Już po raz piąty ZUS zaprasza na Tydzień Przedsiębiorcy. W placówkach w całej Polsce od 23 do 27 września, pracownicy ZUS oraz instytucji (m.in. z Państwowej Inspekcji Pracy, urzędu skarbowego, organów ewidencyjnych, Narodowego Funduszu Zdrowia) odpowiedzą na pytania i wyjaśnią zawiłości prawne – tych zaś w ostatnich miesiącach było naprawdę sporo. Ulga na Start, Mały ZUS, możliwość prowadzenia nierejestrowanej działalności to duże udogodnienia dla przedsiębiorców. Nasi eksperci przypomną, kiedy i z jakich ułatwień można skorzystać, ale zwrócą też uwagę na konsekwencje wyboru – niższe składki, choć to chwilowa ulga, oznaczają w przyszłości niższe świadczenia.
– Praktycznie w każdej naszej placówce na Dolnym Śląsku są organizowane szkolenia, seminaria i punkty konsultacyjne – mówi Iwona Kowalska-Matis Regionalny Rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – Nasi pracownicy opowiedzą też o nowych usługach, pomogą też założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych. Udział we wszystkich spotkaniach jest bezpłatny – dodaje.
Iwona Kowalska-Matis podkreśla, że tegoroczną edycję „Tygodnia przedsiębiorcy” ZUS realizuje we współpracy z Państwową Inspekcją Pracy, gdyż jest partnerem strategicznym kampanii PIP: Pracuję legalnie.
– Z różnych szacunków wynika, że w Polsce pracuje ok. miliona Ukraińców. Tylko połowa z nich legalnie. Praca „na czarno” jest najczęściej propozycją pracodawcy, który nie musi opłacać składek na ubezpieczenie społeczne czy podatków. Pracownik może wówczas zarobić więcej netto. Bez umowy pracownik nie posiada jednak żadnego dokumentu, który w przypadku nieprzewidzianych wypadków umożliwi ubieganie się o swoje należności i prawa – zaznacza rzecznik.
źródło: ZUS