wroclaw.pl strona główna Komunikacja we Wrocławiu – ceny biletów, rozkłady jazdy, inwestycje Komunikacja - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Komunikacja
  3. Ruszy remont ulicy Komandorskiej. Będą nowe chodniki i jezdnia

16 października rozpocznie się remont ulicy Komandorskiej. W ramach inwestycji powstaną nowe chodniki, peron przystankowy oraz nawierzchnia.

Reklama

Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta wyłonił wykonawcę drugiego przetargu na przeprowadzenie remontu chodników i jezdni w ciągu ul. Komandorskiej, gdzie miejscami zapadła się kostka. W pierwszym przetargu nie wzięła udziału żadna firma. Ostatecznie prace za ok. 1,7 mln zł przeprowadzi Radpol sp. z o.o.

Zakres prac remontu ul. Komandorskiej

Zakres prac przy ul. Komandorskiej przewiduje m.in. cząstkowy remont nawierzchni na odcinku od ul. Swobodnej do ul. Wielkiej. Prace zaczną się na wysokości zatoki autobusowej przy EPI. Ponadto, wymieniona zostanie nawierzchnia w zatokach postojowych oraz przebudowane zostaną chodniki. Po zachodniej stronie ul. Komandorskiej będą to odcinki od ul. Swobodnej do ul. Zaolziańskiej i od ul. Radosnej do ul. Wielkiej. Natomiast po stronie wschodniej: od ul. Swobodnej do ul. Studziennej.

– Ta ważna arteria położona w południowej części miasta liczy sobie ponad 1,35 km i została włączona w granice miasta już w roku 1868. Planowane prace obejmą remont cząstkowy nawierzchni jezdni z kostki kamiennej, wymianę nawierzchni zatok postojowych o pow. 500 m2, budowę peronu przystankowego oraz wymianę nawierzchni chodników w ciągu ul. Komandorskiej o łącznej pow. 3300 mkw. – tłumaczył latem Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Ulica Komandorska we Wrocławiu - mapa Google

Ulica Komandorska we Wrocławiu i zakres remontu - mapa Google

Kostka brukowa trwałym rozwiązaniem

Remont nie oznacza jednak, że kostka brukowa zostanie zlikwidowana.

– Stosowanie kostki na drogach gminnych i osiedlowych to dużo trwalsze rozwiązanie niż asfalt – wyjaśniał Sutryk. I dodaje, że żywotność takiej drogi wynosi co najmniej trzydzieści lat. Miasto chce pozostawić kostkę, gdzie tylko to będzie możliwe np. na ul. Kościuszki i ul. Pomorskiej, które też czekają na remont.

– Wiele wrocławskich ulic zachowało jeszcze poniemiecką nawierzchnię z kostki granitowej, która charakteryzuje się wyjątkową trwałością i odpornością na działanie wilgoci i niskich temperatur w okresie zimowym, będących przyczyną powstawania tzw. pozimowych ubytków na drogach – dodawała Ewa Mazur ze ZDiUM. – Decyzja o zachowaniu nawierzchni granitowej ma zatem swoje uzasadnienie, szczególnie w przypadku dróg, na których kostka nie uległa degradacji wskutek nadmiernego eksploatowania przez ruch ciężkich pojazdów. Na takich ulicach nawierzchnia granitowa - po wykonaniu częściowych napraw eliminujących zapadnięcia i nierówności - może nadal pełnić swoją funkcję przez wiele kolejnych lat.

ZDiUM zakłada, że prace przy remoncie chodników potrwają dwa, a przy nawierzchni trzy miesiące. 

Zmiany w komunikacji miejskiej

Z powodu remontu swoją trasę zmienią autobusy linii 125 kursujące z Brochowa w kierunku Oporowa i pętli przy ulicy Tynieckiej. Autobusy pojadą objazdem od ulicy Suchej przez ulicę Ślężną i Wielką do placu Hirszfelda z pominięciem przystanku "EPI" przy ulicy Komandorskiej.

Czytaj więcej: Remont ulicy Komandorskiej. Zmiany w MPK

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl