Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Mniej buduje się biur w największych polskich miastach, jednak stabilizacja gospodarcza utrzymuje popyt.
Coraz większą rolę odgrywają umowy krótkoterminowe, elastyczne formy najmu i powierzchnie coworkingowe. Popularność modelu hybrydowego sprzyja redukcji wynajmowanego metrażu, ale jednocześnie rosną koszty fit-out i czynsze w nowych inwestycjachkluczowe wnioski z raportu Savills o polskim rynku biurowym.
Rynek biurowy: Polska i Wrocław. Podaż i projekty w budowie
Pod koniec 2024 roku całkowita powierzchnia nowoczesnych biur w miastach regionalnych (Warszawa ze względu na wielkość jest klasyfikowana osobno) wyniosła 6,78 mln m kw., co oznacza wzrost o 2% rok do roku.
Największymi rynkami pozostają Kraków (1,83 mln m kw.), Wrocław (1,38 mln m kw.) i Trójmiasto (1,07 mln m kw.).
Wśród nowych projektów o powierzchni przekraczającej 10 000 m kw. znalazły się: Grundmanna Office Park A Katowice (20 700 m kw.), Quorum Office Park A Wrocław (18 200 m kw.), B10 we Wrocławiu (14 100 m kw.) i Brain Park C w Krakowie (13 000 m kw.).
Nowoczesne przestrzenie coraz częściej uwzględniają technologie zwiększające efektywność energetyczną oraz komfort użytkowników. Nowe inwestycje są projektowane z myślą o zrównoważonym rozwoju, a certyfikaty środowiskowe, takie jak LEED i BREEAM, są standardem na rynku. Dbają o nie inwestorzy i deweloperzy, oczekują najemcyDaniel Czarnecki, Head of Landlord Representation, Office Agency, Savills.
Rynek biurowy we Wrocławiu: najem i popyt
Wrocławski rynek biurowy wyraźnie koncentruje się obecnie na optymalizacji kosztów najmu. Choć w 2024 roku zawarto wiele umów, tylko około 40% dotyczyło relokacji, a największą aktywność obserwujemy w segmencie powierzchni poniżej 500 m kw. Zainteresowanie mniejszymi, bardziej funkcjonalnymi biurami stale rośnie, natomiast duże transakcje - powyżej 1 000 m kw. - są w mniejszości i dotyczą głównie ścisłego centrumDorota Kościelniak, Office Agency, Savills.
Dorota Kościelniak wylicza, że ponad 65% popytu na biura generują firmy z sektora IT, BPO (outsourcingu procesów biznesowych) i produkcji. - Renegocjacje umów najmu, często wiążące się z redukowaniem wynajmowanej przestrzeni, wciąż stanowią istotną część transakcji. Spodziewamy się, że rok 2025 przyniesie stabilizację, a przy jednoczesnej redefinicji modelu pracy hybrydowej i większej gotowości firm do powrotu do biur może dojść do delikatnego ożywienia i ekspansji na rynku – mówi Dorota Kościelniak.
Branże wynajmujące najwięcej biur
Z raportu Savills wynika, że 2024 rok zakończył się solidnym wynikiem 714 tys. m kw. wynajętej powierzchni, co potwierdza silny popyt na biura. Najwięcej najemców reprezentowało branże: IT (27% wynajętej powierzchni), usług dla biznesu (16%), przemysłu (14%), finansów (12%).
Najwyższy popyt odnotowano w Krakowie (266,7 tys. m kw.), Wrocławiu (146,5 tys. m kw.) i Trójmieście (116,3 tys. m kw.), przy czym Kraków i Łódź wyróżniły się na tle innych rynków wzrostem aktywności najemców o 33% i 9% rok do roku, a z kolei Szczecin, Lublin i Trójmiasto najniższym poziomem powierzchni niewynajętej; odpowiednio 7,7%, 11,6% oraz 12,5%.
Raport informuje, że w sytuacji rosnącego współczynnika powierzchni niewynajętej, który w 2024 roku wyniósł 17,8%, warto zwrócić uwagę na rosnącą rolę renegocjacji umów, które stanowiły 51% wszystkich transakcji.
Warto dodać, że Wrocław od lat jest atrakcyjną lokalizacją dla wielu międzynarodowych firm, zwłaszcza z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Według danych ABSL w pierwszym kwartale 2024 roku funkcjonowały tu 234 centra nowoczesnych usług dla biznesu, zatrudniające łącznie 66 200 pracowników.
Rozwój rynku elastycznych biur
Rok 2024 przyniósł znaczący wzrost na rynku elastycznych przestrzeni biurowych.
Obserwujemy wysoką aktywność operatorów elastycznych przestrzeni coworkingowych, którzy, z uwagi na zwiększającą się popularność hybrydowych form pracy, wynajęli łącznie 24 500 m kw. powierzchni, to o 25% więcej niż przed rokiem. Trend wzrostowy potwierdza rosnące zainteresowanie elastycznymi formami pracy i adaptacją przestrzeni do zmieniających się potrzeb najemcówJarosław Pilch, Director Head of Tenant Representation, Office Agency, Savills.
Pod koniec roku w miastach regionalnych działały 104 lokalizacje flex o łącznej powierzchni 181,3 tys. m kw., oferując około 22 300 stanowisk pracy. Największe rynki – Kraków (60 000 m kw.) i Wrocław (42 000 m kw.) – odpowiadały za 56% zasobów. Dodatkowe 12 000 m kw. zostanie udostępnionych w 2025 roku.
Miasta regionalne oferują dużą różnorodność – średnia powierzchnia biura flex przekracza 1700 m kw.
Ile kosztuje wynajęcie biura? Ceny na rynku biurowym
Czynsze w regionach utrzymały się na poziomie od 12 do 17 EUR/m kw. miesięcznie, co czyni polski rynek biurowy atrakcyjnym zarówno dla krajowych, jak i międzynarodowych firm.
– W 2025 roku można oczekiwać dalszej stabilizacji rynku i stopniowego wzrostu aktywności najemców. Firmy coraz chętniej inwestują w nowoczesne rozwiązania biurowe, a rosnąca popularność elastycznych przestrzeni wskazuje na przyszłe kierunki rozwoju sektora – dodaje Jarosław Pilch.
Gdzie i za ile kupić lokal użytkowy na firmę lub biuro we Wrocławiu?
Szukasz lokalu na prowadzenie działalności gospodarczej we Wrocławiu? Chcesz mieć we Wrocławiu biuro, sklep, restaurację, gabinet lekarski, aptekę czy kancelarię notarialną? Sprawdź ofertę gminy Wrocław, która sprzedaje nieruchomości komunalne. Prezentujemy lokale m.in. w zabytkowych kamienicach i atrakcyjnych lokalizacjach. Przedstawiamy zasady, na których można je kupić.