Zgodnie z raportem inwestycyjnym CEE 2019 Thriving Metropolitan Cities (Kwitnące metropolie) przygotowanym przez grupę doradczą Colliers International, Dentons i Skanska, 16 z 20 najszybciej rozwijających się miast w UE znajduje się w Europie Środkowej i Wschodniej – w tym połowa z nich w krajach wyszehradzkich.
W rankingu najlepszych miejsc do inwestowania Wrocław wymieniany jest zaraz po Dublinie i Pradze. Resztę pierwszej piątki tworzą Sofia w Bułgarii i drugie co do wielkości miasto Słowacji, Koszyce. Według raportu dziewięć z dziesięciu najszybciej rozwijających się miast znajduje się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej:
- Dublin, Irlandia
- Praga, Czechy
- Wrocław, Polska
- Sofia, Bułgaria
- Koszyce, Słowacja
- Bukareszt, Rumunia
- Cluj Napoca, Rumunia
- Kraków, Polska
- Timisoara, Rumunia
- Wilno, Litwa
Atrakcyjne miejsca do inwestowania na świecie
Polska może pochwalić się trzema miastami wśród 20 najlepiej prosperujących: Gdańsk (14), Szczecin (15) i Warszawa (17).
– Europa Środkowo-Wschodnia jest najszybciej rozwijającym się regionem w Unii Europejskiej – komentuje wyniki, Adrian Karczewicz ze Skanska. – Wzrost PKB przekracza 4% rocznie, a główne miasta regionu stają się globalnymi i połączonymi metropoliami. Warszawa, Praga, Budapeszt czy Bukareszt nigdy nie były bliżej Mediolanu ani Berlina, jeśli chodzi o możliwości biznesowe .
Jurica Novak, partner zarządzający McKinsey & Company w Europie Środkowej uważa, że region Europy Środkowej i Wschodniej stał się jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do inwestowania na całym świecie. – Ten fakt umożliwił krajom Europy Środkowej częściowe zlikwidowanie luki gospodarczej w stosunku do Europie Zachodniej, a mieszkańcy mogą się cieszyć znacznym wzrostem poziomu życia – dodaje.
Oprócz Dublina trzy inne miasta spoza Europy Środkowo-Wschodniej, które znalazły się w pierwszej dwudziestce, to Porto (16 miejsce), Barcelona (19 miejsce) i Birmingham (20 miejsce).
Aby określić poziom atrakcyjności i dynamiki wybranych miast, raport analizuje szereg zmiennych w tym m.in. PKB na mieszkańca czy poziom edukacji a także wzrost wydajności i kapitału.
Potencjał inwestycyjny Wrocławia
W październiku br. pisaliśmy o wynikach raportu "Potencjał inwestycyjny Wrocławia” przygotowanego w ramach projektu badawczego „Business Environment Assessment Study” przeprowadzonego przez Antal we współpracy z Cushman & Wakefield i Vastint.
Wynika z niego, że 23 proc. przedsiębiorców, którzy planują rozwój firm, jako rozważaną lokalizację wskazało Wrocław. To daje miastu drugą pozycję, za Warszawą, wśród najbardziej atrakcyjnych inwestycyjnie miejsc dla biznesu. Magnesem dla inwestycji są tu przede wszystkim: ogromny potencjał edukacyjny i biznesowy, a także bardzo dobre warunki życia w mieście.
Czytaj także: