Biobank jest miejscem, gdzie zarówno pacjenci szpitalni, jak i osoby zamieszkujące dany rejon, mogą oddać materiał biologiczny do badań naukowych. W przypadku wrocławskiego Biobanku jest to próbka moczu oraz krwi, z której następnie uzyskuje się surowicę, osocze i materiały do izolacji DNA. Celem tego zabiegu jest zgromadzenie jak największej puli próbek biologicznych, która w przyszłości będzie wykorzystana przez naukowców prowadzących badania nad nowymi biomarkerami. Zatem im więcej zebranych próbek biologicznych, tym lepsza jakość badań.
– Dzięki oddanym próbkom możemy sprawdzić, jaką kondycję zdrowotną mają Dolnoślązacy w różnych grupach wiekowych. Niebawem opublikujemy nasze badania, jednak mogę stwierdzić, że tak naprawdę profilaktyka zdrowotna powinna zacząć się na dużo wcześniejszym etapie, niż większości się wydaje. Dla przykładu w grupie 30-latków już występują podniesione markery, a to oznacza, że prędzej czy później mogą rozwinąć się u nich problemy sercowo-naczyniowe. Dlatego szybka reakcja na taki stan organizmu jest jak najbardziej wskazana – mówi Elżbieta Gocek, kierownik laboratorium Biobanku.
Szansa na darmowe badania
Dzięki projektowi Biobanku przed mieszkańcami Wrocławia i całego Dolnego Śląska otwiera się szansa na darmowe badania stanu zdrowia, które współfinansowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestnicy otrzymają wyniki badań w kierunku chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, dzięki czemu poznają kondycję swojego organizmu.
Zakres badań obejmuje określenie profilu lipidowego (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydów), poziomu glukozy, insuliny, ultraczułego CRP oraz homocysteiny. Co ważne, próbki przechowywane są w sposób zanonimizowany, bez ryzyka udostępnienia danych osobom nieupoważnionym. Wszelkie informacje związane z próbkami biologicznymi zostaną wprowadzone do specjalnie przygotowanego systemu informatycznego, gwarantującego bezpieczne przechowywanie informacji medycznych. Uczestnicy wyniki otrzymają pocztą.
Jak wygląda udział w projekcie?
Personel Biobanku lub lekarz współpracujący na wstępie poprosi o zapoznanie się z ulotką informacyjną i wyrażenie zgody na udział w projekcie. Następnie, już po wypełnieniu odpowiedniej ankiety i podpisaniu formularza zgody, należy oddać 35 ml krwi i próbkę moczu. Na każdym etapie uczestnicy mogą oczywiście podjąć decyzję o wycofaniu zgody na udostępnienie materiału biologicznego do badań naukowych.
W projekcie mogą wziąć udział osoby pomiędzy 20. a 75. rokiem życia, mieszkające na terenie Dolnego Śląska. Siedziba Biobanku mieści się we Wrocławiu przy ulicy Stabłowickiej 147 (na terenie kampusu PORT, dawniej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, budynek 3), gdzie wykonywane są badania. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.
– Zdajemy sobie sprawę, że nasza lokalizacja na Stabłowicach może nie być zbyt komfortowa dla osób, które mieszkają w pobliżu centrum. Dlatego jeśli zbierze się określona liczba uczestników, jesteśmy w stanie dojechać pod wskazany adres i przeprowadzić tam badania. Oczywiście bezpłatnie – zaznacza Elżbieta Gocek.
Aby skorzystać z oferty i wziąć udział w badaniu należy się uprzednio zarejestrować pod numerem telefonu: +48 727 66 66 10, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.00.