wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Irlandzkie firmy wybierają Wrocław
Gerard Keown ambasadorem Irlandii w Polsce źródło: Ambasada Irlandii
Gerard Keown ambasadorem Irlandii w Polsce

Dlaczego irlandzki biznes chce inwestować we Wrocławiu? Czy Brexit zwiększy naszą współpracę? Jakie korzyści przyniesie Pierwsze Polsko-Irlandzkie Forum Biznesowe we Wrocławiu? Z Gerardem Keownem, ambasadorem Irlandii w Polsce rozmawia Jarek Ratajczak.

Reklama

14 marca zorganizowane zostanie Pierwsze Polsko-Irlandzkie Forum Biznesowe we Wrocławiu. O jego randze świadczy wizyta ministra rządu irlandzkiego. Na jakie efekty liczycie?

Gerard Keown, ambasador Irlandii: – Polska jest dla Irlandii ważnym partnerem, zarówno w Unii Europejskiej, jak i w wymiarze gospodarczym. Zachodnie regiony Polski, w szczególności Wrocław, odgrywają ważną rolę w udanych irlandzko-polskich relacjach biznesowych. Jako ambasador Irlandii, odwiedziłem wiele irlandzkich firm rozwijających działalność i odnoszących sukcesy we Wrocławiu. Dlatego też minister rządu irlandzkiego, Damien English, składa wizytę we Wrocławiu w dniach 13-14 marca. Chcemy podkreślić liczne gospodarcze, oświatowe i kulturalne związki z Irlandią. Pierwsze Irlandzkie Forum Biznesowe we Wrocławiu to doskonała okazja, aby zastanowić się nad dalszym rozwojem irlandzko-polskich relacji biznesowych oraz innowacyjności w tych relacjach.

W jakich branżach widzi Pan możliwość współpracy z wrocławskimi, czy szerzej dolnośląskimi firmami?

– Gospodarczy sukces Irlandii opiera się na innowacyjności, know-how oraz wykwalifikowanych i utalentowanych pracownikach. Kluczowe są też dostęp do wspólnego rynku UE oraz bardzo dobre skomunikowanie. To są punkty wspólne dla nas i dla regionu Wrocławia, dzięki którym udana współpraca irlandzkich i polskich firm jest możliwa.

Podczas Forum zostanie zainaugurowany pierwszy katalog irlandzkich firm w Polsce: Irish-Polish Business Directory. Zawiera on dane ponad 100 firm irlandzkich oraz przedsiębiorstw posiadających związki z Irlandią. Wiele z nich znajduje się we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Dodatkowo, wiele polskich firm poszukuje możliwości współpracy handlowej i rozwijania działalności w Irlandii, która jest jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek w UE.

Jak ocenia Pan potencjał gospodarczy Wrocławia?

– Firmy takie jak Ryanair, S3 Connected Health, PM Group, Fenergo czy Zartis wybrały Wrocław na swoją polską bazę. Przyciągnęły je czynniki takie jak: lokalizacja, dobre skomunikowanie, dostęp do wykwalifikowanych pracowników oraz zorientowanie na międzynarodowy biznes. Są to czynniki atrakcyjne dla wielu firm. Podczas Forum niektóre z tych firm przedstawią swoje doświadczenia z prowadzenia działalności w Polsce. Będziemy także dyskutować o możliwościach dalszego rozwijania współpracy pomiędzy irlandzkimi i polskimi firmami, także tymi we Wrocławiu.

Polacy chętnie szukają pracy w Irlandii, tymczasem irlandzki biznes ciągnie do Polski?

 – W Irlandii mieszka około 130 tys. Polaków, którzy wnoszą wartościowy wkład w związki pomiędzy naszymi krajami. Stanowiąc prawie 3% populacji Irlandii, Polacy są cenioną i szanowaną częścią irlandzkiego społeczeństwa, są bardzo mile widziani w Irlandii. Coroczny Festiwal Polska Éire, w ramach którego odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych i sportowych w całej Irlandii, jest uznaniem tego wkładu.

Dzięki dużej społeczności polskiej w Irlandii, my, Irlandczycy, dobrze znamy Polskę. Od wielu irlandzkich firm słyszę, że irlandzka i polska kultura biznesowa dobrze współdziałają. Polacy, którzy wrócili do Polski, budują nowe związki między naszymi krajami, angażują się w irlandzko-polskie przedsięwzięcia. Bardzo miło nam to obserwować.

Czy Brexit może zwiększyć współpracę polskich i irlandzkich firm?

– Irlandzkie i polskie firmy już teraz realizują wiele wspólnych przedsięwzięć i jestem pewien, że współpraca ta będzie rozwijana w przyszłości. Wielka Brytania jest ważnym partnerem handlowym zarówno dla Irlandii, jak i dla Polski. Żałuję, że Wielka Brytania opuszcza Unię Europejską. Mam nadzieję, że obecnie trwające negocjacje zakończą się wypracowaniem jak najbliższych relacji między Wielką Brytanią a Unią Europejską. Zależeć to będzie od tego, jaką relację z Unią chce w przyszłości mieć Wielka Brytania.

Jak obecnie wygląda bilans handlowy między Irlandią a Polską?

– Polska jest dla Irlandii ważnym partnerem handlowym. W ubiegłym roku, dwustronna wymiana handlowa osiągnęła wartość ponad 3 miliardów euro. Każdego roku odnotowujemy 10-15% wzrost. Ta biznesowa relacja jest obustronna, przekłada się ona na bezpieczeństwo miejsc pracy i dobrobyt rodzin zarówno w Irlandii, jak i w Polsce. Jako ambasadora, bardzo mnie to cieszy.

Pierwsze Polsko-Irlandzkie Forum Biznesowe we Wrocławiu

Pierwsze Polsko-Irlandzkie Forum Biznesowe we Wrocławiu

Konferencje
Termin 14 marca 2018 09:00

Miejsce Barbara

Zobacz

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl