wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:50

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rozwiązania technologiczne dla przedsiębiorców z Dolnego Śląska
Współpraca naukowców Łukasiewicza i Politechniki Wrocławskiej Politechnika Wrocławska
Współpraca naukowców Łukasiewicza i Politechniki Wrocławskiej

Politechnika Wrocławska i Sieć Badawcza Łukasiewicz chcą wspólnie rozwijać technologie i produkty. Efektem współpracy mają być rozwiązania technologiczne dla przedsiębiorców z aglomeracji wrocławskiej.

Politechnika Wrocławska podpisała umowę o współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz. Wspólne projekty koncentrować się będą w szczególności na rozwoju technologii i produktów bazujących na azotku galu do zastosowania w mikroelektronice. Inicjatorzy podkreślają, że to kolejny etap budowy systemu badawczo-rozwojowego, na który składa się wiedza i kompetencje polskich naukowców z jednostek Łukasiewicza oraz prestiżowych ośrodków akademickich w Polsce.

Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechnik Wrocławskiej podkreśla, że uczelnia mocno jest osadzona w świecie technologii i pracuje nie tylko na rzecz rozwoju nauki, ale też dostarcza rozwiązań.

Misją uczelni – poprzez badania naukowe, kształcenie studentów i współpracę z gospodarką – jest kształtowanie przyszłości. Dzięki podpisaniu umowy mamy możliwość poszerzania obszarów badawczych wspólnie z naukowcami Sieci Badawczej Łukasiewicz. Liczę, że efektem wspólnych prac będą nie tylko publikacje, lecz także wdrożenia, że skorzystają na tym w równym stopniu uczeni i przedsiębiorcy

prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechnik Wrocławskiej

Współpraca naukowców Łukasiewicza i Politechniki Wrocławskiej

Przykładem rozwiązań, nad którymi wspólnie pracować będą naukowcy Łukasiewicza i Politechniki Wrocławskiej, są technologie i produkty bazujące na azotku galu. Można je wykorzystać w układach energoelektronicznych dużej mocy, układach mikrofalowych, różnego rodzaju czujnikach i detektorach, a także sensorach chemicznych i biologicznych, pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. Te rozwiązania stosowane są w przemyśle cywilnym, jak i obronnym, m.in. do komunikacji bezprzewodowej.

Liczymy, że sprawność w działaniu, dzielenie się wiedzą ekspercką, otwartość na wymianę doświadczeń i dążenie do wspólnego celu pozwolą nam wypracować konkretne rozwiązania technologiczne dla przedsiębiorców Dolnego Śląska. Mam też nadzieję, że uda nam się zachęcić kolejne firmy z tego regionu do robienia biznesu z nauką i unowocześniania polskiej gospodarki

dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz.

Porozumienie zakłada także wspólne inicjatywy na rzecz kształcenia kadry naukowo-badawczej i współtworzenia kompetencji przyszłości. Jednym z filarów tej działalności będą doktoraty wdrożeniowe, które stanowią unikalną możliwość połączenia aktywności zawodowej i pracy naukowej.

Porozumienie podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr oraz dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz Fot. PWr
Porozumienie podpisali prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr oraz dr Piotr Dardziński, prezes Sieci Badawczej Łukasiewicz

Wspólne projekty badawcze

Dotychczasowa współpraca instytutów Łukasiewicza z Politechniką Wrocławską zaowocowała już szeregiem projektów badawczych w obszarze mikroelektroniki. Przykładem jest projekt prowadzony przez uczelnię i Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki wspólnie z czeskim producentem mikroskopów AFM. Rozwiązanie, które firma chce wdrożyć do regularnej sprzedaży, pozwoli zwiększyć rozdzielczość pomiaru, a także wpłynie na miniaturyzację mikroskopu.

Wśród obszarów wspólnego zainteresowania są również: inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn oraz biotechnologia. Efektem niedawnej współpracy było zidentyfikowanie cząsteczki o dużym potencjale terapeutycznym, która może stanowić przełom na drodze do znalezienia skutecznego leku na COVID-19. Prace prowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej wsparł w tym zakresie Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej.

PWr/jr

 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl