wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

18°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Jak odmienić Plac Trójkątny i ul. Skoczylasa? O tym rozmawiano na Przedmieściu Oławskim
Warsztaty na w Centrum na Przedmieściu. Katarzyna Wiązowska
Warsztaty na w Centrum na Przedmieściu.

Wrocławianie, przedstawiciele urzędu miasta, organizacji pozarządowych oraz europejskich miast dyskutowali we wtorek o tym, jak zmienić Plac Trójkątny oraz ul. Skoczylasa w Leśnicy, aby stały się nie tylko miejscami atrakcyjnymi wizualnie, ale też lubianymi i chętnie odwiedzanymi przez mieszkańców. Spotkanie odbyło się w Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego.

Reklama

Spotkanie na Przedmieściu Oławskim było częścią warsztatów odbywających się w ramach programu „Cities in Placemaking”, które rozpoczęły się we Wrocławiu 27 listopada i potrwają łącznie trzy dni. Ich celem jest efektywna współpraca wielu podmiotów w celu takiego planowania i projektowania przestrzeni miejskich, aby uwzględniały one potrzeby i pragnienia różnych społeczności i były dostosowane do ich potrzeb.

Zatem każde z tych miejsc powinno być testowane z udziałem wszystkich zaangażowanych stron, w tym członków społeczności, urzędników, władz lokalnych, właścicieli firm i urbanistów.

Całą idęę tego projektu poznaliśmy dzięki udziałowi Wrocławia w Sieci Miast Międzykulturowych. W ubiegłym roku powstał pomysł, aby zrobić taki program dla administracji miejskich, aby wymieniać się doświadczeniami w zakresie.
Marzena Horak, dyrektorka Biura Strategii Miasta Urzędu Miejskiego Wrocławia

Przestrzeń trzeba tworzyć mądrze

Warsztaty z placemakingu, które odbyły się 28 listopada w Centrum na Przedmieściu przy ul. Prądzyńskiego miały na celu wypracowanie pomysłów na urządzenie m.in. Placu Trójkątnego i terenu po dawnym targowisku przy ul. Skoczylasa we wrocławskiej Leśnicy. W rozmowach o tym, jak mądrze tworzyć przestrzenie publiczne w miastach, wzięli udział mieszkańcy, przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe oraz deweloperzy, a także przedstawiciele organizacji Placemaking Europe.

To bardzo interesujące spotkanie. Szczególnie istotne na Przedmieściu Oławskim, ponieważ będziemy się zajmujemy znajdującym się niedaleko Placem Trójkątnym. Bardzo chcemy razem z mieszkańcami wykreować tę przestrzeń tak, aby była żywa, używana, bardzo lubiana przez użytkowników i żebyśmy się wszyscy tutaj dobrze czuli.
Agata Bulicz z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

We Wrocławiu będą się toczyły też rozmowy na temat terenu po dawnym targowisku przy ul. Skoczylasa w Leśnicy. Uczestnicy warsztatów będą zastanawiać się, jak powinna wyglądać ta przestrzeń, aby była nie tylko funkcjonalna, ale również by mieszkańcy tej dzielnicy Wrocławia czuli się tam jak najlepiej.

Cenne spojrzenie z zewnątrz

Spotkanie na Przedmieściu Oławskim, podobnie jak wszystkie warsztaty dotyczące placemakingu, odbyły się w formie hybrydowej. Poza wrocławianami, udział wzięli również przedstawiciele innych miast europejskich m.in. Portugalii, Hiszpanii i Holandii.

Mam nadzieję, że spostrzeżenia naszych gości na temat planowania przestrzeni, będą dla nas cennym źródłem inspiracji.
Marzena Horak

Program „Cities In Placemaking Europe” potrwa w sumie dwa lata. Przedsięwzięcie dedykowane jest administracjom miast w celu przybliżenia wiedzy i metodologii tworzenia przestrzeni publicznych oraz wzajemnego uczenia się miast i korzystania z doświadczeń. W programie uczestniczą: Bergen, Bradford, Budapeszt, Cork, Famalicao, Haga, Helsingborg, Helsinki, Reggio Emilia, Rotterdam, Trencin, Winnica oraz Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl