wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Pokażą zawody zapomniane. Praca rzemieślników tematem wrześniowej wystawy fotograficznej
Praca nad zdjęciami do wystawy. Patrycjusz Urbański
Praca nad zdjęciami do wystawy.

Przybliżenie wrocławianom, na czym polega praca ludzkich rąk w zawodach, w których pracuje już niewielu rzemieślników to cel wystawy „Zawody zapomniane - praca ludzkich rąk”. Będzie można ją oglądać od 23 września do 8 października 2023 r. w pobliżu wrocławskiego Rynku. Autorką zdjęć wykonanych metodą analogową jest Patrycja Dzwonkowska.

Reklama

Podczas wystawy będzie można obejrzeć zdjęcia przedstawiające pracę rzemieślników reprezentujących zapomniane dziś zawody. Na zdjęciach pojawią się zarówno starsi, jak i młodzi rzemieślnicy, którzy wracają do tradycyjnego wytwarzania przedmiotów, wykorzystując wiedzę z dawnych lat, łącząc ją jednocześnie z nowoczesnością.

Pozłotnik, organmistrz i metaloplastyk

Wystawa ma przybliżyć odbiorcom, na czym polega rzemiosło, czyli praca twórcy wykonującego swoją pracę rękoma. Na 16 planszach uchwyceni zostali rzemieślnicy wykonujący zapomniane zawody, jak pozłotnik, organmistrz, złotnik czy metaloplastyk. Zdjęcia będą przedstawiać ich podczas wykonywania pracy. Można będzie też dowiedzieć się więcej na temat bohaterów fotografii, dzięki opisom, które powstały na podstawie wywiadów przeprowadzonych z rzemieślnikami. Autorką całości jest wrocławska artystka i fotografka, Patrycja Dzwonkowska. W swojej pracy reporterskiej w Polskim Radiu Wrocław oraz radiu Ram przygotowywała ona już wcześniej cykle fotoreportaży poświęconych rzemieślnikom i innym twórcom w ramach szerzenia wiedzy o lokalnej twórczości.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu rzemieślnicy stanowili potężną grupę zawodową. Jako mistrzowie przynależą do cechów, mogą szkolić i egzaminować uczniów. Dziś tradycja ta zanika. Winny temu jest nie tylko postęp technologiczny, rozwój maszyn i automatyzacja procesów produkcyjnych, ale także nasze postawy konsumenckie, wygoda i tempo życia.
Patrycja Dzwonkowska

Zawody często niedoceniane, a wciąż potrzebne

Celem projektu jest zwrócenie uwagi szerszemu gronu odbiorców, ile towarów wciąż jest wykonywanych pracą ludzkich rąk oraz zachęcenie do powrotu korzystania z pracy rzemieślników. Chodzi również o zwrócenie uwagi też na to, jak bardzo wiele rzadkich dziś zawodów wciąż jest potrzebnych. To także zachęta do podjęcia edukacji i rozwoju zawodowego w zawodzie rzemieślniczym.

Wystawa ma też na celu uświadomienie, jak daleko dzisiejszy konsumpcjonizm odchodzi od twórców na rzecz fabrycznej masowej produkcji. Zależy mi, aby projekt niósł także przesłanie, że rzemiosło to wysoka jakość wykonania i oryginalności, a także ważny element zrównoważonego rozwoju i budowania tożsamości regionu.
Patrycja Dzwonkowska

Fotografie wykonane aparatem analogowym

Zdjęcia ściśle nawiązują do wypowiedzi twórców i odzwierciedlają warsztaty pracy i ich emocje. Aby oddać szacunek starym technikom rzemieślniczym, fotografie zostały wykonane aparatem analogowym.

Wystawę „Zawody zapomniane - praca ludzkich rąkbędzie można podziwiać od 23 września do 8 października br. u zbiegu ulic Wita Stwosza i Szewskiej we Wrocławiu. Będzie ona miała charakter plenerowy, dzięki czemu każdy chętny będzie mógł ją obejrzeć.

Wystawa została objęta patronatem prezydenta Wrocławia i Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl