W zoo urodzą się pierwsze rekiny

Mieszkające od dwóch lat w Afrykarium rekiny arabskie po raz pierwszy złożyły jaja. To kolejny sukces hodowlany wrocławskiego oceanarium.

  • Fot. Zoo Wrocław

    Fot. Zoo Wrocław

  • Fot. Zoo Wrocław

    Fot. Zoo Wrocław


Najnowszy powód do radości i dumy dały opiekunom z Afrykarium rekiny arabskie, składając aż 18 jaj, w których widać rozwijające się żywe osobniki. To pierwszy rozród rekinów we wrocławskim zoo.

– Jaja składały dwie samice na przestrzeni kilkunastu dni. Okres lęgu trwa około 80 dni, więc pierwszego rekina spodziewamy się za nieco ponad miesiąc. To będą pierwsze młode tego gatunku urodzone w naszym zoo – mówi Jakub Kordas, kierownik sekcji akwariów w Afrykarium, specjalista hodowli ryb.

O rekinie arabskim

W środowisku naturalnym rekin arabski zamieszkuje głównie rafy koralowe i laguny Morza Arabskiego. Jest niedużym rekinem, którego ciało osiąga długość do 80 cm. Lubi chronić się w jaskiniach i szczelinach. Jest drapieżnikiem, żyjącym na płytkich wodach (do 100 m), blisko dna i poluje nie tylko na inne ryby, ale również skorupiaki.

– Choć ten endemiczny gatunek jest powszechny w środowisku naturalnym, to niestety jego populacja znika w zastraszającym tempie. Powodem jest przede wszystkim degradacja siedlisk, czyli obumieranie rafy koralowej oraz niezrównoważone rybołówstwo – wyjaśnia Jakub Kordas.

IUCN w Czerwonej Księdze Zagrożonych Gatunków przyznało rekinom arabskim (Chiloscyllium arabicum) status narażonych na wyginięcie. Oszacowało również, że do 2044 roku populacja tego gatunku zmniejszy się o kolejne 30%.

Zgłoś uwagę