wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Nowy neon we Wrocławiu
Nowy neon we Wrocławiu źródło: inwestor

„Wrocław. Sto mostów – milion uśmiechów” – to hasło nowego wrocławskiego neonu, który niedawno został zainstalowany na jednym z budynków przy ul. Tęczowej.

Reklama

Neon „Wrocław. Sto mostów – milion uśmiechów” widać na jednym z budynków osiedla Lokum Victoria przy ul. Tęczowej 103 we Wrocławiu. Treść i projekt neonu zostały wyłonione w konkursie organizowanym przez dewelopera.

– Konkursowy neon nawiązuje do tego najsłynniejszego wrocławskiego neonu, który od ponad 50 lat wita podróżujących przybywających tu koleją „dobry wieczór we Wrocławiu”. Nasz neon widzą pasażerowie pociągów jadących trasą E59, m.in. w kierunku  Poznania, Szczecina czy Gdyni oraz mieszkańcy miasta, którzy mogą wybrać się na spacer ulicą Tęczową – informują organizatorzy przedsięwzięcia.

Konkurs został zorganizowany w 2016 r. przez firmę Lokum Deweloper przy współpracy Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Fundacji Neon Side Wrocław oraz Plastyka Miejskiego Wrocławia. W pierwszym etapie wyłoniono hasło neonu – mieszkańcy Wrocławia i okolic przesłali ponad 1600 różnorodnych propozycji. Zwyciężyła treść zgłoszona przez Dorotę Rogacz.

– Hasło oddaje charakter miasta – z jego rzekami i mostami – otwartego i przyjaznego dla wszystkich, zarówno mieszkańców jak i podróżujących. Miasto od lat 60. słynie ze swoich neonów i teraz rozpoczyna nowy rozdział tej ciekawej tradycji. Te niewątpliwie szczególne dzieła sztuki autorstwa takich twórców jak Jerzy Werszler czy Janusz Tarantowicz doczekały się godnego następcy – mówi dr hab. Agata Danielak – Kujda, prodziekan Wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa, Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

W drugim etapie konkursu uczestnicy musieli opracować graficznie wybrane hasło na neon. Spośród 11 finałowych prac jury wyłoniło projekt Dawida Celka, absolwenta Politechniki Wrocławskiej pracującego obecnie w Berlinie, projektanta i autora muralu poświęconego Davidowi Bowiemu na warszawskim Żoliborzu.

Film z instalacji neonu, źródło: Lokum Deweloper

Neony to magia

W czasach PRL-u były synonimem luksusu i wielkiego świata. Dziś zapomniane trafiają na złom, ale są tacy, którzy robią co mogą, by je uratować i przywrócić im dawny blask. Rozmowa z Tomaszem Kosmalskim, jednym z pierwszych w Polsce kolekcjonerem neonów i przedstawicielem Fundacji Neon Side.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl