wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:00

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Rekordowy kontrakt na gaz dla LG Electronics Wrocław
Kliknij, aby powiększyć
Południowokoreański LG w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych , Źródło: Agencja Rozwoju Przemysłu S.A.
Południowokoreański LG w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych

Spółka Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) Obrót Detaliczny na mocy umowy z LG Electronics wybuduje stację regazyfikacji i przez 5 lat dostarczy blisko 19 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego (LNG). To największa umowa sprzedaży LNG w historii polskiej spółki gazowniczej. Południowokoreański koncern LG w podwrocławskiej gminie Kobierzyce buduje największą w Europie fabrykę baterii do aut elektrycznych.

Reklama

Skroplony gaz ziemny będzie zasilać zakład produkcyjny LG w podwrocławskich Biskupicach Podgórnych. Jerzy Kwieciński, prezes zarządu PGNiG SA podkreśla, że właśnie to paliwo w nadchodzących latach stanie się jednym z fundamentów rozwoju przemysłu w Polsce.

– Wykorzystanie tego paliwa gwarantuje nie tylko efektywną produkcję, ale również pozytywny efekt ekologiczny. Biznes coraz przychylniej patrzy na to uniwersalne i tanie rozwiązanie. Ten kontrakt to duży sukces naszej grupy, jeden z największych w naszej historii – zaznacza.

Największa w Europie fabryka baterii do aut elektrycznych

Inwestycja koreańskiej firmy LG Chem to największa tego typu fabryka w Europie, a odbiorcami produkowanych tam baterii do samochodów elektrycznych mają być czołowe koncerny motoryzacyjne. Budowa ruszyła w 2016 r. W marcu br. LG Chem Wrocław Energy otrzymała z kolei kredyt w wysokości 480 mln euro na kontynuację budowy od Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

– Dotychczasowa współpraca i pomoc przy realizowanej inwestycji utwierdza nas w przekonaniu, że warto rozwijać działalność w Polsce. PGNiG Obrót Detaliczny wykazało się zrozumieniem naszych potrzeb oraz elastycznością, co pozwoliło jak najlepiej przygotować ten wspólny projekt. Dziękujemy za okazane wsparcie i liczymy na równie owocną kooperację przy kolejnych planowanych etapach inwestycji – mówi Jong Won Park, prezes LG Electronics Wrocław sp. z o.o.

Czytaj także: LG Electronics inwestuje 320 mln złotych. Nowe miejsca pracy

Rekordowa umowa

Paliwo LNG docelowo zasili stację regazyfikacji, którą PGNiG wybuduje przy zakładzie produkcyjnym LG na terenie zarządzanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. parku przemysłowego EURO-PARK KOBIERZYCE, w Biskupicach Podgórnych.

Zgodnie z planem stacja ruszy na początku grudnia 2020 roku. Do tego czasu dostawy LNG będą realizowane do tymczasowej instalacji mobilnej.

Źródło: PGNiG

– W ramach umowy z LG Electronics Wrocław do 2025 roku dostarczymy łącznie blisko 19 tysięcy ton skroplonego gazu ziemnego. To największa umowa sprzedaży LNG w historii spółki – podkreśla Marcin Szczudło, wiceprezes PGNiG Obrót Detaliczny odpowiedzialny za obszar CNG/LNG.

Skroplony gaz ziemny to jedno z najczystszych paliw dostępnych na rynku. Odbiorca po regazyfikacji otrzymuje paliwo, które w procesie spalania zapewnia najniższą emisję dwutlenku węgla spośród paliw przemysłowych. Projekt jest realizowany ze spółką GasTrading S.A.

Fabryka baterii do samochodów elektrycznych

Październik 2016 r., symboliczne wbicie łopaty pod największą w Europie fabrykę baterii do samochodów elektrycznych, fot. Janusz Krzeszowski

UB Lee, prezes Spółki Energy Solutions, LG Chem podczas uroczystości rozpoczęcia inwestycji podkreślał, że to pierwsza fabryka masowej produkcji baterii litowych branży automotive w Europie.

 – Chcemy sprawić, by polska fabryka stała się mekką produkcji baterii do samochodów elektrycznych na cały świat. Polska fabryka odegra istotną rolę w promowaniu przemysłu samochodów elektrycznych na tym kontynencie. Dołożymy wszelkich starań, aby stała się główną bazą produkcyjną baterii do samochodów elektrycznych – mówił.

Czytaj też: Koreański LG Chem buduje największą w Europie fabrykę baterii litowych do samochodów elektrycznych.

Wrocław centrum motoryzacji elektrycznej w Europie Środkowej

Skala przedsięwzięcia koreańskiego koncernu LG Chem Wrocław Energy w Biskupicach Podgórnych jest ogromna: zainwestują 5,8 mld zł, powstanie prawie 6 tys. miejsc pracy, a kolejne 5 tys. osób znajdzie pracę u kooperantów.

Rocznie będą w niej produkowane baterie dla 100 tys. samochodów elektrycznych. Wśród ich odbiorców znajdą się największe firmy samochodowe: Volkswagen, Volvo, Audi czy BMW.

Południowokoreański LG jest obecny w specjalnej strefie ekonomicznej w Biskupicach Podgórnych od ponad 14 lat. Znajdują się tam spółki koncernu: LG Chem Wrocław Energy, LG Electronics Wrocław, LG Chem Poland, LG Innotek Poland, które produkują m.in. baterie litowe dla samochodów elektrycznych, sprzęt AGD, wysokojakościowe tworzywa sztuczne dla przemysłu motoryzacyjnego, moduły ABS i EPS oraz podzespoły zarządzające bateriami elektrycznymi do samochodów osobowych.

30 mln zł na rozbudowę wodociągów we Wrocławiu i Kobierzycach

W 2019 r. Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia informował, że w związku z południowokoreańskimi inwestycjami niezbędna jest rozbudowa wodociągów we Wrocławiu i Kobierzycach.

– Kluczowe dla realizacji tak ogromnej inwestycji jest m.in. dostarczenie odpowiedniej ilości wody. By zaspokoić potrzeby południowej części aglomeracji wrocławskiej – w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej – we Wrocławiu i Kobierzycach w najbliższych latach zostanie rozbudowana sieć wodociągowa – mówił prezydent Wrocławia.

Porozumienie w sprawie rozbudowy sieci wodociągowej, 25 stycznia 2019 r., fot. Janusz Krzeszowski

Koszt planowanej rozbudowy sieci wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach to ponad 30 mln zł. Pieniądze wyłoży Agencja Rozwoju Przemysłu, natomiast w perspektywie 10 lat zostaną one ARP zwrócone przez lokalne samorządy.

Branża motoryzacyjna we Wrocławiu inwestuje i szuka pracowników

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl