wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:57

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Ponad 100 wydarzeń z okazji obchodów wrocławskiego Roku Tadeusza Różewicza!

Ponad 100 wydarzeń z okazji obchodów wrocławskiego Roku Tadeusza Różewicza!

Redakcja www.wroclaw.pl,

Kliknij, aby powiększyć
Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja Adam Hawałej
Tadeusz Różewicz w obiektywie Adama Hawałeja

Nadanie jednemu ze skwerów imienia poety, jam session, różnorodna prezentacja dorobku, nocne czytanie tekstów, specjalna strona internetowa czy wreszcie postawienie granitowej ławki w ulubionym miejscu Tadeusza Różewicza – to zaledwie fragment bogatego programu, który Wrocław przygotował na 2021 rok. 

Reklama

Miejscy radni zdecydowali przed kilkoma miesiącami, że patronem roku 2021 zostanie właśnie Tadeusz Różewicz, w szczególny sposób związany z Wrocławiem.

Obchody wystartują symbolicznie w 7. rocznicę śmierci literata – 24 kwietnia, a kulminacja działań nastąpi jesienią, kiedy obchodzić będziemy 100. rocznicę jego urodzin.

Podzielić się twórczością wielkiego artysty

– Stulecie urodzin Tadeusza Różewicza stało się pretekstem, by przypomnieć mieszkańcom naszego miasta o jego twórczości, ale także o nim samym i jego nierozerwalnym związku z Wrocławiem – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

– Tadeusz Różewicz to wybitny poeta, reformator teatru, Honorowy Obywatel Wrocławia, ale dla wielu z nas także sąsiad. Postać zarazem wielka i bardzo bliska. W tym szczególnym czasie chcemy się Tadeuszem Różewiczem podzielić. Jego poezją i pięknem, ważną częścią Wrocławia. Zamknięci przez pandemię, odcięci od wielu przestrzeni kultury, coraz częściej zostajemy zdominowani przez złe słowa i emocje. Wiem, że twórczość autora „Niepokoju” nie jest łatwa. Ma w sobie dużo szorstkich słów i diagnoz, ale może to dzięki nim okazuje się tak aktualna w trudnych czasach próby, kiedy sami mierzymy się z wyzwaniami w skali wcześniej dla nas niewyobrażalnej – dodaje prezydent.

2021 - rokiem pełnym wydarzeń

W obchody roku zaangażowały się instytucje kultury, szkoły, organizacje pozarządowe a także sami mieszkańcy.

– Przed nami wiele różnych wydarzeń. Wystawy, działania performatywne, teatralne, publikacje, różnego rodzaju działania interdyscyplinarne – mówi Piotr Michałowski, koordynator Roku Różewicza we Wrocławiu. – Nie zapominamy, że rok 2021 to rok wielu niepewności związanych z pandemią. Mamy już plan na wypadek nawet najostrzejszych obostrzeń. Dlatego niezależnie od rozwoju pandemii, możemy i tak spodziewać się wielu różnorodnych wydarzeń – dodaje.

Posłuchaj wypowiedzi Piotra Michałowskiego

Jedną z instytucji, która w tegorocznym programie poświęciła wiele miejsca Tadeuszowi Różewiczowi jest Instytut Grotowskiego.

– Ten rok proponuję zacząć spotkaniem wyjątkowym, bo poświęconym niedokonanej współpracy Tadeusza Różewicza i Jerzego Grotowskiego – mówi Jarosław Fret, pełnomocnik prezydenta ds. obchodów Roku Tadeusza Różewicza. – Chcemy przypomnieć fascynację Grotowskiego poematem „Złowiony” Różewicza.

Posłuchaj wypowiedzi Jarosława Freta

Czego jeszcze mogą spodziewać się wrocławianie i wrocławianki? Teatr Capitol zorganizuje 24-godzinny performance na teatralnym Podwórku, będzie to częściowo improwizowany koncert z udziałem artystek i artystów. Będą to aktorki i aktorzy interpretujący wiersze poprzez deklamację lub śpiew oraz towarzyszący im improwizujący muzycy. Z kolei na wrocławskim Rynku stanie pawilon, symboliczny pokój poety, pełny jego osobistych pamiątek ze słynnej szuflady. Będzie on także okazją do zapoznania się z jego twórczością.

Pełne kalendarium wydarzeń: www.wroclaw.pl/rok-rozewicza/

Tadeusz Różewicz - najważniejsze informacje

Tadeusz Różewicz (1921-2014); poeta, dramatopisarz, prozaik, scenarzysta filmowy. Jeden z najwszechstronniejszych i najbardziej twórczych kontynuatorów europejskiej awangardy literackiej, twórca własnej poetyki, inicjator teatru absurdu.

Laureat wielu wyróżnień literackich, m.in. Nagrody Literackiej Nike (za tom „Matka odchodzi”), Europejskiej Nagrody Literackiej, wielokrotnie wymieniany jako kandydat do Nagrody Nobla.

Podczas wojny walczył w oddziałach leśnych Armii Krajowej, odznaczony Krzyżem Armii Krajowej i Medalem Wojska Polskiego.

Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Doktor honoris causa wielu polskich uczelni. Najchętniej tłumaczony polski poeta (jego utwory zostały przełożone na ponad 50 języków).

Radomszczanin, gliwiczanin i wrocławianin. Mąż Wiesławy, z którą spędził 75 lat; brat reżysera filmowego Stanisława i poety Janusza; ojciec, dziadek i pradziadek. Zakochany w Karkonoszach - zgodnie ze swoją ostatnią wolą spoczął obok Świątyni Wang w Karpaczu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl