wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

-3°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: poniżej normy

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Infopunkt dla obcokrajowców powstał przy ul. Ruskiej
Oleg Pokotylo, kier. Infopunktu w CUKR Jarek Ratajczak
Oleg Pokotylo, kier. Infopunktu w CUKR

Legalizacja pobytu, porady prawne z zakresu podatków i zatrudnienia, to tylko niektóre ze spraw, z jakimi każdy obcokrajowiec, który przebywa we Wrocławiu może się zgłosić do nowego Infopunktu przy ul. Ruskiej 46.

Reklama

Infopunkt dla obcokrajowców działa od wakacji w Centrum Ukraińskim Kultury i Rozwoju CUKR przy ul. Ruskiej 46.

– Przyjść do nas może każdy obcokrajowiec, który jest we Wrocławiu. O swoich problemach można u nas porozmawiać po polsku, angielsku, esperanto, rosyjsku i ukraińsku – podkreśla Oleg Pokotylo, kier. Infopunktu w CUKR we Wrocławiu.

W Infopunkcie można uzyskać pomoc dotyczącą np. legalizacji pobytu, umów o pracę, podatków oraz ubezpieczeń zdrowotnych i ZUS. Orgaznizowane są spotkania z prawnikiem i doradcą zawodowym.

– Słaba znajomość polskiego powoduje czasami nieporozumienia. Ostatnio miałem pytanie, dlaczego we Wrocławiu jest tak wiele szkół dla… policjantów. Chodziło o reklamy szkół policealnych, ale obcokrajowiec skojarzył je z policją. W Infopuncie pomagamy cudzoziemcom odnaleźć się we Wrocławiu. Mówimy co należy zrobić, by posłać dziecko do szkoły lub przedszkola, gdzie szukać oferty kulturalnej czy jak założyć firmę – wylicza Oleg Pokotylo i dodaje, że z Infopunktu korzystają też wrocławianie, którzy planują wyjazd na Ukrainę i dzwonią z pytaniami, jak dojechać czy gdzie znaleźć hotel.

Emigracja dla rodziny

Oleg Pokotylo, fot. Jarek Ratajczak

Oleg Pokotylo wie jak pomóc obcokrajowcom, bo przed czteroma miesiącami sam przeprowadził się do Wrocławia z Kijowa. Ma 38 lat, z wykształcenia jest fizykiem, ale pracował już jako analityk i piarowiec. Wybrał emigrację, bo chciał, aby jego 7-letni syn Armin rozpoczął naukę w którymś z krajów Unii Europejskiej.

– Udało się, we wrześniu Armin poszedł we Wrocławiu do pierwszej klasy. Ale żona i 7-miesięczny Paul zostali w Kijowie. Robię wszystko, żebyśmy razem mogli zamieszkać we Wrocławiu – dodaje Oleg i opowiada, że języka polskiego nauczył się na Ukrainie, czytając w oryginale "Wiedźmina" Andrzeja Sapkowskiego.

50 tys. euro od prezydenta

Infopunkt dla obcokrajowców to projekt miasta Wrocław i Fundacji Ukraina. Finansowany jest m.in. z funduszy przekazanych przez prezydenta Rafała Dutkiewicza na rzecz Fundacji Ukraina. To 50 tysięcy euro, które Rafał Dutkiewicz otrzymał wraz z Niemiecką Nagrodą Narodową. Oficjalne wręczenie nagrody prezydentowi odbyło się w czerwcu 2017 r. w Berlinie.

Infopunkt godziny pracy

Infopunktu dla obcokrajowców przy ul. Ruskiej 46 otwarty jest w godzinach:

  • poniedziałek godz. 10-20.00 
  • wtorek, środa, czwartek godz. 12-15.00 i 17.00-20.00 
  • piątek godz. 09-12:00 i 17.00-20.00 

Szczegółowe informacje można znaleźć na profilu facebookowym i na stronie Fundacji Ukraina

Infopunkt dla obcokrajowców działa w Centrum Ukraińskie Kultury i Rozwoju przy ul. Ruskiej 46, fot. Jarek Ratajczak 

Obcokrajowcy coraz częściej wybierają Wrocław [PORADNIK]

Coraz więcej zagranicznych specjalistów pracuje we Wrocławiu. Z myślą o nich, ich rodzinach i pracodawcach opracowaliśmy swojego rodzaju poradnik. W kolejnych artykułach omawiane są takie tematy, jak – relokacja pracowników z zagranicy w praktyce z punktu widzenia pracodawcy, relokacja członków rodziny pracownika z zagranicy, początkowe koszty obcokrajowca związane z przeprowadzką do Wrocławia, rejestracja firmy w Polce przez cudzoziemca oraz miniporadnik ekspata, czyli jak odnaleźć się we Wrocławiu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl