wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Przedsiębiorczy Wrocław
 3. Aktualności
 4. Wrocław wśród najszybciej rozwijających się miast UE
Wrocław wśród najszybciej rozwijających się miast UE źródło: CEE 2019 Thriving Metropolitan Cities

Nowy raport analizujący rozwój około 200 europejskich metropolii umieścił Pragę, Wrocław i Koszyce wśród 5 najszybciej rozwijających się miast w Unii Europejskiej.

Reklama

Zgodnie z raportem inwestycyjnym CEE 2019 Thriving Metropolitan Cities (Kwitnące metropolie) przygotowanym przez grupę doradczą Colliers International, Dentons i Skanska, 16 z 20 najszybciej rozwijających się miast w UE znajduje się w Europie Środkowej i Wschodniej – w tym połowa z nich w krajach wyszehradzkich.

W rankingu najlepszych miejsc do inwestowania Wrocław wymieniany jest zaraz po Dublinie i Pradze. Resztę pierwszej piątki tworzą Sofia w Bułgarii i drugie co do wielkości miasto Słowacji, Koszyce. Według raportu dziewięć z dziesięciu najszybciej rozwijających się miast znajduje się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej:

 • Dublin, Irlandia
 • Praga, Czechy
 • Wrocław, Polska
 • Sofia, Bułgaria
 • Koszyce, Słowacja
 • Bukareszt, Rumunia
 • Cluj Napoca, Rumunia
 • Kraków, Polska
 • Timisoara, Rumunia
 • Wilno, Litwa

Atrakcyjne miejsca do inwestowania na świecie

Polska może pochwalić się trzema miastami wśród 20 najlepiej prosperujących: Gdańsk (14), Szczecin (15) i Warszawa (17).

– Europa Środkowo-Wschodnia jest najszybciej rozwijającym się regionem w Unii Europejskiej – komentuje wyniki, Adrian Karczewicz ze Skanska. – Wzrost PKB przekracza 4% rocznie, a główne miasta regionu stają się globalnymi i połączonymi metropoliami. Warszawa, Praga, Budapeszt czy Bukareszt nigdy nie były bliżej Mediolanu ani Berlina, jeśli chodzi o możliwości biznesowe .

Jurica Novak, partner zarządzający McKinsey & Company w Europie Środkowej uważa, że region Europy Środkowej i Wschodniej stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania na całym świecie. – Ten fakt umożliwił krajom Europy Środkowej częściowe zlikwidowanie luki gospodarczej w stosunku do Europie Zachodniej, a mieszkańcy mogą się cieszyć znacznym wzrostem poziomu życia – dodaje.

Oprócz Dublina trzy inne miasta spoza Europy Środkowo-Wschodniej, które znalazły się w pierwszej dwudziestce, to Porto (16 miejsce), Barcelona (19 miejsce) i Birmingham (20 miejsce).

Aby określić poziom atrakcyjności i dynamiki wybranych miast, raport analizuje szereg zmiennych w tym m.in. PKB na mieszkańca czy poziom edukacji a także wzrost wydajności i kapitału.

Potencjał inwestycyjny Wrocławia

W październiku br. pisaliśmy o wynikach raportu "Potencjał inwestycyjny Wrocławia” przygotowanego w ramach projektu badawczego „Business Environment Assessment Study” przeprowadzonego przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint.

Wynika z niego, że 23 proc. przedsiębiorców, którzy planują rozwój firm, jako rozważaną lokalizację wskazało Wrocław. To daje miastu drugą pozycję, za Warszawą, wśród najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miejsc dla biznesu. Magnesem dla inwestycji są tu przede wszystkim: ogromny potencjał edukacyjny i biznesowy, a także bardzo dobre warunki życia w mieście.

Czytaj także: 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl