wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 8°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Zadbaj o swoje zdrowie i weź udział w darmowych badaniach Biobanku PORT

Patryk Załęczny,
fot. Patryk Załęczny

Biobank Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii, który przez ostatnich kilka lat prowadził działalność naukową i przebadał prawie 5 tysięcy mieszkańców z terenu Dolnego Śląska, rozpoczyna kolejny cykl zbierania materiału biologicznego i badań profilaktycznych. To ponowna szansa dla Dolnoślązaków na bezpłatne badania i sprawdzenie stanu swojego zdrowia.

Reklama

Biobank jest miejscem, gdzie zarówno pacjenci szpitalni, jak i osoby zamieszkujące dany rejon, mogą oddać materiał biologiczny do badań naukowych. W przypadku wrocławskiego Biobanku jest to próbka moczu oraz krwi, z której następnie uzyskuje się surowicę, osocze i materiały do izolacji DNA. Celem tego zabiegu jest zgromadzenie jak największej puli próbek biologicznych, która w przyszłości będzie wykorzystana przez naukowców prowadzących badania nad nowymi biomarkerami. Zatem im więcej zebranych próbek biologicznych, tym lepsza jakość badań.

– Dzięki oddanym próbkom możemy sprawdzić, jaką kondycję zdrowotną mają Dolnoślązacy w różnych grupach wiekowych. Niebawem opublikujemy nasze badania, jednak mogę stwierdzić, że tak naprawdę profilaktyka zdrowotna powinna zacząć się na dużo wcześniejszym etapie, niż większości się wydaje. Dla przykładu w grupie 30-latków już występują podniesione markery, a to oznacza, że prędzej czy później mogą rozwinąć się u nich problemy sercowo-naczyniowe. Dlatego szybka reakcja na taki stan organizmu jest jak najbardziej wskazana – mówi Elżbieta Gocek, kierownik laboratorium Biobanku.

Szansa na darmowe badania

Dzięki projektowi Biobanku przed mieszkańcami Wrocławia i całego Dolnego Śląska otwiera się szansa na darmowe badania stanu zdrowia, które współfinansowane są przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestnicy otrzymają wyniki badań w kierunku chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy, dzięki czemu poznają kondycję swojego organizmu.

Zakres badań obejmuje określenie profilu lipidowego (cholesterol całkowity, HDL, LDL, trójglicerydów), poziomu glukozy, insuliny, ultraczułego CRP oraz homocysteiny. Co ważne, próbki przechowywane są w sposób zanonimizowany, bez ryzyka udostępnienia danych osobom nieupoważnionym. Wszelkie informacje związane z próbkami biologicznymi zostaną wprowadzone do specjalnie przygotowanego systemu informatycznego, gwarantującego bezpieczne przechowywanie informacji medycznych. Uczestnicy wyniki otrzymają pocztą.

Jak wygląda udział w projekcie?

Personel Biobanku lub lekarz współpracujący na wstępie poprosi o zapoznanie się z ulotką informacyjną i wyrażenie zgody na udział w projekcie. Następnie, już po wypełnieniu odpowiedniej ankiety i podpisaniu formularza zgody, należy oddać 35 ml krwi i próbkę moczu. Na każdym etapie uczestnicy mogą oczywiście podjąć decyzję o wycofaniu zgody na udostępnienie materiału biologicznego do badań naukowych.

W projekcie mogą wziąć udział osoby pomiędzy 20. a 75. rokiem życia, mieszkające na terenie Dolnego Śląska. Siedziba Biobanku mieści się we Wrocławiu przy ulicy Stabłowickiej 147 (na terenie kampusu PORT, dawniej Wrocławskiego Centrum Badań EIT+, budynek 3), gdzie wykonywane są badania. Nie jest to jednak jedyne rozwiązanie.

– Zdajemy sobie sprawę, że nasza lokalizacja na Stabłowicach może nie być zbyt komfortowa dla osób, które mieszkają w pobliżu centrum. Dlatego jeśli zbierze się określona liczba uczestników, jesteśmy w stanie dojechać pod wskazany adres i przeprowadzić tam badania. Oczywiście bezpłatnie – zaznacza Elżbieta Gocek.

Aby skorzystać z oferty i wziąć udział w badaniu należy się uprzednio zarejestrować pod numerem telefonu: +48 727 66 66 10, od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.00.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl