O wykorzystaniu potencjału pracowników w różnym wieku, ze szczególnym zwróceniem uwagi na osoby powyżej 50 roku życia, rozmawiali uczestnicy konferencji „Mix pokoleń = max wyników. Pokolenie Z i 50+ na rynku pracy”, która odbyła się 26 lutego br. w TtriQube przy ul. Januszowickiej we Wrocławiu. Jej organizatorem było Biuro Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Osoby 50+ to nie są silversi!
Podczas konferencji swoimi doświadczeniami o potencjale zespołów wielopokoleniowych, tworzeniu takich zespołów i zarządzaniu nimi, podzielili się eksperci i menedżerowie, którzy pracują z różnymi pokoleniami na co dzień i potrafią optymalnie wykorzystać zarówno energię Zetek, jak i wiedzę i doświadczenie starszych pokoleń.
Nasze działania dotyczą osób 50-letnich i nieco starszych, czyli pokolenia X, które pozostanie na rynku pracy jeszcze około 10 - 15 lat. Jest to grupa, która z niewiadomych przyczyn pozostaje niewidzialna dla pracodawców. Potocznie nazywa się ich silversami. My unikamy tej etykietki, bo kryterium wyróżniającym jest tu kolor włosów. Tymczasem to cecha tak mało istotna, jeśli chodzi o człowieka i pracownika. Osoby, o których dziś mówimy, gdy wypadną z rynku pracy, nie mogą na niego wrócić. Pomija je również ustawodawca projektując najnowsze instrumenty. Mamy jednak nadzieję, że to się wkrótce zmieni.Ewa Dziekańska-Budniak z Biura Rozwoju Gospodarczego
Potencjał w mieszkaniu pokoleń
Jak powiedział podczas inauguracji spotkania Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, bezrobocie w stolicy Dolnego Śląska obecnie wynosi 1,7 proc. Dlatego cały czas potrzebni są pracownicy w bardzo różnych branżach i wielu specjalizacjach. Stąd też jest duża potrzeba wykorzystania potencjału osób nieco starszych – ich doświadczenia, spokoju i stabilizacji.
We Wrocławiu cały czas mamy duże potrzeby, jeśli chodzi o rynek pracy. Dlatego widzimy, że jest potencjał w mieszkaniu doświadczenia i wiedzy z tą nową energią pokolenia, które właśnie wchodzi na rynek. Ci którzy na co dzień pracują z nieco starszymi kolegami i koleżankami wiedzą, że to jest bezcenna wartość, która przekłada się na wzrost wartości firm i instytucji.Jakub Mazur
Przedsiębiorcy mogą liczyć na wsparcie
Według Rafała Niewiadomskiego, dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy we Wrocławiu aktualnie jest tam zarejestrowanych 8,5 tys. bezrobotnych, z czego ponad 30 proc. w wieku ponad 50 lat.
Urzędy pracy mają instrumenty wspomagające przedsiębiorców w tworzeniu m.in. miejsc pracy dla osób 50+, aby wyprowadzić ich z bierności zawodowej.Rafał Niewiadomski
W ubiegłym roku wrocławski PUP wydał ponad 4 tys. skierowań do pracy osobom 50+, czego efektem było zatrudnienie 1400 z nich. Z kolei prawie 3600 osób skorzystało z poradnictwa zawodowego. Natomiast tylko 15 bezrobotnych w tym wieku wzięło udział w szkoleniach, a na staż poszło 55 osób. Z dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej skorzystało 18 zarejestrowanych, a refundacja wynagrodzenia (pomoc dla pracodawcy) dotyczyła 21 osób.
Warto pracować w międzypokoleniowym towarzystwie
Konferencja „Mix pokoleń = max wyników. Pokolenie Z i 50+ na rynku pracy” to pierwsza odsłona projektu, który ma zwrócić uwagę na niewykorzystany potencjał osób 50+ dla biznesu we Wrocławiu w 2025 roku. W planie są kolejne wydarzenia dotyczące tego zagadnienia na rynku pracy.
Tę konferencję również przygotował zespół międzypokoleniowy i cieszę się, że mam przyjemność kierować zespołem, gdzie są obecne przynajmniej cztery pokolenia.Małgorzata Golak, dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego
Partnerami strategicznymi wydarzenia są Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz Zachodnia Izba Gospodarcza Pracodawcy i Przedsiębiorcy. Natomiast partnerem merytorycznym konferencji jest HAYS Poland.