Projekt "Od pola na wrocławski stół" ma na celu powiązanie dolnośląskich producentów żywności z wrocławską branżą gastronomiczną. Jako że branża gastronomiczna jest obszernym terytorialnie i niezwykle istotnym elementem miejskiego łańcucha żywnościowego, wprowadzenie do wrocławskich restauracji produktów regionalnych i działania promocyjne na rzecz tych produktów, pomogą w zdecydowanie większej rozpoznawalności tych produktów w przestrzeni miejskiej.
Ma to przyczynić się do podniesienia wiedzy i świadomości mieszkańców Dolnego Śląska w zakresie zrównoważonego systemu żywnościowego oraz zdrowego odżywiania się bazującego na lokalnych, naturalnych produktach.
Wyjątkowy przewodnik i weekend kulinarny
W ramach projektu powstaje m.in. przewodnik kulinarny “Od pola na wrocławski stół”, stanowiący kompendium wiedzy na temat produktów regionalnych oraz wrocławskiej gastronomii. Zaplanowano również kampanię edukacyjną oraz promocyjną w mediach społecznościowych, a w przyszłym tygodniu (od 30 września do 1 października 2023 r.) odbędzie się weekend kulinarny pod hasłem "Jem lokalnie". We wrocławskich restauracjach będzie można degustować dania ze specjalnego menu festiwalowego opartego na produkcie lokalnym. Zarówno mieszkańcy Dolnego Śląska, jak i turyści, będą mogli spróbować dań inspirowanych ekologicznymi i naturalnymi produktami z regionu.
Aby szerzyć ideę bezpiecznej żywności oraz jej lokalnej i zrównoważonej produkcji zorganizowano również spotkanie sieciujące producentów z branżą restauracyjną. Z kolei 6 października br. odbędzie się szkolenie dla osób poniżej 35 lat z obszarów wiejskich, którego celem będzie wymiana wiedzy i doświadczeń oraz aktywizacja obecnych na spotkaniu osób i przekonanie ich do założenia własnych działalności gospodarczych albo rozszerzenia już istniejących w kierunku rozwoju produktu lokalnego. Termin spotkania to 6 październik.
Aby jeść zdrowo i ekologicznie
Akcja „Od pola na wrocławski stół” ma zwrócić uwagę na ograniczenie marnotrawienia jedzenia, zrównoważoną produkcję żywności poprzez zwiększenie produkcji ekologicznej czy zrównoważenie konsumpcji na rzecz zwiększenia dostępu do żywności wytwarzanej lokalnie, w małych, często rodzinnych gospodarstwach.
Powstają filmy o mądrym żywieniu
W ramach projektu "Od pola na wrocławski stół", powstają obecnie 4 takie filmy. Każdy z odcinków podejmuje jeden ważny temat m.in. niemarnowanie żywności, wybieranie lokalnych produktów spożywczych, zrównoważone żywienie oraz bioróżnorodność Ich tytuły to: "Wybieraj i jedz lokalnie", "Sekrety prozdrowotnych tłuszczów", "Skrzydlate matki ziemi – czyli pszczoły w ekosystemie" oraz "Jak nie marnować jedzenia?”.
O zdrowym jedzeniu z producentami, restauratorami i naukowcami
W filmach udział biorą zarówno producenci, jak i restauratorzy oraz pracownicy merytoryczni Uniwersytetu Przyrodniczego. O swojej działalności opowiedzą m.in. przedstawiciele Piekarni Plon, Stołu na Szwedzkiej, Browaru Stu Mostów, restauracji na Świdnickiej, producenta kiszonek Sznajder, restauracji "Ida kuchnia i wino", Stawów Milickich SA., restauracji Przystań&Marina, a także Pasieki Ziębów oraz Maciejowego Sadu.
Cztery scenariusze, cztery ekipy filmowe, trzy tygodnie zdjęciowe, 20 lokacji, wywiady, ujęcia lotnicze, realizacje procesów powstawania produktów, ujęcia z zakładów produkcyjnych, sadów, pasiek, gospodarstw rolnych itp. – tak właście wyglądała praca ekipy filmowej.
Partnerami projektu są: Dolnośląska Izba Rolnicza oraz Lokalna Grupa Działania „Kraina Łęgów Odrzańskich”. Inicjatywa jest współfinansowana w ramach programu KSOW z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PROW na lata 2014–2020.
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.