wroclaw.pl Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 9°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama
zdjęcie ilustracyjne www.wroclaw.pl
zdjęcie ilustracyjne

By handlować legalnie na terenach należących do miasta, trzeba mieć zgodę władz miasta i podpisaną umowę. Tę zaś podpisuje się po przeprowadzonym losowaniu dotyczącym konkretnego miejsca i branży.

Reklama

Zasady funkcjonowania handlu okrężnego we Wrocławiu oraz udostępniania należących do miasta miejsc przeznaczonych na tego rodzaju działalność określa Zarządzenie Prezydenta Wrocławia NR 2556/20

Zasada jest prosta: legalne handlowanie na terenach, które należą do miasta, wymaga uzyskania zgody i podpisania umowy.

Gdzie można handlować

Handel obwoźny na terenach znajdujących się w zarządzie Gminy Wrocław może się odbywać w ściśle określonych miejscach:

1) na placach targowych;

2) poza placami targowymi:

We Wrocławiu wyznaczono ponad 140 miejsc, w których może odbywać się sprzedaż całoroczna i sezonowa. Obejmuje ona m.in. owoce i warzywa, artykuły promujące Wrocław, upominki na Walentynki, znicze w okresie jesiennym, okulary przeciwsłoneczne – latem  oraz choinki i karpie – zimą. Handlowanie poza tymi miejscami jest nielegalne.

Szczególne zasady dotyczą obszaru Parku Kulturowego Stare Miasto (Uchwała NR LVI/1465/14 RM Wrocławia z dnia 10 kwietnia 2014 r. zmieniona uchwałą nr XXXII/686/16 Rady  Miejskiej Wrocławia z dnia 24 listopada 2016 r., na terenie którego możliwości prowadzenia handlu i gastronomii poza lokalami w budynkach (np. ulicznego stoiska z lodami czy pamiątkami) są istotnie ograniczone (§ 4 Uchwały o Parku Kulturowym) za wyjątkiem ściśle określonych lokalizacji.

Miejsca do handlu okrężnego

Miejsca do prowadzenia handlu okrężnego wraz z określoną branżą handlową udostępniane są na podstawie losowania, po zawarciu umowy cywilnoprawnej. Umowę przygotowuje Biuro Rozwoju Gospodarczego UM (wzór umowy), a regulamin losowania stanowi załącznik nr 6 do zarządzenia nr 2556/20. Terminy losowania miejsc do handlu znajdziesz tutaj.

Całoroczna sprzedaż może być prowadzona ze stoiska w postaci czerwonego namiotu, wykonanego przez przedsiębiorcę według wzoru, stanowiącego załącznik do Zarządzenia NR 2556/20. Koszt stoiska o pow. 6 m kw. to kwota rzędu 1200-1600 zł, za stoisko o pow. 10 m kw. zapłacimy 2000-3000 zł.

Handel z pojazdów gastronomicznych (np. food truck’ów)

Handel z pojazdów gastronomicznych (np. food truck’ów) oraz wózków gastronomicznych pchanych ręcznie na terenach stanowiących własność Gminy Wrocław reguluje Zarządzenie nr 2556/20 Prezydenta Wrocławia w sprawie udostępnianie miejsc przeznaczonych do handlu okrężnego:

Uwaga: w przypadku terenów prywatnych, uzgodnienia formalno-prawne należy ustalać z właścicielem nieruchomości.

Ile to kosztuje

Przedsiębiorca handlujący pod czerwonym namiotem płaci co miesiąc za korzystanie z wyznaczonego miejsca (tzw. opłata za miejsce). Wysokość opłaty miesięcznej w zależności od zajmowanej lokalizacji oraz wielkości stoiska wynosi 144-372 zł netto.

W przypadku terenów prywatnych, np. parkingów przy centrach handlowych, to ich właściciele decydują, na jakich zasadach udostępnią je sprzedawcom.

Informacji o zasadach prowadzenia sprzedaży obwoźnej oraz regulaminie losowania miejsc udziela:

Biuro Rozwoju Gospodarczego

Dział Handlu i Reklam

50-030 Wrocław, ul. Świdnicka 53, pok. 314 (III piętro)

Miejsca do sprzedaży całorocznej, sezonowej i okolicznościowej

Więcej wydarzeń i miejsc z Wrocławia znajdziesz na go.wroclaw.pl | Pobierz dane z Wrocław OpenData

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl