Rekrutacja na studia: Fala zgłoszeń po wynikach matur

W nocy ze czwartku na piątek ogłoszone zostały wyniki tegorocznych matur. Maturzyści jakby czekali na swoje oceny, bo gwałtownie przybyło zgłoszeń w systematach rekrutacyjnych uczelni.

  • Biblioteka Uniwersytecka, fot. Tomasz Walków


Tylko na Uniwersytecie Wrocławskim w ciągu kilku godzin po ogłoszeniu wyników matur przybyło ponad dwa tysiące zgłoszeń. W sumie w piątek przed południem było ponad 15 tysięcy rejestracji. To nie przekłada się na liczbę kandydatów, bo jedna osoba może wpisać się na kilka kierunków. Są tacy, którzy obstawiają nawet kilkanaście specjalności, a standardem są 2-3 kierunki.

Od kilku lat nie zmienia się lista najbardziej obleganych kierunków. Najwięcej chętnych jest na psychologię, prawo, komunikację wizerunkową, dziennikarstwo i komunikację społeczną. Nie gaśnie zainteresowanie uruchomioną przed rokiem chemią i toksykologią sądową. Tam najtrudniej będzie zdobyć indeks, bo miejsc jest tylko 48, a kandydatów (w piątek przed południem) było 592. - Aż siedem osób na miejsce jest na genetykę i biologię eksperymentalną – mówi Agata Sałamaj z Biura Promocji UWr. - Pewnym zaskoczeniem jest olbrzymie zainteresowanie kryminologią. To nowe studia prowadzone w trybie zaocznym. Wybrało je już 280 osób, ale zapisy potrwają do września i wszyscy chętni zostaną przyjęci.

Efektem ogłoszenia wyników matur jest też wysyp pytań do uniwersyteckiego biura rekrutacji. Wiele z nich dotyczy wątpliwości związanych z uzupełnieniem formularza rekrutacyjnego, np. wpisywania ocen z matury. - Kandydaci nie wpisują sami ocen do formularza, to jest nawet niemożliwe. Uczelnie same ściągną wyniki z tzw. KREM. Kandydat wpisuje tylko numer dokumentu maturalnego - wyjaśnia Agata Sałamaj. - Wiele informacji dotyczących zapisów na studia znajduje się na stronie Uniwersytetu Wrocławskiego, w dziale rekrutacja. Na pytania odpowiadamy za pomocą mediów społecznościowych - Snapchata i Facebooka oraz telefonicznie w Dziale Rekrutacji.

Rejestracja kandydatów na studia na UWr trwa do 6 lipca. Ogłoszenie list osób do przyjęcia 11 lipca o godz. 13.

Dynamicznie przybywa zgłoszeń także w systemie rekrutacyjnym Politechniki Wrocławskiej. I tu kandydaci na wszelki wypadek wpisują się na więcej kierunków. - Aktualnie w systemie jest 6104 zgłoszeń. Z czego 2832 zawiera jedną preferencję, 1556 dwie preferencje, 157 zawiera pięć preferencji, a maksymalną liczbę 6 preferencji zawierają 133zgłoszenia – informuje Andrzej Charytoniuk z Biura Prasowego PWr.

Najpopularniejsze kierunki to  informatyka na Wydziale Informatyki i Zarządzania, informatyka na Wydziale Elektroniki, architektura oraz budownictwo, a także mechanika i budowa maszyn.

Rejestracja kandydatów na studia na Uniwersytecie Medycznym zakończyła się w czwartek 29 czerwca. Odnotowano 12,5 tysiąca zgłoszeń. Uczelnia oferowała 10 kierunków, najwięcej osób chciałby studiować medycynę - na 269 miejsc jest pięć tysięcy kandydatów.

Uniwersytet Przyrodniczy przyjmie w tym roku 2628 studentów na 27 kierunków. Do tej pory zarejestrowano 3,4 tysiąca zgłoszeń. - Tradycyjnie od kilku już lat najwięcej kandydatów jest na weterynarię. Na drugim miejscu wśród  najpopularniejszych jest nowy kierunek: żywienie człowieka i dietetyka - informuje rzeczniczka uczelni Jolanta Cianciara.

Zgłoś uwagę