Dominikańską i przy ul. Pułaskiego (przystanek „Kościuszki”).

Streetbus - zupa dla potrzebujących. Fot. Tomasz Hołod

W związku z epidemią koronawirusa, jako Streetbus kursował przez pewien czas dostawczy samochód miejskiego przewoźnika, z którego wolontariusze wydawali pakiety żywnościowe. Teraz w tej roli powrócił przegubowy autobus VOLVO, który kiedyś można było spotkać na miejskich liniach. Stał się on mobilną stołówką, w której – na kolejnych przystankach – potrzebujące osoby posilą się ciepłą zupą.

Autobus będzie kursował aż do 30 kwietnia, 7 dni w tygodniu.  

Przeczytaj również: Streetbus ponownie na ulicach Wrocławia

Każda pomoc będzie mile widziana

Tej zimy, wrocławskie organizacje pozarządowe niosące pomoc osobom bezdomnym, apelują o nasze wsparcie materialne.

Caritas przyjmuje odzież

- Bardzo gorąco i bardzo mocno apelujemy o przekazywanie nam takich artykułów jak koce, śpiwory, termosy, kołdry – mówi Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Potrzebna jest także odzież męska – skarpetki, spodnie, bielizna, kurtki, bluzy, polary, czapki, szaliki, rękawiczki oraz buty. To nie musi być odzież nowa. Ważne, żeby była czysta i w dobrym stanie.

Odzież można przynieść osobiście albo wysłać pocztą do łaźni Caritas przy ul. Katedralnej 7, 50-328 Wrocław. Łaźnia i magazyn odzieży są otwarte w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 6:00-14:00.

Ciepłą odzież można także przynosić do MiserArt przy ul. Cybulskiego 35-35a Streetworkerzy organizacji przekażą ją osobom potrzebującym.

Fundacja Weź Pomóż przygotowuje paczki z żywnością

Osoby potrzebujące mogą liczyć też na pomoc fundacji Weź Pomóż. Mogą tam otrzymać paczki z żywnością, które są wydawane w poniedziałki od godz. 14 do 17, w środy od 16 do 18 i w piątki od 14 do 17. Można tam również skorzystać z darmowej porady prawnika, psychologa oraz pracowników MOPS-u, którzy podpowiedzą, gdzie szukać pomocy w trudnej sytuacji życiowej. 

– Zależy nam na tym, aby Ci wszyscy ludzie, którzy do nas przychodzą wiedzieli, że są ważni – mówi Jan Piontek, prezes Fundacji Weź Pomóż. – My nie tylko chcemy im pomóc. Chcemy też przywracać im godność.

Straż Miejska: jeden telefon może uratować życie

Wrocławska Straż Miejska apeluje o reagowanie, kiedy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Podczas mrozów może od tego zależeć czyjeś życie.

Straż Miejska każdego roku otrzymuje około 2 tysiące zgłoszeń od wrocławian zaniepokojonych losem bezdomnych. W okresie zimowym, strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami socjalnymi Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców MPOS patrolują miejsca przebywania osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Sprawdzają pustostany, parki, lasy miejskie, miejsca pod mostami. Najbardziej potrzebującym rozdają pakiety żywnościowe. Oferują pomoc w podwiezieniu do ogrzewalni. Numer telefonu do Straży Miejskiej to 986.

– Koniecznie trzeba zareagować bez względu na to, czy jest to osoba bezdomna, pod wpływem alkoholu czy potrzebująca pomocy lekarskiej – mówi Waldemar Forysiak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej Wrocławia. – Najpierw trzeba sprawdzić w jakim jest stanie. Jeśli wymaga pomocy lekarskiej, jak najszybciej należy wezwać pogotowie ratunkowe. Natomiast, kiedy nie jest to konieczne, to poinformować o tym Straż Miejską. Jeśli jest to osoba bezdomna, to zostanie odwieziona do noclegowni. Natomiast, gdy okaże się, że jest to ktoś pod wpływem alkoholu, to trafi do Wrocławskiego Ośrodka Pomocy Osobom Nietrzeźwym. Najważniejsze jest jednak to, aby w tym kimś zobaczyć człowieka - nawet jeśli czuć od niego alkohol, brzydko pachnie czy leży w wiacie śmietnikowej. Trzeba pamiętać o tym, że jeden telefon może uratować czyjeś życie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl