wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 00:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. LG Energy Solution Wrocław dostanie 76 mln zł z rządowego programu wspierania inwestycji do 2030 r.
Fabryka baterii do samochodów elektrycznych LG Energy Solution Wrocław LG Energy Solution Wrocław
Fabryka baterii do samochodów elektrycznych LG Energy Solution Wrocław

LG Energy Solution Wrocław będzie większy. Koreańczycy rozbudują zakład i zwiększą zatrudnienie – powstanie 500 nowych miejsc pracy. Firma zobowiązała się do współpracy z uczelniami, m.in. dofinansowując kształcenie, praktyki i staże oraz tworząc laboratoria i zlecając badania naukowe. Na te wszystkie działania spółka zawarła umowę z polskim rządem i otrzyma pomoc publiczną w wysokości 76 mln zł

Koreański LG Energy Solution Wrocław w Biskupicach Podgórnych (pierwotnie pod nazwą LG Chem Wrocław Energy), to największy w Europie producent baterii do aut elektrycznych. To inwestycja za ponad 3 mld euro. Dzięki niej Polska jest największym eksporterem baterii samochodowych w Unii Europejskiej. Na produkowanych w aglomeracji wrocławskiej bateriach jeżdżą samochody elektryczne takich gigantów motoryzacyjnych jak Audi, BMW, Fiat, Ford, Porsche czy Volkswagen.

LG Energy Solution Wrocław: fabryka baterii litowo-jonowych

Koreańczycy chcą rozbudować LG Energy Solution Wrocław, a to oznacza, że zakład baterii do samochodów elektrycznych w gminie Kobierzyce pod Wrocławiem będzie największy na świecie.

W związku z dynamicznym rozwojem sektora produkcji baterii litowo-jonowych do samochodów elektrycznych i rozbudową zakładu produkcyjnego w Biskupicach Podgórnych, LG Energy Solution Wrocław ubiegał się o pomoc publiczną w ramach „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030”. Celem rządowego programu jest wzrost innowacyjności oraz konkurencyjności polskiej gospodarki poprzez wspieranie nowych inwestycji realizowanych przez polskie firmy

Dawid Bartkowski, senior public relations specialist, LG Energy Solution Wrocław.
Fabryka baterii do samochodów elektrycznych LG Energy Solution Wrocław Fot. LG Energy Solution Wrocław
Fabryka baterii do samochodów elektrycznych LG Energy Solution Wrocław

LG Energy Solution Wrocław: „Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030”

Spółka LG Energy Solution Wrocław otrzymała pomoc publiczną od polskiego rządu w ramach „Programu wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej na lata 2011-2030".

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podpisało z koreańskim koncernem umowę o udzielenie pomocy publicznej w formie dotacji celowej, w związku z realizacją przez LG Energy Solution Wrocław Sp. z o.o., inwestycji polegającej na rozbudowie zakładu oraz instalacji nowych linii produkcyjnych w zakładzie produkującym baterie litowo-jonowe do pojazdów elektrycznych.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii w związku z realizacją inwestycji zobowiązuje się ze środków publicznych udzielić przedsiębiorcy w latach 2023-2024 wsparcia w formie dotacji celowej z tytułu poniesienia kosztów kwalifikowanych inwestycji, w maksymalnej kwocie 76 164 807 zł

napisano w umowie.

Ponadto, jak wynika z umowy, LG Energy Solution Wrocław ma nawiązać współpracę w uczelniami, m.in. dofinansowując koszty kształcenia, organizując praktyki i staże, tworząc laboratoria, zlecając badania naukowe czy finansując stypendia, na co przeznaczy 11 424 721 zł. LG Energy Solution Wrocław będzie współpracował z Politechniką Wrocławską.

LG Energy Solution Wrocław: 500 nowych miejsc pracy

Fabryka baterii do samochodów elektrycznych LG Energy Solution Wrocław Fot. LG Energy Solution Wrocław
Fabryka baterii do samochodów elektrycznych LG Energy Solution Wrocław

Pomoc polskiego rządu umożliwi LG Energy Solution Wrocław budowę nowego etapu zakładu produkcyjnego i zwiększenia mocy produkcyjnych fabryki baterii litowo-jonowych w Biskupicach Podgórnych. Spółka zainwestuje w nowe budynki i linie produkcyjne, stworzy również co najmniej 500 nowych miejsc pracy, w tym 249 miejsc pracy dla osób z wyższym wykształceniem, z czego 206 miejsc pracy z wyższym wykształceniem inżynieryjnym

– LG Energy Solution Wrocław, wdroży zaawansowane i innowacyjne technologie produkcyjne, które pozwolą na intensywniejszy rozwój regionu, całej branży oraz pozyskiwanie nowych partnerów biznesowych. Inwestycja spółki ugruntuje pozycję Polski jako najbardziej zaawansowanego ośrodka rozwoju pojazdów elektrycznych w Unii Europejskiej – dodaje Dawid Bartkowski, LG Energy Solution Wrocław.

LG Energy Solution Wrocław – największa inwestycja w regionie

W 2021 r. LG Energy Solution Wrocław obchodził swoje pięciolecie. Spółka rozpoczęła działalność w 2016 r. Zgodnie z planami koncern LG miał zainwestować w podwrocławskiej gminie Kobierzyce 1,3 mld zł oraz zatrudnić około tysiąca pracowników.

Podsumowanie 5 lat działalności Fot. LG Energy Solution Wrocław
Podsumowanie 5 lat działalności

Obecnie LG Energy Solution Wrocław zajmuje powierzchnię ok. 100 hektarów i zatrudnia około 10 tys. pracowników, a to oznacza, że jest jednym z największych pracodawców w aglomeracji wrocławskiej.

Wraz z zakończeniem trwającego IV etapu rozbudowy LG Energy Solution Wrocław osiągnie docelową moc produkcji na poziomie 100 GWh. Całkowity koszt inwestycji w Biskupicach Podgórnych wyniesie 3,2 mld EUR.

  • LG podkreśla, że ich podwrocławski zakład pod względem technologicznym jest miejscem wyjątkowym. Bliźniacze oddziały grupy LG działają w Chinach, Korei oraz Stanach Zjednoczonych.
  • Firma posiada również centra technologiczne w Chinach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych, w Korei zaś centrum badawczo-rozwojowe. W USA grupa LG ściśle współpracuje z General Motors, z którym buduje kolejną fabrykę ogniw wykorzystywanych w autach elektrycznych.

Koreańskie inwestycje we Wrocławiu

Fabryka baterii do samochodów elektrycznych LG Energy Solution Wrocław Fot. LG Energy Solution Wrocław
Fabryka baterii do samochodów elektrycznych LG Energy Solution Wrocław

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl