wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza:

brak danych z GIOŚ

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Kursy walut. Drogi dolar, euro i funt. Dlaczego?
Mężczyzna w marynarce ma w rękach telefon, w kółku banknoty euro shutterstock
Mężczyzna w marynarce ma w rękach telefon, w kółku banknoty euro

„Dolar blisko półrocznego szczytu”, „To był trudny tydzień dla złotego”, „Kurs euro może gwałtownie wzrosnąć?” — to tylko niektóre z medialnych tytułów. W ostatnich dniach złotówka mocno traci na wartości. Dlaczego?

Reklama

Kolejki do kantorów i dylematy — kupować walutę, czy poczekać na lepszy kurs złotówki do euro, czy dolara. W ostatnich dniach to gorący temat. W piątek około godziny 18.00, średnio za euro płacono 4,63 zł, dolar kosztował 4,34 zł, a frank szwajcarski wyceniany był na 4,85 zł.

Niestety w mijającym tygodniu złoty mocno osłabił się w stosunku do głównych walut. Wszystko za sprawą wrześniowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która ostro obniżyła stopy procentowe aż o 75 pb.

Jeżeli dowolny bank centralny na świecie obniży swoją podstawową stopę procentową, to kurs waluty krajowej musi ulec osłabieniu. Bankowcy centralni badają i nazywają to zjawisko reakcją pass through, czyli przeniesienia obniżki dalej, w tym wypadku na stopy procentowe, które również ulegają obniżeniu
prof. Marian Noga z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.

Kursy walut. Ile kosztuje dolar, euro, frank i funt?

W piątek około godziny 18.00, średnio za euro płacono 4,63 zł, a dolar kosztował 4,34 zł. Frank szwajcarski wyceniany był na niemal 4,85 zł. Jakie są prognozy, czy kursy walut pójdą w górę?

— Często się zdarza, że kurs waluty krajowej powraca do poprzednich notowań. Jednak w Polsce kurs do nich nie powrócił. Według mnie wynika to z tego powodu, że Polsce grozi nie tylko recesja, czyli ujemny PKB w 2023 r. w stosunku do 2022 r. ale również w 2023 ro. inflacja na poziomie 11-12%, czyli stagflacja. Moim zdaniem zloty może się wzmocnić dopiero w grudniu tego roku – prof. Marian Noga z Uniwersytetu WSB Merito we Wrocławiu.

Kursy walut. Wyższe ceny i inflacja.

Wzrost inflacji i osłabienie złotego może spowodować ostatnia decyzja w sprawie wysokości płacy minimalnej. Rząd podjął ważne decyzje. Od stycznia 2024 r. płaca minimalna, czyli tzw. najniższa krajowa będzie wynosić 4242 zł brutto, a od lipca 4300 zł brutto. A to zdaniem części ekonomistów oznacza nakręcanie spirali płac i cen. Zobacz szczegóły.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Głosuj na Wrocławski Budżet Obywatelski 2023. Otwiera się w nowej karcie
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl