wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Koreańczycy kupią fabrykę pod Wrocławiem. Inwestycja warta 31,4 mln dolarów
LG Chem w Biskupicach Podgórnych buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych, źródło: LG Chem
LG Chem w Biskupicach Podgórnych buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych,

LG Chem południowokoreański koncern, który w Biskupicach Podgórnych buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych, zwiększy swoją inwestycję o 31,4 mln dolarów (122 mln zł). Koreańczycy kupią podwrocławski zakład tureckiej firmy Vestel, a to pozwoli im zwiększyć moce produkcyjne. W sumie, inwestycja LG Chem to 5,8 mld zł i planowane 11 tys. miejsc pracy.

Reklama

3 marca 2020 r. koreański serwis pulsenews.co.kr poinformował, że LG Chem zdecydował się na kupno tureckiej fabryki Vestel (producent sprzętu RTV-AGD), by zaspokoić rosnący popyt ze strony przemysłu samochodowego na baterie do samochodów elektrycznych.

Południowokoreański LG w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych, Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.

LG Chem, za sąsiadujący z nimi w Biskupicach Podgórnych zakład koncernu Vestel zapłaci 31,4 mln dolarów. Grupie Vestel w procesie sprzedaży gruntu i budynku fabryki o powierzchni 223 tys. mkw. pomagał zespół Real Estate firmy doradczej JP Weber.

– Cieszymy się, że mogliśmy doradzać firmie Vestel przy tej skomplikowanej transakcji. Wymagała ona interdyscyplinarnego podejścia, które uwzględniało nie tylko aspekty prawne, ale również perspektywę biznesową – mówi Marcin Dudarski, JP Weber.

Największa w Europie fabryka baterii do samochodów elektrycznych

Od 2016 r. koreański LG Chem, buduje w Biskupicach Podgórnych koło Wrocławia największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych.

Październik 2016 r., symboliczne wbicie łopaty pod największą w Europie fabrykę baterii do samochodów elektrycznych, fot. Janusz Krzeszowski

UB Lee, prezes Spółki Energy Solutions, LG Chem podczas uroczystości rozpoczęcia inwestycji podkreślał, że to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych branży automotive w Europie.

 – Chcemy sprawić, by polska fabryka stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat. Polska fabryka odegra istotną rolę w promowaniu przemysłu samochodów elektrycznych na tym kontynencie. Dołożymy wszelkich starań, aby stała się główną bazą produkcyjną baterii do samochodów elektrycznych – mówił.

Wrocław centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej

Skala przedsięwzięcia koreańskiego koncernu LG Chem Wrocław Energy w Biskupicach Podgórnych jest ogromna: zainwestują 5,8 mld zł, powstanie prawie 6 tys. miejsc pracy, a kolejne 5 tys. osób znajdzie pracę u kooperantów.

Fabryka powstaje w EURO-PARK KOBIERZYCE, w podstrefie Wrocław – Kobierzyce Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rocznie będą w niej produkowane baterie dla 100 tys. samochodów elektrycznych. Wśród ich odbiorców znajdą się największe firmy samochodowe: Volkswagen, Volvo, Audi czy BMW.

Południowokoreański LG jest obecny w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych w gminie Kobierzyce od ponad 14 lat. Znajdują się tam spółki koncernu: LG Chem Wrocław Energy, LG Electronics Wrocław, LG Chem Poland, LG Innotek Poland, które produkują m.in. baterie litowe dla samochodów elektrycznych, sprzęt AGD, wysokojakościowe tworzywa sztuczne dla przemysłu motoryzacyjnego, moduły ABS i EPS oraz podzespoły zarządzające bateriami elektrycznymi do samochodów osobowych.

30 mln zł na rozbudowę wodociągów we Wrocławiu i Kobierzycach

W 2019 r. Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia informował, że w związku z południowokoreańskimi inwestycjami niezbędna jest rozbudowa wodociągów we Wrocławiu i Kobierzycach.

– Kluczowe dla realizacji tak ogromnej inwestycji jest m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości wody. By zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej – w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej – we Wrocławiu i Kobierzycach w najbliższych latach zostanie rozbudowana sieć wodociągowa – mówił prezydent Wrocławia.

Porozumienie w sprawie rozbudowy sieci wodociągowej, 25 stycznia 2019 r., fot. Janusz Krzeszowski

Koszt planowanej rozbudowy sieci wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach, to ponad 30 mln zł. Pieniądze wyłoży Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast w perspektywie 10 lat zostaną one ARP zwrócone przez lokalne samorządy.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl