wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 10°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Wrocław wśród najlepszych ekosystemów startupowych na świecie. Raport StartupBlink

Jarek Ratajczak,

Wrocław znalazł się na 171. miejscu w rankingu oceniającym poziom aktywności ekosystemów startupowych wśród miast na całym świecie. W ogólnym rankingu krajów, Polska spadła z pozycji 20 na 27. W raporcie StratupBlink oceniano 1000 miast ze 100 krajów.

Reklama

StartupBlink opublikowało ranking ekosystemów startupowych 2020. Jest to ich trzecia edycja, w której opisują i oceniają globalny ekosystem startupów – obejmuje 100 krajów i 1000 miast. Raport powstał w partnerstwie z CrunchBase, Semrush, UNAIDS, Meetup oraz ponad 40 rządami, samorządami i organizacjami wspierającymi rozwój gospodarczy.

Big 4 club

Organizatorzy podkreślają, że to najdokładniejszy i najbardziej wszechstronny ranking ekosystemów startupowych, jaki powstał do tej pory. W zestawieniu brano pod uwagę: liczbę startupów, ich jakość i ekosystem biznesowy.

Od 3 lat ranking państw otwierają Stany Zjednoczone, po nich są Wielka Brytania, Izrael i Kanada – tę czwórkę, organizatorzy raportu nazywają Big 4 club. Listę zamyka Nepal. Natomiast wśród miast prym wiedzie San Francisco, a na ostatnim miejscu jest Maracaibo (Wenezuela).

Wrocław wśród najlepszych

źródło: wroclaw.pl

Wrocław, w porównaniu do zeszłego roku, podskoczył w rankingu o 36 pozycji, zajmując 171 miejsce wśród 1000 ekosystemów startupowych z całego świata. W zestawieniu znalazły się m.in.: Warszawa – miejsce 73, Poznań – 170, Kraków – 181 i Gdańsk – 304.

W sumie w globalnym ujęciu miast pojawiło się aż 11 polskich samorządów, co w opinii autorów raportu świadczy o dobrym rozkładzie geograficznym przedsiębiorczości w naszym kraju. W ocenie specjalistów, to duży sukces polskich metropolii, biorąc pod uwagę, że ranking jest światowy i znajdują się w nim takie miasta jak Berlin, Tel Awiw czy Londyn.

– Wrocław awansował w globalnym rankingu miast o 36 miejsc, jednocześnie znajdując się wśród 200 najlepiej ocenianych miejskich ekosystemów na świecie. To duży sukces oraz motywacja dla nas do tego, aby nasz ekosystem dalej rozwijać i wspierać. Chcemy, aby był coraz bardziej znany i doceniany w Polsce, Europie i na całym świecie – mówi Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej.

Polska w Global Startup Ranking 2020

W ogólnym rankingu krajów, Polska spadła z 20. miejsca na 27. Autorzy raportu pisząc o Polsce podkreślają, że kraj jest jednym z najbardziej interesujących przypadków ekosystemu, który podcina swój rozległy potencjał wynikający z nadmiernej ingerencji w życie publiczne tworząc anomalie, których nie będzie łatwo naprawić. 

źródło: StartupBlink 

Innowacje w czasie pandemii

W raporcie znajduje się też COVID-19 Innovation Ranking – ranking oceniający innowacje powstałe w danych państwach w czasie pandemii. Polska zajęła w nim 22. miejsce, co świadczy o wysokiej jakości powstałych w naszym kraju projektów powiązanych z przeciwdziałaniem pandemii i jej skutkom.

Zapraszamy do pobrania całego raportu Startup Ecosystem Rankings 2020 przygotowanego przez StartupBlink.

StartupBlink to globalna mapa ekosystemów startupowych z dziesiątkami tysięcy zarejestrowanych użytkowników.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl