wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:15

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Wrocławski Światowid jesienią będzie na orbicie
Od lewej: Damian Fijałkowski, Radosław Łapczyński, Grzegorz Zwoliński – założyciele SatRevolutions źródło: inwestor
Od lewej: Damian Fijałkowski, Radosław Łapczyński, Grzegorz Zwoliński – założyciele SatRevolutions

SatRevolution, wrocławska spółka opracowująca rozwiązania z zakresu technologii kosmicznych podpisała kontrakt z amerykańskim NanoRacks. Firma wyniesie w przestrzeń pozaziemską Światowida, pierwszego komercyjnego satelitę. Operację zaplanowano na jesień 2018. Wartość projektu to 3 mln zł. Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

Wyniesienie na orbitę dwóch satelitów Światowida i Rusałki, wrocławskiej spółki planowane jest na koniec III kwartału 2018 roku. Wystrzelenia Światowida i Rusałki podejmie się amerykańska firma NanoRacks, z którą SatRevolution już podpisało umowę. Pierwotnie wrocławskie satelity miały być na orbicie na początku 2018 r..

– Zmieniliśmy przewoźnika, który wyniesie satelity w kosmos i to spowodowało przesunięcie terminu. Początkowo miała to być firma Interorbital, ale przedłużały się testy rakiety odpowiadającej za transport, dlatego też wybraliśmy NanoRacks – mówi Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel wrocławskiej firmy SatRevolution S.A.

Światowid, źródło: SatRevolution

Kontrakt z NanoRacks

Maszyny skonstruowane przez wrocławskich inżynierów wyśle w kosmos amerykańska firma NanoRacks, która może pochwalić się nie tylko wyniesieniem największej liczby cubesatów na orbitę, ale również własnym laboratorium badawczym na ISS oraz rozbudowanymi planami jej modernizacji we współpracy z NASA. Operacja zaplanowana została na III kwartał 2018 roku, już dziś trwają do niej przygotowania. Wartość projektu wynosi 3 mln zł.

źródło: SatRevolution

– Światowid i Rusałka zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną wspólnie, w jednej wyrzutni typu P-POD. Wystrzelenie nastąpi jednocześnie z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a zatem wysokość, na jakiej ostatecznie znajdą się satelity będzie wynosiła ok. 375 km. Do operacji użyjemy rakiety Antares 230, która – poza wyniesieniem satelit – będzie miała za zadanie dostarczyć zaopatrzenie astronautom znajdującym się na ISS. Rakieta wystartuje z Wallops Island, w amerykańskim stanie Virginia – mówi Grzegorz Zwoliński.

8 m na sekundę, 300 km nad ziemią

Dwukilogramowy Światowid to satelita obserwacyjny. W środku ma komputer, anteny i systemy do obracania satelity, mierzenia pola grawitacyjnego i robienia zdjęć. Trzystugramowe Rusałki to nanosatelity PhoneSat. Na orbicie będą lecieć z prędkością 8 m/s.

Światowid, źródło: SatRevolution

Jesienią 2018 na orbicie

Maksymalna waga ładunku, który w przestrzeń kosmiczną zabiera Antares 230 wynosi 7 ton. We wrześniu 2018 ciężar ten wyniesie nieco ponad 3 tony.

Rakieta wyleci na niską orbitę okołoziemską po czym zacumuje do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Następnie cały ekwipunek wraz ze Światowidem i Rusałką zostanie rozładowany z modułu transportowego.

Pierwszy komercyjny satelita w Polsce

Wrocławska spółka wyśle w przestrzeń kosmiczną autorskiego Światowida, który jest pierwszym prywatnym satelitą komercyjnym w Polsce. Został on stworzony z myślą o zaawansowanych badaniach promieniowania kosmicznego oraz zakłóceń elektromagnetycznych. Satelita ma kształt niewielkiego prostopadłościanu, a jego maksymalna waga wynosi 2 kg.

Wszystkie elementy zostały wykonanie w technologii druku 3D. Wyposażenie satelity to m.in.: zaawansowany system otwierania paneli fotowoltaicznych, czujniki pozwalające badanie przestrzeni kosmicznej czy wysuwany uchwyt do kamery wraz z obiektywem.

Fabryka satelitów za 200 mln zł

Plan jest taki – SatRevolution z Wrocławia chce umieścić na orbicie całą konstelację satelitów i udostępnić gromadzone przez nie dane za pośrednictwem aplikacji mobilnych, które będą informować o pogodzie, korkach na drogach czy smogu. Pierwszym krokiem ma być budowa fabryki satelitów na Dolnym Śląsku. Inwestycja szacowana jest na 200 mln zł. Prowadzone są rozmowy z inwestorami.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017” – w którym przedstawiamy wrocławian, pokazujemy, co wyjątkowego robią i do czego dążą. Pytamy ich także o ich przepis na sukces i o rolę Wrocławia w ich życiu.

SatRevolution S.A.

SatRevolution S.A. to spółka stworzona przez zespół ekspertów technologicznych z wieloletnim doświadczeniem, która jako pierwsza polska firma będzie zajmowała się seryjną produkcją nanosatelitów, przeznaczonych zarówno do użytku prywatnego, jak i komercyjnego. Jej założyciele stoją m.in. za sukcesem T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.

Zespół badawczo-rozwojowy, odpowiedzialny za projektowanie i produkcję, stworzył już wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak m.in. bioniczna ręka sterowana za pomocą sygnałów z mózgu. Poza produkcją satelitów, SatRevolution S.A. będzie również prowadzić prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych. Partnerem firmy SatRevolution S.A. jest Wrocławskie Centrum Badań EIT+, największe w Polsce centrum badawczo-rozwojowe.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl