PWr: Nagroda dla studentki architektury za projekt przedszkola

Studentka Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej – Wiktoria Sawicka, zajęła pierwsze miejsce w kategorii Young Power konkursu Tubądzin Design Awards za projekt przedszkola.

  • Budynek przedszkola zaprojektowanego przez Wiktorię Sawicką ma kształt elipsy, fot. materiały prasowe PWr

    Budynek przedszkola zaprojektowanego przez Wiktorię Sawicką ma kształt elipsy, fot. materiały prasowe PWr


Firma Tubądzin, producent płytek ceramicznych, konkurs dla architektów i projektantów organizowała po raz trzecie.

Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach, ich laureaci mają jeszcze szanse na zdobycie Grand Prix konkursu.

W kategorii Young Power zdobyła Wiktoria Sawicka, studentka architektury Politechniki Wrocławskiej. Przedstawiła projekt przedszkola zrealizowany pod opieką dr inż. arch. Anny Berbesz.

Budynek ma kształt znaku nieskończoności, co w założeniu autorki zapewniałby dzieciom otwartość i bezpieczeństwo. - Zaspokojenie „głodu ruchu” dzieci było dla mnie bardzo ważnym aspektem projektowym – podkreśla Wiktoria Sawicka w artykule serwisie Politechniki Wrocławskiej.

Projektantka zaproponowała wykorzystanie naturalnych materiałów, m.in. drewna, zarówno we wnętrzu, jak i na elewacji budynku. Zielony dach z uprawami, przy których mogłyby pomagać dzieci, oraz zielone podwórko z placem zabaw.

– Działka pod projektowany budynek dawałaby bliskość lasu, natury, a przedszkole wpasowałoby się w środowisko naturalne z poszanowaniem rosnących na działce drzew – opowiada Sawicka.

Przedszkole jako poligon dla zmysłów

Ideą autorki jest wspieranie przedszkolaków w rozwoju zmysłów wzroku, słuchu, dotyku, smaku, równowagi i percepcji. Dlatego zaprojektowała cztery sale sensoryczne. Każda skupiałaby się na wspomaganiu rozwoju innych zmysłów.

Każda sala byłaby tam też związana nazwą z jednym wrocławskich zabytków, a przed pomieszczeniami znalazłyby się ich makiety – co miałoby wzmacniać poczucie lokalności i edukować.

- Dokształcałam się w kwestii edukacji przedszkolnej, rozwoju i potrzeb dzieci przedszkolnych – opowiada studentka. – W tym samym czasie spędzałam też wakacje z siostrzeńcami w wieku przedszkolnym i to oni dali mi oni dużą dawkę wiedzy i inspiracji. To zresztą ich rysunki można zobaczyć na ścianach we wnętrzach zaprojektowanych przeze mnie sal.

Laureaci poszczególnych etapów i finału mogą liczyć na wiele nagród – są m.in. wyjazdy na tydzień designu do Mediolanu i Bolonii, staże w najlepszych międzynarodowych biurach architektonicznych, także w Paryżu, Lwowie i Warszawie oraz nagrody finansowe.

Pwr/wZgłoś uwagę