wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna

Wyszukiwarka

Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Finansowanie działalności
  5. Leasing, factoring
Finanse firmy to nie tylko kredyty czy pożyczki To również szereg innych możliwości, jak choćby leasing czy factoring. Pexels
Finanse firmy to nie tylko kredyty czy pożyczki To również szereg innych możliwości, jak choćby leasing czy factoring.

Dodatkowe finanse dla firmy to nie tylko kredyty, pożyczki czy limit odnawialny w koncie. To również szereg innych możliwości, jak choćby leasing czy faktoring.

Reklama

Jeśli przedsiębiorca chce nabyć środek trwały (m.in. samochód dostawczy, sprzęt komputerowy, maszynę czy urządzenie), wartości niematerialne i prawne lub grunty, dobrą alternatywą kredytu jest leasing.

Leasing występuje wtedy, kiedy jedna strona przekazuje drugiej do odpłatnego używania środki trwałe, a druga bierze te środki w używanie i dokonuje za nie zapłaty w formie rat. Leasing jest umową uregulowaną w przepisach Kodeksu Cywilnego i powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności.

Dla firm z krótkim stażem lub w gorszej kondycji finansowej leasing może być łatwiej dostępny niż kredyt, ponieważ przedmiot wzięty w leasing jest własnością firmy leasingowej i stanowi zabezpieczenie umowy (gdy przestaniemy spłacać raty leasingowe, będziemy musieli oddać używany środek trwały), a sama firma leasingowa nie ma obowiązku tak restrykcyjnie sprawdzać leasingobiorcy jak bank kredytobiorców.

Leasing może być też tańszą opcją finansowania niż kredyt, ponieważ raty leasingowe (kapitał i odsetki w tzw. leasingu operacyjnym) stanowią dla firmy koszt, który obniża podstawę opodatkowania.

Faktoring

Metodą krótkoterminowego finansowania małych i średnich producentów i dostawców, odczuwających przejściowy brak kapitału, wraz z jednoczesną bieżącą obsługą prowadzonej przez nich działalności, może być faktoring. Jeśli nie mamy aktualnie środków na zakup towaru czy jakiejkolwiek rzeczy, która jest nam niezbędna w firmie, ale wiemy, że spłatę będziemy mogli uregulować za 1-2 miesięcy, warto zainteresować się faktoringiem.

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl