Biurowiec Nowy Targ, położony przy ul. Św. Katarzyny został oddany do użytku. Gmach powstał w miejscu, gdzie przez lata stały wybudowane w czasach PRL-u biurowce: Navicentrum i Naviga.
Czytaj więcej: Rozbierają Navicentrum i Naviga koło pl. Dominikańskiego
Po lewej stronie: 26 listopada 2016 r., budynek w pierwszych godzinach rozbiórki, źródło: fotopolska.eu. Po prawej, to samo miejsce w sierpniu 2019 r., fot. Jarek Ratajczak
– Od wielu lat inwestujemy w stolicy Dolnego Śląska. Cieszymy się, że nasz kolejny budynek zrealizowaliśmy w samym centrum Wrocławia, w bardzo prestiżowej lokalizacji, która zyskała świetną architekturę – mówi Marek Stasieńko dyrektor regionalny ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska – Powierzchnia biurowa została wynajęta, a ostatnie lokale parterowe są w procesie komercjalizacji. Już teraz możemy powiedzieć, że w Nowym Targu będzie duża restauracja, sklep ze zdrową żywnością oraz drogeria – podkreśla Marek Stasieńko.
Sierpień 2019 r. , fot. Jarek Ratajczak
Nazwa nowej inwestycji firmy Skanska – Nowy Targ, to nawiązanie do placu, przy którym powstał, i który dawniej pełnił funkcję miejsca handlowego. Budynek został zaprojektowany tak, aby mogli korzystać z niego nie tylko pracownicy, ale także przechodnie.
Czytaj więcej: Rusza budowa Nowego Targu [WIZUALIZACJE]
Po lewej stronie: 8 grudnia 2016 r. widok z ulicy św. Wita na rozbierany biurowiec, źródło: fotopolska. Po prawej stronie, to samo miejsce w sierpniu 2019 r., fot. Jarek Ratajczak.
Skanska zapewniła najemcom dostęp do zielonej przestrzeni tworząc bogate w roślinność patia na 2. piętrze budynku. Dodatkowo deweloper zaprojektował 5 zielonych tarasów na najwyższych kondygnacjach, z których rozpościera się widok na Stare Miasto. Na parterze są m.in. restauracja z antresolą i sklepy oraz trzy wewnętrzne, zielone patia. Autorem projektu architektonicznego jest Maćków Pracownia Projektowa.
Po lewej stronie: ul. Wita Stwosza, lata 1870-1880,widok w kierunku pl. Dominikańskiego, źródło: fotopolska.eu. Po prawej stronie, to samo miejsce w sierpniu 2019 r., fot. Jarek Ratajczak.
Inwestor podkreśla, że Nowy Targ zrealizowano zgodnie ze standardami LEED na poziomie Platinum. Będzie ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”, który oznacza, że obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnością, ludzi starszych, a także rodziców z małymi dziećmi i osób niepolskojęzycznych.
Wizualizacja, źródło: Skanska
Nowe technologie w Nowym Targu
Nowy Targ wyposażono m.in. w system zarządzania budynkiem biurowym i powierzchniami do pracy z poziomu smartfona – Connected by Skanska. W zależności od zakresu usługi, z której skorzysta najemca, system ułatwia m.in. organizację pracy począwszy od wjazdu na parking czy wejścia do budynku bez konieczności użycia plastikowej karty, po zaproszenie gościa, rezerwację sali czy zmianę temperatury w pomieszczeniu.
Romańska głowa i Via Regia
Historia inwestycji rozpoczęła się gdy w 2016 r. rozebrano stojące w tym miejscu dwa stare biurowe: Navicentrum i Naviga. Wylewanie fundamentów pod nowy biurowiec rozpoczęto 25 października 2017 r. Płyty fundamentowe wylano 10 metrów poniżej pobliskiej ulicy. Dzięki temu wybudowano dwie podziemne kondygnacje.
25 październik 2017 r., budowa biurowca Nowy Targ, fot. Janusz Krzeszowski
Był to największy plac budowy z pracami archeologicznymi w centrum Wrocławia. 4 metry poniżej pobliskiej ulicy, archeolodzy odsłonili to, co przez wieki były pod ziemią. Widać było pozostałości po starej osadzie rzemieślniczo-targowej, średniowieczne kloaki, ślady XIII w. domów drewniano-glinianych czy XVI w. renesansowych budowli.
Można było także zobaczyć spalone domy pochodzące najprawdopodobniej z roku 1241 gdy miasto zmagało się z najazdem Mongołów. W trakcie prac odkryto m.in.: głowę rzeźby romańskiej z XII w. oraz odznaki pielgrzymów z Toskanii, Rzymu i Akwizgranu.
– Odkryliśmy najstarsze ślady drogi Via Regia prowadzącej z Hiszpanii do kościoła św. Wojciecha – mówił w 2017 r. archeolog prof. Jerzy Piekalski, Uniwersytet Wrocławski.
Nowy Targ - fakty i liczby:
- Całkowita powierzchnia najmu budynku: ok. 22 tys. mkw.;
- Projekt będzie miał 7 kondygnacji naziemnych i 2 podziemne;
- Przestrzeń dla ok. 2,5 tysiąca pracowników;
- Budynek dostarczy 195 miejsc parkingowych;
- Zakończenie budowy: III kwartał 2019;
- Trzy zielone patio oraz tarasy widokowe;
- Projekt otrzyma certyfikat LEED Platinum oraz certyfikat dostępności: „Obiekt bez Barier”;
- Generalnym wykonawcą budynku jest firma Skanska S.A.;
- Autorem projektu architektonicznego jest Maćków Pracownia Projektowa.