wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocław najlepszy w rankingu potencjału inwestycyjnego polskich miast
Wrocław, pl. Grunwaldzki UM Wrocławia
Wrocław, pl. Grunwaldzki

Według najnowszej edycji raportu „Business Environment Assessment Study” przygotowanego na podstawie niezależnych badań Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint, stolica Dolnego Śląska jest najlepszym miastem w Polsce zarówno do życia, jak i inwestowania.

Najnowsza, trzecia edycja cyklu badań Antal, Cushman & Wakefield oraz Vastint „Business Environment Assessment Study” przedstawia ocenę środowiska biznesowego we Wrocławiu przez decydentów polskich firm. Pozwala ona spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym organizacji. 

W badaniu przeanalizowano siedem czynników, które wpływają na atrakcyjność miast i zachęcają do inwestycji. Są to: infrastruktura, przestrzeń biurowa, wsparcie administracji publicznej, potencjał edukacyjny, potencjał zatrudnienia, potencjał biznesowy oraz ocena lokalizacji jako miejsca do życia. 

Wrocław z najwyższą oceną. Fot. Tomasz Hołod
Wrocław z najwyższą oceną.

Wrocław najlepszy dla inwestorów

Wśród respondentów badania, którzy zadeklarowali inwestycje w rozwój geograficzny firmy, największym zainteresowaniem cieszy się Wrocław. Średnia ocena miasta wynosi 7,2 w 10-stopniowej skali (wzrost o 0,2 w porównaniu do 2019 r. To plasuje miasto na pierwszym miejscu (ex-equo z Warszawą), Najwyższe oceny otrzymały aspekty takie jak: ocena lokalizacji jako miejsca do życia (7,9), potencjał edukacyjny (7,7) oraz potencjał biznesowy (7,7).

Mamy wielki zaszczyt pokazania, że siła gospodarki, wzrostu i budowania prawdziwej europejskiej metropolii jest we Wrocławiu. Cieszę się, że ten raport jest stworzony niezależnie i jako zewnętrzna ekspertyza. To tylko potwierdza, że Wrocław jest na wznoszącej od kilku lat i staje się coraz lepszy nie tylko dla środowiska biznesowego. Przoduje również pod względem jakości życia, edukacji i opieki zdrowotnej. Pokazuje to, że rozwijamy się jako zrównoważona metropolia, gdzie warto inwestować. Duże znaczenie ma dla nas to, że jest to głos przedsiębiorców i inwestorów, którzy mają oni tu szansę na sukces. Dobry duch naszego miasta, jego otwartość i europejskość powodują, że nie tylko dobrze się tu pracuje, ale również wspaniale żyje.

Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia
Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur. Fot. Tomasz Hołod
Wiceprezydent Wrocławia, Jakub Mazur.

Wrocław najbardziej dynamiczna metropolia w Polsce

Według twórców raportu „Business Environment Assessment Study” Wrocław jest wiodącym ośrodkiem ekonomicznym, technologicznym i kulturalnym oraz jedną z najdynamiczniej rozwijających się metropolii w kraju. Miasto jest znane z przyjaznego podejścia do biznesu: powstało tu wiele renomowanych polskich firm, a zagraniczni inwestorzy uznali Wrocław za jedną z najlepszych lokalizacji w Europie.

Wyniki tego raportu są dla nas bardzo pozytywne. Bardzo się cieszę, że powstał on na podstawie opinii inwestorów i właścicieli firm, czyli tych, do których rzeczywiście kierujemy naszą ofertę. To oznacza, że proponujemy im to, czego rzeczywiście oczekują, a realizowana od wielu lat strategia dialogu pomiędzy biznesem, nauką i miastem, przynosi efekty. Na ten sukces miało wpływ również to, że mamy bardzo zróżnicowany rynek inwestorski, a tym co łączy tak wiele branż, jest innowacyjność. To po pierwsze umożliwia rozwój, a po drugie w czasie pandemii daje ogromną odporność miasta jako systemu. Dane z tego raportu są też dla nas informacją co i jak robić, aby być jeszcze lepszym miejscem dla lokowania inwestycji.

Magdalena Okulowska, prezes Agencji Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej

Wrocław doceniono za infrastrukturę i nieruchomości

Według raportu magnesem, który przyciąga inwestorów do Wrocławia jest dynamicznie rozwijająca się infrastruktura. Transport lotniczy jest w tym obszarze wskaźnikiem o największej wartości, wynoszącym aż 8,5 w dziesięciostopniowej skali w 2021 roku. Port Lotniczy Wrocław oferuje wiele bezpośrednich połączeń do głównych portów przesiadkowych w Europie. Miasto jest również usytuowane w strategicznym trójkącie pomiędzy Warszawą, Berlinem i Pragą. Do każdego z tych miast można dotrzeć ze stolicy Dolnego Śląska w mniej niż 4 godziny samochodem.  Wartością dodaną dla wrocławskiego potencjału inwestycyjnego jest również wysoka dostępność powierzchni biurowej, a ponad 106 tys. m2 jest jeszcze w budowie. Całkowite zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w stolicy województwa dolnośląskiego wynoszą obecnie 1 226 300 m2. Ocena infrastruktury plasuje się na poziomie 7,2 a ocena dostępności powierzchni biurowej na 6,7 w dziesięciostopniowej skali w 2021 r.

Wrocław jest jednym z najkorzystniej zlokalizowanych miast na terenie Polski. Bliskość przejść granicznych zarówno niemieckich, jak i czeskich, nowoczesna i rozbudowana infrastruktura drogowa, a także komunikacja miejska są istotnymi czynnikami przyciągającymi uwagę inwestorów. Jeżeli chodzi o dostępność powierzchni biurowych to miasto nie jest już postrzegane jako „rynek wschodzący”, ale ugruntowane i dojrzałe centrum biznesowe, potrafiące elastycznie i sprawnie reagować na sytuację rynkową.

Marcin Siewierski, Associate Regional Head, Cushman & Wakefield.
Wrocław został najlepiej oceniony jako miejsce do życia oraz pod względem  potencjału biznesowego i edukacyjnego Fot. Tomasz Hołod
Wrocław został najlepiej oceniony jako miejsce do życia oraz pod względem potencjału biznesowego i edukacyjnego

Wrocław z dużym potencjałem edukacyjnym

Dwadzieścia pięć uczelni wyższych, a wśród nich największa uczelnia publiczna w województwie dolnośląskim, gwarantują bogate zaplecze kompetencyjne. Wrocław liczy sobie ponad 109 tys. studentów. Najwięcej z nich specjalizuje się w obszarze inżynieryjnym (27,8 tys.), potem w obszarze finansowym (18,8 tys.) a następnie w IT (6,5 tys.). Ocena potencjału edukacyjnego została oceniony na 7,7  w dziesięciostopniowej skali.

Wrocław od kilku już lat jest liderem wśród wszystkich miast uczelnianych w Polsce, może się pochwalić prawdziwą kuźnią talentów inżynierskich. Absolwenci uczelni technicznych są grupą zawodową najbardziej atrakcyjną dla inwestorów wrocławskiej strefy ekonomicznej. Zaplecze inżynierskie uzupełniają finansiści i absolwenci kierunków IT, którzy w tej chwili są grupą blisko dwukrotnie mniejszą niż inżynierowie, ale doskonale wiemy, że niezbędną do właściwego zarządzania biznesem.

Anna Teodorowska, Regional Manager, Antal IT Services.

Wrocławski rynek pracy

Mocną stroną Wrocławia są kadry o kompetencjach analitycznych i finansowych, a także obecność kadry średniego i wyższego szczebla o kompetencjach lingwistycznych. Równie wysokie wskaźniki oceny dostępności kadry zostały zanotowane wśród pracowników o kompetencjach z zakresu IT oraz wśród kadry o kompetencjach z zakresu inżynierii. Wrocław jest także najbardziej atrakcyjnym miastem dla relokacji menedżerów i specjalistów oraz najlepiej postrzeganą marką miejską w kraju. 

Dynamiczny rozwój gospodarczo-infrastrukturalny, silna marka miasta, numer jeden w kategorii miejsca do życia w rankingu miast branych pod uwagę w badaniu – wszystko to sprawia, że Wrocław z jednej strony przyciąga nowe inwestycje, z drugiej, będąc największym ośrodkiem gospodarczym w południowo-zachodniej Polsce, staje się także najbardziej atrakcyjnym dla relokacji menedżerów i specjalistów. Tempo zatrudnienia we Wrocławiu nie spada, od początku 2021 r. odnotowujemy duże zapotrzebowanie na zasoby ludzkie u naszych klientów.

Katarzyna Sławińska, Team Leader, Antal Engineering & Operations.

W ciągu ostatnich dwóch lat na Wrocław zdecydowały się takie firmy jak Gates Corporation, UPM Business Hub, Oras czy Klika-Tech. Dobrym prognostykiem jest wysoka lokata miasta w rankingu Globalnych Miast Przyszłości z największym biznesowym i ekonomicznym potencjałem. Wrocław został także wyróżniony jako najlepszy w kategorii małych i średnich miast.

Badanie „Business Environment Assessment Study zostało zrealizowane metodą CAWI wśród szefów 809 firm w Polsce w IV kwartale 2020 r. Cykl raportów dedykowanych głównym ośrodkom miejskim w Polsce ma na celu opis rzeczywistości biznesowej, w jakiej funkcjonują firmy. Materiał pozwala spojrzeć na polski rynek z perspektywy biznesu i wskazać główne trendy w rozwoju ekonomicznym przedsiębiorstw. Raport przygotowywany co roku, zawiera informacje dotyczące poziomu wynagrodzeń specjalistów i menedżerów na polskim rynku. Projekt został objęty patronatem Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu oraz Pro Progressio. 

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl