wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Przedsiębiorca
  4. Stoiska handlowe we Wrocławiu
  5. Kioski we Wrocławiu

Chcesz być niezależny i mieć własny kiosk w centrum Wrocławia? Nie zawsze jest to możliwe, bo plany zagospodarowania przestrzennego niektórych obszarów zakazują wznoszenia takich obiektów. Trzeba też dopełnić szeregu formalności w Urzędzie Miasta. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Reklama

Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)

Pierwszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić, jest to, że kiosk (pawilon) handlowy jest obiektem budowlanym. Realizacja takiego obiektu wymaga dopełnienia formalności wynikających z ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 poz. 1333), ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2020 poz. 293) oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli został uchwalony).

Przepisy te stawiają coraz wyższe wymagania inwestorom i organom administracji. Efekt? Obiekty handlowe realizowane wiele lat temu, dzisiaj nie uzyskałyby akceptacji Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia zarówno co do formy, jak i lokalizacji.

Gdzie można postawić kiosk?

Niestety, nie zawsze można postawić obiekt handlowy tam, gdzie się chce. W Centrum Staromiejskim Wrocławia jest to niemożliwe. Wynika to z planu zagospodarowania przestrzennego, wprowadzającego zakaz lokalizowania kiosków handlowych w tej części miasta (uchwała nr X/202/203 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 12 czerwca 2003r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centralnej części obszaru Starego Miasta rejonu Rynku i Placu Solnego – część „A”).

Zgodnie z § 6 ust. 4 pkt 8 i 9, na całym obszarze objętym planem nie dopuszcza się:

  • lokalizowania obiektów typu nietrwałego, tj. wszelkiego rodzaju kiosków, punktów gastronomicznych i targowisk; zakaz nie dotyczy targu kwiatowego na Placu Solnym (pkt 8),
  • handlu obwoźnego z wyjątkiem incydentalnych kiermaszów związanych z określoną imprezą za zgodą Urzędu Miejskiego (pkt 9).

W założeniu polityki władz miasta Staromiejskie Centrum ma być „wizytówką Wrocławia”. Realizacja tego celu wymaga troski o staromiejski zespół zabytkowy, a także dbałości o gastronomię i handel najwyższej jakości, który w tym rejonie powinien odbywać się w lokalach. Obiekty handlowe typu kiosk i pawilon mogą być lokalizowane poza centrum.

Gdzie załatwić formalności

Informacji o niezbędnych formalnościach wynikających z prawa budowlanego udziela:

Wydział Architektury i Budownictwa

Urzędu Miejskiego Wrocławia, pl. Nowy Targ 1/8, tel. 71 777 71 14, 71 777 71 15 (informacja budowlana), e-mail: wab[at]um.wroc.pl

Kwestie formalne dotyczące dzierżawy terenu, na którym ma stanąć kiosk, załatwia się z właścicielem nieruchomości. Jeśli teren stanowi własność Miasta, należy zwrócić się do:

Wydziału Nieruchomości Komunalnych

Urzędu Miejskiego Wrocławia, al. M. Kromera 44, tel. +48 71 777 92 02

Reklama