To co robi wrocławska spółka Scanway pokazane będzie m.in. w Stanach Zjednoczonych, Niemczech czy Norwegii. Chodzi m.in. nad budową polskiego satelity do obserwacji Ziemi ScanSAT, a wraz z German Orbital Systems, do 2025 roku wyśle pierwszego, europejskiego satelitę na orbitę Księżyca.
– Pracujemy nad różnorodnymi projektami, które wszechstronnie wykorzystują nasze doświadczenie w projektowaniu zaawansowanych systemów optycznych. Wychodząc na rynek międzynarodowy, chcemy pokazać potencjał polskiej firmy z sektora space tech na świecie. Z naszym know-how możemy realizować własne inicjatywy kosmiczne, ale też współpracować z największymi agencjami kosmicznymi na świecie – mówi Jędrzej Kowalewski, CEO Scanway.
Scanway – Marka Polskiej Gospodarki
Już w październiku Scanway, specjalizujący się w pomiarach 3D, systemach wizyjnych, przetwarzaniu obrazów i obserwacjach zdalnych, zaprezentuje się na, jubileuszowej, 70. edycji (IAC), jednym z najważniejszych wydarzeń w branży space tech, które odbędzie się w Waszyngtonie.
źródło: Scanway
W listopadzie Scanway weźmie udział w Space Tech Expo Bremen, wydarzeniu szczególnie istotnym dla europejskiego rynku kosmicznego. Spółka ma również w planach obecność na kongresie Australian Space Research Conference oraz The 2019 Canadian Aerospace Summit.
– To, że możemy promować naszą działalność na świecie pod szyldem Marki Polskiej Gospodarki, jest dla nas dużym wyróżnieniem. Wierzę, że nasz krajowy sektor high-tech, szczególnie jego część związana branżą kosmiczną, ma dużo do pokazania na międzynarodowych rynkach. Łączymy różne doświadczenia inżynieryjne i biznesowe, dzięki czemu tworzymy innowacyjne, wysoko wyspecjalizowane rozwiązania – dodaje Jedrzej Kowalewski.
Scanway będzie promował swoją ofertę ze środków własnych, przy wsparciu Mazowieckiego Klastra ICT oraz, przede wszystkim, wykorzystując środki pozyskane w konkursie Go To Brand, organizowanym przez Polską Agencję Rozwoju Przemysłu, którego celem jest sfinansowanie promocji polskich marek na rynkach zagranicznych. Spółka wzięła udział w konkursie we współpracy z Wrocławskim Parkiem Technologicznym (WPT) – skorzystała z oferowanego przez tę instytucję programu Bon na Dotację.
– Tylko w tym roku planujemy pojawić się na 5 wydarzeniach branżowych, na 3 różnych kontynentach. To z pewnością nie koniec naszej działalności w tym zakresie – podsumowuje Jędrzej Kowalewski.
Scanway z Wrocławia
Scanway specjalizuje się w pomiarach 3D, systemach wizyjnych, przetwarzaniu obrazów i obserwacjach zdalnych. Przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju prowadzi prace nad polskim satelitą do obserwacji Ziemi ScanSAT, który ma zacząć prace w 2021 roku, a w ramach porozumienia z German Orbital Systems do 2025 roku wyśle pierwszego, europejskiego satelitę na orbitę Księżyca.
Kosmos to jednak nie wszystko. Scanway komercjalizuje i przekuwa technologie kosmiczne na użyteczne i przynoszące zysk rozwiązania w ziemskich zastosowaniach, dedykowane szczególnie różnym sektorom przemysłu.
30 Kreatywnych Wrocławia
Twórcy Scanwaya są laureatami nagrody – „30 Kreatywnych Wrocławia” w 2017 r. W tym plebiscycie nagrodzono już ponad 150 wrocławian, którzy teraz odnoszą sukcesy nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie.
Wrocław zdobywa… kosmos
Scanway, to kolejny przykład wrocławskich marzeń o kosmosie. 17 kwietnia 2019 r. na Międzynarodową Stację Kosmiczną wystrzelone zostały pierwsze w historii, dwa nanosatelity – Światowid i KRAKsat, zaprojektowane i skonstruowane przez wrocławskich inżynierów z firmy SatRevolution.