Szkolenie, które odbyło się 27 października w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej przy alei Brücknera 10, było trzecim tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez UKNF. Pierwsze dwa miały miejsce w Warszawie na Targówku i Żoliborzu.
Dlaczego Urząd Komisji Nadzoru Finansowego szkoli uczniów
Pomysł na przeprowadzenie szkolenia wyszedł z potrzeby nauczycieli. Głównym powodem jest pandemia i nagłe przeniesienie życia do wirtualnej rzeczywistości.
– Cały ten proces pokazał nam skalę zagrożeń związanych na przykład z zakupami w internecie – mówi Kamil Mroczek, Dyrektor Generalny UKNF podczas otwarcia warsztatów. – A ponieważ cyberbezpieczeństwo przenika się z innowacjami finansowymi, postanowiliśmy połączyć te dwa obszary.
Była to decyzja, która odpowiada na potrzeby i uczniów, i nauczycieli.
Na szkoleniu omówiono wiele przykładów z życia, np. o radzeniu sobie z socjotechnikami, które wywierają presję, aby kupić coś już teraz, skorzystać z okazji lub skusić się na nierealnie wysoki zysk.
Czy uczniowie oczekują tego samego, co nauczyciele
Na szkolenie zgłosiło się 35 wrocławskich szkół średnich. Większość przybyła do auli XIV LO, ale część mogła uczestniczyć w spotkaniu online.
Jak podkreślają nauczyciele, młodzież interesuje się finansami i informatyką, ciekawa jest wszystkich innowacji i nowych gadżetów. Ale brakuje jej świadomości o zagrożeniach.
– Mam nadzieję, że to spotkanie będzie nie tylko dobrze przygotowane merytorycznie, ale też ciekawie poprowadzone, aby dłużej zostało w pamięci – mówi Lidia Grubiak, nauczycielka przedsiębiorczości i kierownik szkolenia praktycznego w XV Technikum przy ul. Skwierzyńskiej 1–7.
A jakie są oczekiwania uczniów?
Bartosz z klasy o profilu matematyczno-fizyczno-angielskim XV LO interesuje się cyberbezpieczeństwem i kryptowalutami. Zgłosił się na warsztaty, aby dowiedzieć się czegoś nowego.
– Mam swoje konto bankowe, i portfel kryptowalut, tworzę też własne tokeny. Ale jeszcze nie inwestuję, na razie się uczę – mówi Bartosz.
Z kolei Nina z klasy o profilu ekonomicznym XIV LO przyznaje, że wiedza o innowacjach w finansach i cyberbezpieczeństwo może jej się przydać później.
– Nie mogę powiedzieć, że jakoś szczególnie się tym interesuję, ale mam nadzieję, że wyniosę z tego spotkania jakąś przydatną wiedzę – mówi Nina.
Szerokie plany edukacyjne UKNF
Organizatorzy przygotowali warsztaty tak, aby jak najbardziej zainteresować młodzież. Po krótkich powitaniach przeprowadzono pierwszy, ale nie jedyny tego dnia quiz. Uczniowie udzielali odpowiedzi za pomocą swoich telefonów i na bieżąco śledzili wyniki. Z 294 uczestników nagrodzono sześciu najlepszych uczniów. Po warsztacie przeprowadzono podobny quiz, ale sprawdzający wiedzę, którą uczniowie zdobyli podczas szkolenia.
W przyszłym roku UKNF planuje zorganizować jeszcze co najmniej pięć podobnych szkoleń.
– Zaczniemy od Gdańska, później prawdopodobnie będzie Kraków i Katowice. Myślimy też o mniejszych ośrodkach, ale na razie możemy zaproponować im dołączenie online – dodaje Zbigniew Wiliński.