wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rafał Dutkiewicz w Bundestagu: Wspólna Europa bez nacjonalizmu

Rafał Dutkiewicz wystąpił w Bundestagu, w Dniu Żałoby Narodowej, który w Niemczech jest świętem państwowym. Były prezydent Wrocławia mówił o pojednaniu polsko-niemieckim

Reklama

Przed Dutkiewiczem w niemieckim parlamencie wystąpiło dotąd tylko dwóch Polaków: Władysław Bartoszewski i Bronisław Komorowski. Rok temu z mównicy Bundestagu przemawiał prezydent Francji, Emmanuel Macron. Niedzielnemu wystąpieniu przysłuchiwali się m.in. prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier i kanclerz Angela Merkel.

Były prezydent Wrocławia swoje wystąpienie rozpoczął od analizy skali tragedii, jaką była II wojna światowa. Wspominał o ofiarach, które w wyniku wojny poniosła jego rodzina. Jednak najwięcej uwagi poświęcił Wrocławiowi.

Mówił: „Miasto, moje miasto, zostało zniszczone w ostatnich tygodniach wojny niemal w 80 procentach. Pomiędzy lutym a majem 1945 zginęło w nim 170 tysięcy cywilnych mieszkańców. To tyle co w Hiroszimie i Nagasaki, kilka miesięcy później.

Wrocław był przed wojną niemieckim miastem. Dziś jest miastem polskim. To chyba jedyne duże miasto świata, w którym dokonała się całkowita wymiana ludności. Kilkaset tysięcy niemieckich wrocławian zostało z miasta wypędzonych, a na ich miejsce przybyli Polacy, znaczna część z nich także została wypędzona ze swych domostw leżących na terenie przedwojennie polskich terenów wschodnich.”

Prezydent Dutkiewicz mówił, że z jego inicjatywy stanął we Wrocławiu „Pomnik Wspólnej Pamięci”, dedykowany mieszkańcom miasta, których groby już nie istnieją. Spotykał się przy nim m.in. z prezydentem Niemiec Richardem von Weizsäckerem i Fritzem Sternem, amerykańskim historykiem żydowskiego pochodzenia, który urodził się w przedwojennym Breslau.

Europa to przyszłość – nacjonalizmy są wczorajsze

Rafał Dutkiewicz: - Ale jest też pomnik z dwujęzycznym napisem: „Wybaczamy i prosimy o wybaczenie!”. To pomnik autora tych słów, kardynała Bolesława Kominka. Owo zdanie zawarł Kominek w liście biskupów polskich, skierowanym do biskupów niemieckich w 1965 roku. List zaś opisywał i podsumowywał 1000 lat skomplikowanych stosunków polsko-niemieckich.

W 1966 roku kardynał Kominek zapytany o to, dlaczego pojednanie polsko-niemieckie jest tak ważne odparł krótko: „Sposób mówienia nie może być nacjonalistyczny, lecz musi być europejski w najgłębszym znaczeniu tego słowa. Europa to przyszłość – nacjonalizmy są wczorajsze."

Były prezydent Wrocławia wskazał na znaczenie Unii Europejskiej. Stwierdził, że to „jedna z najlepszych odpowiedzi naszego kontynentu na tragedię II wojny światowej. (…). To dobrze, że Warszawa, tak dotkliwie zniszczona w czasie i po powstaniu 1944 roku jest jedną ze stolic Unii Europejskiej. To dobrze, że Warszawa jest objęta i zobowiązana tym kręgiem wartości, które opisuje Traktat o Unii Europejskiej. Te wartości powinny nam pomóc zniszczyć, wygasić falę nacjonalizmów i populizmów płynącą także przez nasz kontynent” – mówił Rafał Dutkiewicz.

Zaś w podsumowaniu wystąpienia akcentował: „Atakując zaś nacjonalizmy nie zwracam się przeciw narodom. Wspólnotowość jednak zatacza coraz szersze kręgi. Naród jest wspólnotowym piętrem w rozwoju człowieka i ludzkości. To co narodowe potrzebuje tego co międzynarodowe, naród współcześnie i w przyszłej dziedzinie spełni się jedynie ponadnarodowo, w naszym wypadku w ramach Wspólnoty Europejskiej”.

Całe przemówienie można zobaczyć tutaj

d/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl