wroclaw.pl strona główna Wrocław Rozmawia - partycypacja, konsultacje, rewitalizacja, NGO Wrocław Rozmawia - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:49

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Wrocław Rozmawia
  3. Aglomeracja Rozmawia
konferencja "Aglomeracja rozmawia" Aglomeracja Wrocławska - Marta Boska, www.wroclaw.pl
konferencja "Aglomeracja rozmawia"

Konsultacje z mieszkańcami, budżety obywatelskie i współdziałanie organizacji pozazawodowych z samorządami – to tylko niektóre z tematów konferencji „Aglomeracja rozmawia”, w której spotkali się przedstawiciele gmin aglomeracji wrocławskiej i organizacji pozarządowych.

W poniedziałek, 17 września na Stadionie Wrocław rozmawiano o współpracy gmin i organizacji pozarządowych z byłego województwa wrocławskiego.

– To nie jest tak, że są nasi i wasi mieszkańcy. Są nasi wspólni mieszkańcy. To szczególnie widać w kontekście aglomeracji. Cały czas się przemieszczamy. Można mieszkać w jakiejś gminie, a pracować lub posyłać dzieci do szkoły do innej, a na basen pojechać jeszcze do innej gminy. Mamy też świadomość, że okoliczne samorządy działają różnie, np. gdzieś jest budżet obywatelski, a gdzie indziej go nie ma. Do tego są jeszcze organizacje pozarządowe, które robię wiele interesujących rzeczy. Chcemy o tych sprawach rozmawiać i korzystać ze swoich doświadczeń – mówi Bartłomiej Świerczewski, dyr. Biura ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Aglomeracja wrocławska to 45 gmin byłego województwa wrocławskiego i ponad milion mieszkańców.

– Chcielibyśmy więcej spraw rozwiązywać wspólnie. Szczególnie w zakresie transportu publicznego. To jest dziś największa bariera rozwojowa na naszym terenie. Planujemy przygotowanie dokumentu o standardach transportu publicznego w aglomeracji – podkreśla Jacek Kowalski, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej.

– To spotkanie może pomóc w realizacji różnych ciekawych projektów. Chcemy też usłyszeć to, co okoliczne samorządy realizują u siebie. Chcemy z nimi współpracować i łączyć różne elementy np. ścieżki rowerowe, które z Wrocławia mogą prowadzić do okolicznych miejscowości. Nie wyobrażam sobie Wrocławia, bez otaczających go miejscowości np. w kwestach komunikacyjnych – zaznacza  Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Konsultacje społeczne

Wrocław chce dzielić się z innymi samorządami doświadczeniami w organizacji konsultacji społecznych.

– Samorząd musi umieć rozmawiać z mieszkańcami o planach czy inwestycjach – zaznacza Krzysztof Ziental, Biuro ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Uczestnicy podkreślili, że zależy im na sprawnym i skonsolidowanym transporcie publicznym na obszarze całej aglomeracji. Aby tak było konieczne są, wspólne uzgodnienia i koordynacja działań. Przykładem mogą być rozmowy o linii tramwajowej do Wysokiej w gminie Kobierzyce.

– Podczas naszych konsultacji dotyczących tramwaju na Ołtaszyn, okazało się, że gmina Kobierzyce jest zainteresowana tym, żeby ten tramwaj miał kontynuacją na ich terenie i są skłonni w tym partycypować – dodaje Krzysztof Ziental, Biuro ds. Partycypacji Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia.

– Dla mieszkańca nie są ważne granice administracyjne. On chce korzystać ze sprawnie funkcjonującej komunikacji i ważne jest to, aby miał taką możliwość – dodaje Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyr. Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Budżety obywatelskie

Gminy aglomeracji wrocławskiej będą mogły korzystać z wrocławskich doświadczeń we wprowadzaniu budżetu obywatelskiego. To ważna sprawa, bo na mocy ustawy, został wprowadzony obowiązkowy budżet obywatelski w miastach na prawach powiatu.

– Chcemy pokazać, to co robimy we Wrocławiu i mówimy jeżeli macie ochotę, to skorzystajcie z naszej wiedzy – dodaje Bartłomiej Świerczewski.

Jacek Kowalski, prezes Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej zaznaczył, że ważny jest rozwój całego obszaru aglomeracji.

– Nie może być różnic między samorządami tylko wspólnota interesów. Potrzebujemy silnego miasta centralnego i silnej aglomeracji – zaznacza.

Współpraca z NGO

Waldemar Weihs, prezes Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych liczy na wspólne działania NGO i gmin.

– Reprezentujemy 206 organizacji, szacujemy, że na Dolnym Śląsku aktywnie działa ok. 2 tys. NGO. Możemy uczestniczyć w realizacji zdań społecznych i publicznych. Liczymy na partnerstwo z samorządami – podkreśla Waldemar Weihs.

Koalicja na rzecz współpracy miasta z organizacjami pozarządowymi, kongres organizacji pozarządowych czy grupy dialogu społecznego - to tylko kilka przykładów z rosnącego znaczenia trzeciego sektora we Wrocławiu. Czytaj więcej – We Wrocławiu prężnie rozwija się trzeci sektor. NGO rosną w siłę.

Konferencję „Aglomeracja rozmawia” zorganizowali:  Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Aglomeracji Wrocławskiej, Urząd Miejski Wrocławia i Dolnośląska Federacja Organizacji Pozarządowych. Spotkanie w tym groniem przygotowano po raz pierwszy, ale w planach są kolejne.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl