Politechnika Wrocławska podpisała umowę o współpracy z Siecią Badawczą Łukasiewicz. Wspólne projekty koncentrować się będą w szczególności na rozwoju technologii i produktów bazujących na azotku galu do zastosowania w mikroelektronice. Inicjatorzy podkreślają, że to kolejny etap budowy systemu badawczo-rozwojowego, na który składa się wiedza i kompetencje polskich naukowców z jednostek Łukasiewicza oraz prestiżowych ośrodków akademickich w Polsce.
Prof. Arkadiusz Wójs, rektor Politechnik Wrocławskiej podkreśla, że uczelnia mocno jest osadzona w świecie technologii i pracuje nie tylko na rzecz rozwoju nauki, ale też dostarcza rozwiązań.
Współpraca naukowców Łukasiewicza i Politechniki Wrocławskiej
Przykładem rozwiązań, nad którymi wspólnie pracować będą naukowcy Łukasiewicza i Politechniki Wrocławskiej, są technologie i produkty bazujące na azotku galu. Można je wykorzystać w układach energoelektronicznych dużej mocy, układach mikrofalowych, różnego rodzaju czujnikach i detektorach, a także sensorach chemicznych i biologicznych, pracujących w trudnych warunkach środowiskowych. Te rozwiązania stosowane są w przemyśle cywilnym, jak i obronnym, m.in. do komunikacji bezprzewodowej.
Porozumienie zakłada także wspólne inicjatywy na rzecz kształcenia kadry naukowo-badawczej i współtworzenia kompetencji przyszłości. Jednym z filarów tej działalności będą doktoraty wdrożeniowe, które stanowią unikalną możliwość połączenia aktywności zawodowej i pracy naukowej.

Wspólne projekty badawcze
Dotychczasowa współpraca instytutów Łukasiewicza z Politechniką Wrocławską zaowocowała już szeregiem projektów badawczych w obszarze mikroelektroniki. Przykładem jest projekt prowadzony przez uczelnię i Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki wspólnie z czeskim producentem mikroskopów AFM. Rozwiązanie, które firma chce wdrożyć do regularnej sprzedaży, pozwoli zwiększyć rozdzielczość pomiaru, a także wpłynie na miniaturyzację mikroskopu.
Wśród obszarów wspólnego zainteresowania są również: inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn oraz biotechnologia. Efektem niedawnej współpracy było zidentyfikowanie cząsteczki o dużym potencjale terapeutycznym, która może stanowić przełom na drodze do znalezienia skutecznego leku na COVID-19. Prace prowadzone przez zespół naukowców pod kierownictwem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej wsparł w tym zakresie Łukasiewicz – Instytut Chemii Przemysłowej.
PWr/jr