22 stycznia 2019 r. polski rząd i firma Mercedes-Benz Cars poinformowali o nowej inwestycji. W Jaworze na Dolnym Śląsku niemiecki koncern wybuduje fabrykę baterii do aut elektrycznych.
– Do 2022 r. przeprowadzimy elektryfikację całego portfolio Mercedesa proponując naszym klientom różne wersje pojazdów z napędem elektrycznym w każdym segmencie. Wśród nich będzie co najmniej dziesięć samochodów w pełni elektrycznych. Baterie do tych aut wyprodukujemy w naszych fabrykach, bo jest to ważny czynnik sukcesu w erze elektromobilności – mówi Markus Schäfer, członek zarządu Mercedes-Benz Cars.
Zakład w Jaworze planuje produkcję ok. 100 tys. sztuk baterii rocznie i rozbudowę istniejącego zakładu produkcyjnego do ok. 20 000 mKW. Szacuje się, że wartość inwestycji wyniesie ok. 100 mln euro. Początek produkcji przewidziano na połowę 2020 roku. Powstanie ponad 300 nowych miejsc pracy.
– Decyzja Mercedes-Benz Cars o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych do nowego typu pojazdów w Jaworze pokazuje, że firmy, które rozpoczęły działalność w naszym kraju pozytywnie oceniają klimat inwestycyjny i chcą dalej się tu rozwijać. Jesteśmy świadkami rewolucji przemysłowej 4.0, w której Polska odgrywa wiodącą rolę. Tym bardziej cieszy fakt, że w Jaworze będą produkowane nie tylko tradycyjne silniki, ale także serca samochodów przyszłości, czyli baterie elektryczne – podkreśla premier Mateusz Morawiecki.
Decyzja firmy Mercedes-Benz o rozpoczęciu produkcji baterii elektrycznych w Jaworze pokazuje, że stworzyliśmy przyjazny klimat inwestycyjny dla firm, które chcą się u nas rozwijać. Cieszę się, że Mercedes stawia w Polsce na najwyższą półkę technologiczną swoich produktów. pic.twitter.com/88hPcMHo3r
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 22 stycznia 2019
Daimler inwestuje ponad miliard euro w globalną sieć produkcji baterii Mercedes-Benz Cars. Obecnie ta sieć, to osiem fabryk, w sześciu lokalizacjach, na trzech kontynentach.
Mercedes-Benz inwestuje na Dolnym Śląsku
Fabryka baterii w Jaworze jest drugą już inwestycją Mercedesa w tej miejscowości. Pierwszą jest fabryka zaawansowanych technologicznie silników do pojazdów konwencjonalnych. Seryjna produkcja czterocylindrowych silników do pojazdów hybrydowych i konwencjonalnych ma rozpocząć się w 2019 r. W budowę pierwszej w Polsce fabryki koncern Daimler AG zainwestuje ponad 2,1 mld zł. Inwestor zdecydował o zwiększeniu zatrudnienia z 500 do 1000 osób.
– Fabryka silników i nowa fabryka baterii w Jaworze są ważnymi ogniwami naszej globalnej sieci produkcji układów napędowych. Mamy obecnie dziewięć fabryk baterii na świecie, co zapewnia nam bezpieczeństwo produkcji aut z napędem elektrycznym. Lokalizacja w Jaworze okazała się dobrą decyzją już przy budowie fabryki silników. Budowa fabryki baterii to kontynuacja tego sukcesu. Cieszymy się bardzo z rozwoju współpracy z regionem i polskimi koleżankami i kolegami – mówi Frank Deiß, szef działu produkcji układów napędowych Mercedes-Benz Cars.
Wrocław centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej
Koreański LG Chem, buduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych. Wartości inwestycji wyniesie 2,8 mld zł. Bezpośrednio w nowych zakładach LG Chem zatrudnienie znajdzie ok. 2,5 tys. pracowników, a w ramach firm kooperujących łączna liczba nowych miejsc pracy może być nawet dwukrotnie wyższa.