wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Młodzież szkoli się z innowacji w finansach i cyberbezpieczeństwa
Na zdjęciu od lewej Kamil Mroczek, Dyrektor Generalny Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zwycięzcy quizu wiedzy, Anna Maćkowska, dyrektorka XIV LO Tomasz Hołod
Na zdjęciu od lewej Kamil Mroczek, Dyrektor Generalny Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, zwycięzcy quizu wiedzy, Anna Maćkowska, dyrektorka XIV LO

Ponad 200 uczniów z 35 wrocławskich szkół średnich w XIV Liceum Ogólnokształcącym wzięło udział w warsztatach z innowacji w finansach i cyberbezpieczeństwa. Były quizy, nagrody i duża dawka konkretnej wiedzy. Inicjatorem wydarzenia był Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Reklama

Szkolenie, które odbyło się 27 października w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Polonii Belgijskiej przy alei Brücknera 10, było trzecim tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez UKNF. Pierwsze dwa miały miejsce w Warszawie na Targówku i Żoliborzu.

Na Targówku zebraliśmy ponad stu uczniów i zrobiliśmy szkolenie w formie hybrydowej. Ta formuła się przyjęła. A przecież świat nie kończy się na Warszawie. Przyjechałem więc do Wrocławia i zaproponowałem przeprowadzenie warsztatów również tutaj. Dzisiejsze wydarzenie jest, jak do tej pory, największe z tych, które zorganizowaliśmy.
Zbigniew Wiliński dyrektor Departamentu Innowacji Finansowanych FinTech w UKNF

Dlaczego Urząd Komisji Nadzoru Finansowego szkoli uczniów

Pomysł na przeprowadzenie szkolenia wyszedł z potrzeby nauczycieli. Głównym powodem jest pandemia i nagłe przeniesienie życia do wirtualnej rzeczywistości.

– Cały ten proces pokazał nam skalę zagrożeń związanych na przykład z zakupami w internecie – mówi Kamil Mroczek, Dyrektor Generalny UKNF podczas otwarcia warsztatów. –  A ponieważ cyberbezpieczeństwo przenika się z innowacjami finansowymi, postanowiliśmy połączyć te dwa obszary.

Była to decyzja, która odpowiada na potrzeby i uczniów, i nauczycieli.

Zdajemy sobie sprawę, że młodzi ludzie żyją w świecie wirtualnym. A ten świat pełen jest zagrożeń. Chcemy dać młodzieży narzędzia, dzięki którym obroni się przed nimi.
Ewa Szczęch, dyrektor Wydziału Szkół Ponadpodstawowych i Specjalnych

Na szkoleniu omówiono wiele przykładów z życia, np. o radzeniu sobie z socjotechnikami, które wywierają presję, aby kupić coś już teraz, skorzystać z okazji lub skusić się na nierealnie wysoki zysk.

Czy uczniowie oczekują tego samego, co nauczyciele

Na szkolenie zgłosiło się 35 wrocławskich szkół średnich. Większość przybyła do auli XIV LO, ale część mogła uczestniczyć w spotkaniu online.

Bardzo ważne jest to, w jaki sposób mówi się do młodzieży o zagrożeniach czyhających w internecie. Nie chodzi o to, by straszyć, ale by informować o tym, jak się chronić. Podoba mi się, że w tych warsztatach finanse powiązano z cyberbezpieczeństwem, że jedno i drugie się przeplata.
Joanna Brosiło nauczyciela z XV Liceum Ogólnokształcącego im. mjr. P. Wysockiego przy ul. Wojrowickiej 58

Jak podkreślają nauczyciele, młodzież interesuje się finansami i informatyką, ciekawa jest wszystkich innowacji i nowych gadżetów. Ale brakuje jej świadomości o zagrożeniach.

– Mam nadzieję, że to spotkanie będzie nie tylko dobrze przygotowane merytorycznie, ale też ciekawie poprowadzone, aby dłużej zostało w pamięci – mówi Lidia Grubiak, nauczycielka przedsiębiorczości i kierownik szkolenia praktycznego w XV Technikum przy ul. Skwierzyńskiej 1–7.

A jakie są oczekiwania uczniów?

Bartosz z klasy o profilu matematyczno-fizyczno-angielskim XV LO interesuje się cyberbezpieczeństwem i kryptowalutami. Zgłosił się na warsztaty, aby dowiedzieć się czegoś nowego.

– Mam swoje konto bankowe, i portfel kryptowalut, tworzę też własne tokeny. Ale jeszcze nie inwestuję, na razie się uczę – mówi Bartosz.

Z kolei Nina z klasy o profilu ekonomicznym XIV LO przyznaje, że wiedza o innowacjach w finansach i cyberbezpieczeństwo może jej się przydać później.

– Nie mogę powiedzieć, że jakoś szczególnie się tym interesuję, ale mam nadzieję, że wyniosę z tego spotkania jakąś przydatną wiedzę – mówi Nina.  

Szerokie plany edukacyjne UKNF

Organizatorzy przygotowali warsztaty tak, aby jak najbardziej zainteresować młodzież. Po krótkich powitaniach przeprowadzono pierwszy, ale nie jedyny tego dnia quiz. Uczniowie udzielali odpowiedzi za pomocą swoich telefonów i na bieżąco śledzili wyniki. Z 294 uczestników nagrodzono sześciu najlepszych uczniów. Po warsztacie przeprowadzono podobny quiz, ale sprawdzający wiedzę, którą uczniowie zdobyli podczas szkolenia.

Starami się to robić tak, aby zaciekawić młodzież. Technologia nam bardzo ułatwia
Zbigniew Wiliński dyrektor Departamentu Innowacji Finansowanych FinTech w UKNF

W przyszłym roku UKNF planuje zorganizować jeszcze co najmniej pięć podobnych szkoleń.

– Zaczniemy od Gdańska, później prawdopodobnie będzie Kraków i Katowice. Myślimy też o mniejszych ośrodkach, ale na razie możemy zaproponować im dołączenie online – dodaje Zbigniew Wiliński.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl