Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Pierwszą rzeczą, którą należy sobie uświadomić, jest to, że kiosk (pawilon) handlowy jest obiektem budowlanym. Realizacja takiego obiektu wymaga dopełnienia formalności wynikających z ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 poz. 1333), ustawy z dnia 27 marca 2003r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. 2020 poz. 293) oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (jeśli został uchwalony).
Przepisy te stawiają coraz wyższe wymagania inwestorom i organom administracji. Efekt? Obiekty handlowe realizowane wiele lat temu, dzisiaj nie uzyskałyby akceptacji Wydziału Architektury i Budownictwa UM Wrocławia zarówno co do formy, jak i lokalizacji.
Gdzie można postawić kiosk?
Niestety, nie zawsze można postawić obiekt handlowy tam, gdzie się chce. W Centrum Staromiejskim Wrocławia jest to niemożliwe. Wynika to z planu zagospodarowania przestrzennego, wprowadzającego zakaz lokalizowania kiosków handlowych w tej części miasta (uchwała nr X/202/203 Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 12 czerwca 2003r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego centralnej części obszaru Starego Miasta rejonu Rynku i Placu Solnego – część „A”).
Zgodnie z § 6 ust. 4 pkt 8 i 9, na całym obszarze objętym planem nie dopuszcza się:
- lokalizowania obiektów typu nietrwałego, tj. wszelkiego rodzaju kiosków, punktów gastronomicznych i targowisk; zakaz nie dotyczy targu kwiatowego na Placu Solnym (pkt 8),
- handlu obwoźnego z wyjątkiem incydentalnych kiermaszów związanych z określoną imprezą za zgodą Urzędu Miejskiego (pkt 9).
W założeniu polityki władz miasta Staromiejskie Centrum ma być „wizytówką Wrocławia”. Realizacja tego celu wymaga troski o staromiejski zespół zabytkowy, a także dbałości o gastronomię i handel najwyższej jakości, który w tym rejonie powinien odbywać się w lokalach. Obiekty handlowe typu kiosk i pawilon mogą być lokalizowane poza centrum.
Gdzie załatwić formalności
Informacji o niezbędnych formalnościach wynikających z prawa budowlanego udziela:
Wydział Architektury i Budownictwa
Urzędu Miejskiego Wrocławia, pl. Nowy Targ 1/8, tel. 71 777 71 14, 71 777 71 15 (informacja budowlana), e-mail: wab[at]um.wroc.pl
Kwestie formalne dotyczące dzierżawy terenu, na którym ma stanąć kiosk, załatwia się z właścicielem nieruchomości. Jeśli teren stanowi własność Miasta, należy zwrócić się do:
Wydziału Nieruchomości Komunalnych
Urzędu Miejskiego Wrocławia, al. M. Kromera 44, tel. +48 71 777 92 02