wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 16°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Biurowiec Nowy Targ już gotowy. Zobacz, jak miejsce zmieniało się na przestrzeni 150 lat [ZDJĘCIA]

Jarek Ratajczak,
Biurowiec Nowy Targ już gotowy Jarek Ratajczak
Biurowiec Nowy Targ już gotowy

Na parterze sklepy, restauracja i kawiarnia, na kolejnych piętrach biura. W sumie siedem kondygnacji i blisko 22 tys. mkw. powierzchni, gdzie docelowo może pracować nawet 2,5 tys. specjalistów. Dookoła budynku nowa zieleń i ławki dla przechodniów. Skanska na Nowy Targ – swoją najnowszą inwestycję we Wrocławiu wyłożyła 200 mln zł. Zobacz, jak miejsce, w którym stanął budynek zmieniało na przestrzeni 150 lat.

Reklama

Biurowiec Nowy Targ, położony przy ul. Św. Katarzyny został oddany do użytku. Gmach powstał w miejscu, gdzie przez lata stały wybudowane w czasach PRL-u biurowce: Navicentrum i Naviga.

Czytaj więcej: Rozbierają Navicentrum i Naviga koło pl. Dominikańskiego

Po lewej stronie: 26 listopada 2016 r., budynek w pierwszych godzinach rozbiórki, źródło: fotopolska.eu. Po prawej, to samo miejsce w sierpniu 2019 r., fot. Jarek Ratajczak

– Od wielu lat inwestujemy w stolicy Dolnego Śląska. Cieszymy się, że nasz kolejny budynek zrealizowaliśmy w samym centrum Wrocławia, w bardzo prestiżowej lokalizacji, która zyskała świetną architekturę – mówi Marek Stasieńko dyrektor regionalny ds. wynajmu w spółce biurowej Skanska – Powierzchnia biurowa została wynajęta, a ostatnie lokale parterowe są w procesie komercjalizacji. Już teraz możemy powiedzieć, że w Nowym Targu będzie duża restauracja, sklep ze zdrową żywnością oraz drogeria – podkreśla Marek Stasieńko.

Sierpień 2019 r. , fot. Jarek Ratajczak

Nazwa nowej inwestycji firmy Skanska – Nowy Targ, to nawiązanie do placu, przy którym powstał, i który dawniej pełnił funkcję miejsca handlowego. Budynek został zaprojektowany tak, aby mogli korzystać z niego nie tylko pracownicy, ale także przechodnie.

Czytaj więcej: Rusza budowa Nowego Targu [WIZUALIZACJE]

Po lewej stronie: 8 grudnia 2016 r. widok z ulicy św. Wita na rozbierany biurowiec, źródło: fotopolska. Po prawej stronie, to samo miejsce w sierpniu 2019 r., fot. Jarek Ratajczak.

Skanska zapewniła najemcom dostęp do zielonej przestrzeni tworząc bogate w roślinność patia na 2. piętrze budynku. Dodatkowo deweloper zaprojektował 5 zielonych tarasów na najwyższych kondygnacjach, z których rozpościera się widok na Stare Miasto. Na parterze są m.in. restauracja z antresolą i sklepy oraz trzy wewnętrzne, zielone patia. Autorem projektu architektonicznego jest Maćków Pracownia Projektowa.

Po lewej stronie: ul. Wita Stwosza, lata 1870-1880,widok w kierunku pl. Dominikańskiego, źródło: fotopolska.eu. Po prawej stronie, to samo miejsce w sierpniu 2019 r., fot. Jarek Ratajczak.

Inwestor podkreśla, że Nowy Targ zrealizowano zgodnie ze standardami LEED na poziomie Platinum. Będzie ubiegał się o certyfikat „Obiekt bez Barier”, który oznacza, że obiekt jest w pełni dostępny dla osób z niepełnosprawnością, ludzi starszych, a także rodziców z małymi dziećmi i osób niepolskojęzycznych.

Wizualizacja, źródło: Skanska

Nowe technologie w Nowym Targu

Nowy Targ wyposażono m.in. w system zarządzania budynkiem biurowym i powierzchniami do pracy z poziomu smartfona – Connected by Skanska. W zależności od zakresu usługi, z której skorzysta najemca, system ułatwia m.in. organizację pracy począwszy od wjazdu na parking czy wejścia do budynku bez konieczności użycia plastikowej karty, po zaproszenie gościa, rezerwację sali czy zmianę temperatury w pomieszczeniu.

Romańska głowa i Via Regia

Historia inwestycji rozpoczęła się gdy w 2016 r. rozebrano stojące w tym miejscu dwa stare biurowe:  Navicentrum i Naviga. Wylewanie fundamentów pod nowy biurowiec rozpoczęto 25 października 2017 r. Płyty fundamentowe wylano 10 metrów poniżej pobliskiej ulicy. Dzięki temu wybudowano dwie podziemne kondygnacje. 

25 październik 2017 r., budowa biurowca Nowy Targ, fot. Janusz Krzeszowski

Był to największy plac budowy z pracami archeologicznymi w centrum Wrocławia. 4 metry poniżej pobliskiej ulicy, archeolodzy odsłonili to, co przez wieki były pod ziemią. Widać było pozostałości po starej osadzie rzemieślniczo-targowej, średniowieczne kloaki, ślady XIII w. domów drewniano-glinianych czy XVI w. renesansowych budowli.

Można było także zobaczyć spalone domy pochodzące najprawdopodobniej z roku 1241 gdy miasto zmagało się z najazdem Mongołów. W trakcie prac odkryto m.in.: głowę rzeźby romańskiej z XII w. oraz odznaki pielgrzymów z Toskanii, Rzymu i Akwizgranu.

– Odkryliśmy najstarsze ślady drogi Via Regia prowadzącej z Hiszpanii do kościoła św. Wojciecha – mówił w 2017 r. archeolog prof. Jerzy Piekalski, Uniwersytet Wrocławski.

Biurowiec Nowy Targ znajduje się w pobliżu pl. Dominikańskiego. Zapraszamy na podróż w czasie i odkrycie miejsca takiego jakie było kiedyś. Trudno uwierzyć, że był to najbardziej urokliwy zakątek miasta, przypominający Wenecję.

Nowy Targ - fakty i liczby:

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl