wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:02

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Podatki i ubezpieczenia we Wrocławiu
  5. Podatek VAT
Przedsiębiorcy będący płatnikiem VAT mają obowiązek prowadzić ewidencje zakupu i sprzedaży VAT oraz składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe. Pexels
Przedsiębiorcy będący płatnikiem VAT mają obowiązek prowadzić ewidencje zakupu i sprzedaży VAT oraz składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe.

VAT, czyli podatek od towarów i usług, musi być odprowadzany przez każdego, kto prowadzi działalność gospodarczą. Jednak nie każdy od razu staje się VAT-owcem.

Reklama

Podatnikami podatku VAT są podmioty, które samodzielnie wykonują działalność gospodarczą, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności. Jeżeli wartość twojej sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 000 zł, powstaje obowiązek rejestracji jako podatnik VAT (kryterium podmiotowe). Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego obliczają kwotę tego limitu proporcjonalnie do okresu prowadzenia działalności.

Obowiązek rejestracji jako podatnik VAT powstaje również, niezależnie od wartości zrealizowanej sprzedaży – gdy dostarczasz towary lub świadczysz usługi nie podlegające zwolnieniom z opodatkowania podatkiem VAT: art. 113 ust. 1 i 9 oraz załącznik nr 12 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług 

Przedsiębiorcy będący płatnikiem VAT mają obowiązek prowadzić ewidencje zakupu i sprzedaży VAT oraz składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po tym, którego dotyczy deklaracja.

Deklaracje można również składać kwartalnie (mali podatnicy), ale trzeba o tym zawiadomić naczelnika US.

Aby zostać płatnikiem podatku VAT, trzeba złożyć zgłoszenie rejestracyjne (formularz VAT-R) we właściwym Urzędzie Skarbowym przed dniem wykonania pierwszej czynności podlegającej opodatkowaniem tym podatkiem. Jeśli rejestrujemy działalność elektronicznie i przesyłamy wniosek do CEIDG, można do niego dołączyć zgłoszenie rejestracyjne lub aktualizacyjne VAT-R.

Rejestracja przedsiębiorcy dla celów VAT jest bezpłatna, natomiast potwierdzenie rejestracji ( opcjonalnie) objęte jest opłata skarbową.

Dla niektórych czynności i usług wymienionych w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług stosuje się tzw. zwolnienia przedmiotowe z VAT,  niezależne od wartości sprzedaży.

Więcej informacji znajdziesz na stronach:

Zwolnienia z podatku VAT

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność gospodarczą obciążoną podatkiem VAT jest zwolniony z tego podatku do momentu przekroczenia limitu ze sprzedaży opodatkowanej w wysokości 200 000 złotych rocznie (tzw. zwolnienie podmiotowe). Zwolnień nie stosuje się m.in. do:

  • importu towarów i usług,
  • wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
  • dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca,
  • podatników dokonujących dostaw, m.in. niektórych wyrobów akcyzowych,
  • podatników świadczących usługi prawnicze (notariusze, adwokaci i radcy prawni) czy jubilerskie.

Niektóre rodzaje działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu VAT. Aby określić, czy świadczenie danej usługi lub sprzedaż towarów jest zwolniona z podatku VAT (np. zwolnienie przedmiotowe), należy przeanalizować ustawę o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawcze do niej. Rozpoczynający działalność w zakresie czynności zwolnionych z VAT (katalog czynności zgodny z art.43 ust.1 ustawy VAT), nie ma obowiązku rejestrowania się jako podatnik VAT.

Zwolnieni z podatku VAT nie mogą odliczać VAT -u od towarów i usług zakupionych na potrzeby Twojej firmy – „zarabiając” na podatku, „tracą” na kosztach działalności. Z tego powodu wiele osób rezygnuje ze zwolnienia, mimo że nie osiąga dużych obrotów.

Przywileje małych podatników

Firmy, których wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w danym roku nie przekroczy równowartości 1 200 000 euro, mogą zyskać status małego podatnika. Jeśli firma mieści się w limicie, w następnym roku może korzystać z określonych przywilejów: płacić VAT co kwartał i odprowadzać go wtedy, gdy otrzyma pieniądze za towar lub wykonaną usługę.

Mały podatnik w 2019 r.

Przeliczenia limitu na 2019 r. dokonujemy na podstawie średniego kursu euro NBP z dnia 1 października 2018 r, czyli 4,2795.

Oznacza to, że małym podatnikiem w 2019 r. jest przedsiębiorca, u którego:

  • sprzedaż (z podatkiem VAT) nie przekroczyła w 2018 r. kwoty 5.135.000 zł ,
  • prowizja (w przypadku przedsiębiorstw maklerskich lub zarządzających funduszami inwestycyjnymi) w 2018 r. nie przekroczyła wartości 193.000 zł.

Kto płaci VAT

Podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne bez osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą. Do urzędu skarbowego wpłaca się różnicę pomiędzy wysokością VAT, którą jako przedsiębiorca uzyskaliśmy od towarów i usług sprzedanych swoim odbiorcom (tzw. podatek należny), a VAT-em, który sami zapłaciliśmy, kupując określone towary (podatek naliczony).

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl