wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 01:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nie jesienią, a wiosną – wrocławski Światowid poleci w kosmos

Nie jesienią, a wiosną – wrocławski Światowid poleci w kosmos

Jarek Ratajczak,

Materiał archiwalny

Spółka SatRevolution jest gotowa do przeprowadzenia wszystkich niezbędnych testów Światowida – pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego. Ze względów proceduralnych lot w kosmos przesunięto na kwiecień 2019 r.. Twórcy spółki są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal Wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017”.

Reklama

Na wykonanie wszystkich niezbędnych testów Światowida – pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego, wrocławska spółka SatRevolutio otrzymała grant w ramach projektu „Dolnośląski Bon na Innowacje”.

– Dzięki pozyskanym funduszom nawiążemy współpracę z partnerem naukowym, który zapewni infrastrukturę do testów: wibracyjnego i zgodności elektromagnetycznej. Trzeci test urządzenia spółka przeprowadzi samodzielnie, we własnej komorze termiczno-próżniowej – mówi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Miała być jesień 2018 – będzie wiosna 2019

Docelowo Światowid zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rakiety Antares i statku kosmicznego Cygnus na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), z której zostanie bezpośrednio wprowadzony na niską orbitę okołoziemską (LEO). Pierwotnie lot planowany był na jesień 2018 r..

– Ze względu na wydłużający się proces pozyskania niezbędnych pozwoleń radiowych, SatRevolution, w porozumieniu z certyfikowanym przewoźnikiem NASA (NanoRacks), zadecydował o przesunięciu wylotu satelity na kwiecień 2019 – dodaje Grzegorz Zwoliński.

„Bon na Innowacje” dla Światowida i KRAKSata

Przyznany przez Województwo Dolnośląskie i Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej grant, zostanie przeznaczony na współpracę SatRevolution z wybranym w drodze konkursu ofert partnerem naukowym.

– Nawiążemy współpracę z jednostką naukową, instytutem badawczym lub inną placówką o statusie centrum badawczo-rozwojowego, która wesprze nas w realizacji naszych planów. Obecnie pracujemy nad finalizacją projektu satelity Światowid, jednocześnie wspierając projekt KRAKSat. Naszym celem jest pozyskanie jak najdokładniejszych, specjalistycznych danych, które potwierdzą gotowość satelitów do wylotu na orbitę – dodaje Grzegorz Zwoliński.

Dzięki pozyskanym funduszom i merytorycznemu wsparciu, SatRevolution będzie mógł przeprowadzić nie tylko testy Światowida, ale także wspieranego przez spółkę satelity KRAKSat. Stworzony we współpracy ze studentami krakowskich uczelni AGH i UJ satelita typu CubeSat, jako pierwszy na świecie wykorzysta ferrofluid (ciecz magnetyczną) do sterowania swoim położeniem.

Trzy rodzaje testów Światowida

SatRevolution, w ramach współpracy z wybranym podmiotem, przeprowadzi dwa rodzaje testów: testy wibracyjne oraz testy na zgodność elektromagnetyczną.

– Dzięki testowi wibracyjnemu będziemy mogli odpowiednio przygotować satelitę do przetrwania lotu, a test na zgodność elektromagnetyczną pozwoli sprawdzić czy emituje on zakłócenia. Satelita, przez 30 minut od momentu startu, nie może wysyłać absolutnie żadnych sygnałów. Mogłoby to zakłócić pracę innych urządzeń działających na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie testów w tym zakresie – dodaje Grzegorz Zwoliński.

Jednak najważniejszym dla SatRevolution testem będzie ten przeprowadzony we własnej komorze termiczno-próżniowej, która oddaje warunki panujące na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO). Różnica temperatur może wynosić tam nawet 200 stopni Celsjusza, co sprawia, że urządzenie musi być wyjątkowo odporne na ekstremalne warunki temperaturowo-próżniowe. Obudowa Światowida jest stworzona z  wysokowytrzymałego stopu aluminium, glinu i magnezu, określanego jako Scalmalloy, co zapewnia bezawaryjną pracę satelity w tak ekstremalnych warunkach.

SatRevolution S.A. – firma z Wrocławia

SatRevolution S.A. to innowacyjna firma z branży new space, której celem jest dostarczanie kompletnych rozwiązań satelitarnych. Przedsiębiorstwo specjalizuje się w projektowaniu i seryjnej produkcji nanosatelitów na potrzeby zarówno międzynarodowych agencji kosmicznych, jak i innych podmiotów: zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. 

Pracujący w SatRevolution zespół badawczo-rozwojowy składa się z doświadczonych ekspertów technologicznych, którzy stworzyli już wiele innowacyjnych rozwiązań, takich jak m.in. bioniczna ręka sterowana za pomocą sygnałów z mózgu. Poza produkcją nanosatelitów, SatRevolution S.A. prowadzi również prace badawcze nad innymi rozwiązaniami z zakresu technologii kosmicznych

Obecnie SatRevolution realizuje trzy projekty: Światowid – proof-of-concept pierwszego polskiego satelity obserwacyjnego Ziemi, który ma stanowić podwaliny pod konstelację nanosatelitów obrazowania Ziemi w czasie rzeczywistym; KRAKSat – nowatorski eksperyment ferrofluidowego koła zamachowego na niskiej orbicie okołoziemskiej (projekt realizowany z AGH w Krakowie) oraz AMICal Sat  – projekt satelity obserwacyjnego zórz polarnych w warunkach słabego oświetlenia (projekt realizowany we współpracy z Centrum Kosmicznym Uniwersytetu w Grenoble).

Wrocław na rynku nanosatelitów i mikrosatelitów

Firma SatRevolution S.A. została założona w czerwcu 2016 r. przez Grzegorza Zwolińskiego, Damiana Fijałkowskiego i Radosława Łapczyńskiego, twórców wrocławskiego studia T-Bull S.A., czołowego polskiego producenta gier mobilnych.

30 Kreatywnych Wrocławia

Twórcy spółki SatRevolution są jednymi z laureatów rankingu organizowanego przez portal wroclaw.pl – „30 Kreatywnych Wrocławia 2017” – w którym przedstawiamy wrocławian, pokazujemy, co wyjątkowego robią i do czego dążą. Pytamy ich także o ich przepis na sukces i o rolę Wrocławia w ich życiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl