wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - Partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Budżet Obywatelski nie tylko we Wrocławiu. Zobaczcie ciekawe projekty z innych miast

Łąki na dachach wiat przystankowych, Warszawa

Są zielone i nie nagrzewają się w czasie upałów tak jak dachy z pleksi. Na dachach wiat przystankowych w stolicy, posadzono rozchodniki. Pierwsze pojawiły się już przed trzema laty, a po ubiegłorocznej edycji budżetu obywatelskiego, dodano kolejne. Rozchodnik jest bezobsługowy i nie wymaga podlewania, dobrze znosi wahania temperatury. W czasie deszczu magazynuje wodę. Jak podaje warszawski Zarząd Transportu Miejskiego -  zmniejsza też zapylenie powietrza wokół wiaty o 15-20 proc. i pochłania rocznie 7,3 kg dwutlenku węgla.

Tor do nauki jazdy na wózkach inwalidzkich, Kielce

Na kawałku chodnika o wymiarach 40 na 20 metrów umieszczono przeszkody, jakie osoby poruszające się na wózkach spotkać mogą w różnych miejscach. Schody, nierówności, pochyłości. Tor pozwala na ćwiczenie bezpiecznego i samodzielnego poruszania się, mimo napotykanych barier.

Zastosowano na nim różne nawierzchnie, które osoby poruszające się na wózku mogą spotkać w mieście, np. kostkę brukową, piasek, żwir. Jest też pochylnia, przestrzenie z różnymi schodami czy drzwi wahadłowe. Przy każdym z urządzeń postawiono tabliczki pokazujące, jak pokierować wózkiem.

Ogrody biocenotyczne, Warszawa

To projekt, który dopiero został skierowany do realizacji. W trzech punktach miasta powstaną mikro wycinki parku narodowego. Renaturyzowane obszary powstają z myślą o dzikiej przyrodzie.

– Zadaniem takiego ogrodu, zaopatrzonego w rodzime nasadzenia roślin (…), jest zapewnienie: bezpiecznego schronienia, bazy pokarmowej, miejsc lęgowych, rozrodu i odpoczynku rodzimym, dzikim gatunkom owadów, płazów, gadów, ssaków i ptaków. Ingerencja człowieka w procesy zachodzące w takim ogrodzie powinna zostać ograniczona do minimum - koszenie raz/dwa razy w roku (intensywne koszenie dopuszczalne jest jedynie dla wyznaczenia ścieżek), zaniechanie grabienia liści lub tworzenie z liści kopców pod drzewami i wokół krzewów – napisali liderzy projektu.

– W ogrodzie biocenotycznym obieg materii powinien odbywać się na terenie ogrodu - niewskazane jest wywożenie liści, gałęzi, pokosu. Istotne jest również to, aby w miarę możliwości magazynować i wykorzystywać nadmiar wody opadowej w czasie deszczy – dodali.

Lądowisko dla helikopterów, Radom

Lądowisko przy Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu otrzymało nowe oświetlenie i nawierzchnię. Jak informuje PAP, dzięki przebudowie jest teraz przystosowane do przyjmowania śmigłowców Black Hawk, coraz częściej wykorzystywanych do transportu chorych. Projekt zwyciężył w drugiej edycji Budżetu Obywatelskiego Mazowsza.

200 domków dla jeży, Sopot

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Na zdjęciu domek dla jeży UM Sopot
Na zdjęciu domek dla jeży

Mają tak skonstruowane przedsionki, by do środka nie dostał się drapieżnik. Są także ściągane dachy, by dało się wyczyścić domek na wiosnę, kiedy jeże się już wyprowadzą. Mieszkańcy Sopotu mogli je odbierać w urzędzie miasta i postawić u siebie na ogródku czy na działce.

Bankomat nasion, Kielce

Z tego bankomatu każdy chętny będzie mógł pobrać wybrane nasiona kwiatów (np. rumianku, chabru czy maciejki). – Wystarczy wziąć jedną miarkę, znaleźć miejsce do wysiewu, posiać, podlać i czekać aż wykiełkują – przekonuje lider projektu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl