Pod koniec maja br. rozstrzygnięto konkurs urbanistyczny pod hasłem „Akupunktura Miasta”, który w marcu ogłosili Urząd Miejski Wrocławia i wrocławski oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).
Architekci z całego kraju, w 26 nadesłanych pracach, zaproponowali koncepcje zagospodarowania terenów pokolejowych przy Dworcu Głównym, w okolicach ul. Małachowskiego. Elementy wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych prac mogą być wykorzystane w toku dalszych prac planistycznych.
Wizualizacja, okolice Dworca Górnośląskiego (Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń)
Jury z przedstawicielami magistratu i SARP-u, pierwszą nagrodę przyznali wrocławskiemu zespołowi w składzie: Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń. Jak zaznaczono – nagrodę przyznano za trafną i lapidarną odpowiedź na złożoną problematykę projektową.
Wizualizacja, okolice Dworca Górnośląskiego (Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń)
– Dużym walorem pracy jest ukształtowanie bogatych powiązań przestrzeni publicznych: pl. Dworcowego, ul Małachowskiego oraz terenu dawnych peronów pocztowych z wprowadzeniem nowych funkcjonalności i miejskiej oferty w te przestrzenie. W pracy wykorzystany zostaje potencjał ukształtowania wielkomiejskiego charakteru dla przedmiotowego terenu przez wprowadzenie nowych obiektów kubaturowych – dominanty liniowej - choć jej proporcje i sylwety powinny być przedmiotem dalszych analiz przestrzennych – napisano w uzasadnieni decyzji.
Projekt, okolice Dworca Górnośląskiego (Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń)
Zwycięska koncepcja zakłada budowę czterech nowych budynków – dwóch nadbudowanych na gmachu poczty i dwóch w pobliżu dawnego Dworca Górnośląskiego.
Wizualizacja, (Aleksander Czerwonka-Jabłoński, Marta Dąbrowska, Anna Okoń)
W projekcie są także m.in.: kawiarnia, scena dla lokalnych wydarzeń artystycznych, galeria sztuki, muzeum kolejnictwa i sala wielofunkcyjna. Przewidziano fontannę przed wejściem głównym do dawnego budynku poczty i sadzawki w parku przy zabytkowym dworcu.
Ul. Małachowskiego, źródło: google/maps
Biura i usługi w najstarszym dworcu w Polsce
Dworzec Górnośląski (niem. Oberschlesischer Bahnhof) przy ul. Małachowskiego jest obecnie najstarszą stacją kolejową w Polsce. Uruchomiony został wraz z otwarciem pierwszego odcinka kolei z Wrocławia do Oławy, 22 maja 1842 r.
Dworzec Górnośląski przy ulicy Małachowskiego. Litografia z 1842 roku. Źródło: Atlas architektury Wroclawia / fotopolska.eu
Obecnie w zabudowaniach dawnego Dworca Górnośląskiego znajduje się m.in. Noclegownia św. Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn.
Ul. Małachowskiego, źródło: google/maps
Na miejscu budynku poczty przy ul. Małachowskiego 11, który od Poczty Polskiej kupiła spółka WRI Investment ma powstać 20 piętrowy budynek, podobny do stojącego naprzeciwko Silver Tower Center.
Wizualizacja: WRI Investment
WRI Investment informuje, że prz ul. Małachowskiego 11 powstanie obiekt biurowo-usługowy. Ostateczna liczba kondygnacji nowego budynku zależy od uzgodnień konserwatorskich, start budowy planowany jest na III kwartał 2020 roku.
W budynku dominować ma funkcja biurowa uzupełniona o wielofunkcyjny parter: restauracja, przejście na zabytkowe perony, a do tego m.in. punkt spotkań z kulturą i rzemiosłem.
Czytaj także: Wielka metamorfoza w centrum miasta. Inwestycje na Piłsudskiego [ZDJĘCIA]