Bez domu najtrudniej jest zimą. Gdzie bezdomni znajdą pomoc we Wrocławiu?

fot. MPK Wrocław

Bez domu najtrudniej jest zimą. Na jaką pomoc mogą liczyć osoby dotknięte kryzysem bezdomności i gdzie mogą jej szukać obecnie we Wrocławiu?

W mieście działa łącznie kilkanaście placówek: noclegowni, łaźni, punktów wydających odzież. Niosą pomoc kilkuset osobom. Jak informują pracownicy MOPS – wszystkie te placówki, mimo trwającej epidemii koronawirusa, są obecnie czynne, choć wprowadzono tam zasady reżimu sanitarnego. 

Placówki pomocowe działające we Wrocławiu:

Ogrzewalnia dla osób bezdomnych

  • Gajowicka 62, czynna całodobowo, tel. 530 712 650. Bezpłatna infolinia: 0 800 292 137 (dzwoniąc z tel. stacjonarnych).

Schroniska i noclegownie dla potrzebujących we Wrocławiu

Jadłodajnie dla potrzebujących we Wrocławiu

Odzież dla potrzebujących we Wrocławiu

Łaźnie dla potrzebujących we Wrocławiu

  • Katedralna 7, tel. 71/ 327 13 16 - czynna - poniedziałek, środa, piątek 6.00-14.00
  • Małachowskiego 13, tel. 71/ 717 34 25

Wrocławski Ośrodek Pomocy Osobom Nietrzeźwym

Streetbus czyli ciepły posiłek dla potrzebujący we Wrocławiu

Na ulice miasta wrócił Streetbus – autobus wrocławskiego MPK, w którym na pomoc mogą liczyć osoby w kryzysie bezdomności lub w trudnej sytuacji życiowej. W tym sezonie to znów duży, przegubowy pojazd. Kursowanie rozpoczyna codziennie o godzinie 20 z ulicy Sieradzkiej.

W poprzednim sezonie Streetbusa jego załoga przez 1 680 godzin pracy pomogła 41 984 osobom. Przejechała w tym czasie 16 750 km, wydając 66 163 porcji zupy.

streetbus, grudzień 2021

Streetbus, grudzień 2021, fot. MPK Wrocław

Wrocław udowadnia kolejny raz, że jest miastem wrażliwym społecznie. Streetbus jest potrzebny, o czym świadczy chociażby liczba osób, które z niego skorzystały w poprzednim sezonie  – mówi przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Sergiusz Kmiecik. – To zaszczyt móc wspierać inicjatywy dobre, pożyteczne i tak profesjonalnie realizowane. Dziękuję drużynie MPK i jego partnerom za tę inicjatywę.

Wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby ten autobus nie był już nikomu potrzebny. Nasze dotychczasowe doświadczenie pokazało jednak, że jest inaczej. Cieszy się on wielkim zainteresowaniem i okazał się bardzo skutecznym sposobem dotarcia do osób w trudnej sytuacji życiowej. Dlatego po raz kolejny wyjechał na wrocławskie ulice – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder.

W związku z epidemią koronawirusa, jako Streetbus kursował przez pewien czas dostawczy samochód miejskiego przewoźnika, z którego wolontariusze wydawali pakiety żywnościowe. Teraz w tej roli powrócił przegubowy autobus VOLVO, który kiedyś można było spotkać na miejskich liniach. Stał się on mobilną stołówką, w której – na kolejnych przystankach – potrzebujące osoby posilą się ciepłą zupą.

trasa streetbusa

Trasa Streetbusa w sezonie zimowym 2021/2022, rys. MPK Wrocław

Streetbus to inicjatywa, dzięki której możemy okazać solidarność z osobami wykluczonymi. – wyjaśnia Andrzej Ptak z fundacji Homo Sacer, która jest partnerem społecznym projektu. – Prócz pożywnego posiłku mogą one liczyć na profesjonalną pomoc. Personel Streetbusa jest w stałym kontakcie z załogą ulicznego ambulatorium, które towarzyszy Streetbusowi będzie interweniowało w pilnych przypadkach.

Autobus będzie kursował aż do 30 kwietnia, 7 dni w tygodniu, rozpoczynając trasę z ul. Sieradzkiej. Odwiedza również przystanki „Bzowa” w pobliżu Centrum Historii Zajezdnia i „Katedra” przy ul. Wyszyńskiego. Dodatkowo „na życzenie” zatrzymuje się na al. Hallera, pod FAT, na pl. Orląt Lwowskich, pod Galerią Dominikańską i przy ul. Pułaskiego (przystanek „Kościuszki”).

Streetbus to dobre i sprawdzone uzupełnienie działań kierowanych do osób w kryzysie bezdomności – mówi Tomasz Neumann, kierownik Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Oprócz finansowania Streetbusa, na którego funkcjonowanie przeznaczamy 300 tysięcy złotych, dofinansowujemy ponad 20 różnych placówek programów wychodzenia z bezdomności i placówek pomocowych – dodaje. Mowa tutaj m.in. o schroniskach, noclegowniach, punktach wydawania odzieży czy łaźni. Rocznie na te działania MOPS przeznacza 7 milionów złotych.

Przeczytaj również: Streetbus cały czas pomaga potrzebującym

Każda pomoc będzie mile widziana

Tej zimy wrocławskie organizacje pozarządowe niosące pomoc osobom bezdomnym, apelują o nasze wsparcie materialne.

Caritas przyjmuje odzież

– Bardzo gorąco i bardzo mocno apelujemy o przekazywanie nam takich artykułów, jak koce, śpiwory, termosy, kołdry – mówi Paweł Trawka z Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Potrzebna jest także odzież męska – skarpetki, spodnie, bielizna, kurtki, bluzy, polary, czapki, szaliki, rękawiczki. A także buty.

Odzież można przynieść osobiście albo wysłać pocztą do łaźni Caritas przy ul. Katedralnej 7. Łaźnia i magazyn odzieży są otwarte w poniedziałki, środy i piątki w godzinach 6.00-14.00.

Ciepłą odzież można także przynosić do MiserArt przy ul. Cybulskiego 35-35a Streetworkerzy organizacji przekażą ją osobom potrzebującym.

Straż miejska: wszyscy musimy reagować

Wrocławska straż miejska apeluje o reagowanie, kiedy widzimy osobę potrzebującą pomocy. Podczas mrozów może od tego zależeć czyjeś życie.

Straż miejska każdego roku otrzymuje ponad 1,5 tysiąca zgłoszeń od wrocławian zaniepokojonych losem bezdomnych. W okresie zimowym, strażnicy miejscy wspólnie z pracownikami socjalnymi Zespołu ds. Osób Bezdomnych i Uchodźców MPOS patrolują miejsca przebywania osób dotkniętych kryzysem bezdomności. Sprawdzają pustostany, parki, lasy miejskie, miejsca pod mostami. Najbardziej potrzebującym rozdają pakiety żywnościowe. Oferują pomoc w podwiezieniu do ogrzewalni. Numer telefonu do straży miejskiej to 986.