Stojan generatora energii, to jeden z ważniejszych elementów modernizowanej elektrowni jądrowej w Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario. Przy jego produkcji pracowało ponad 100 osób z wrocławskiego zakładu General Electric. W sobotę 9 marca stojan generatora wyruszył z Wrocławia. Jego transport zajmie 70 dni. Ze względu na gabaryty – 12 na 5 metrów i wagę 400 ton – żadna firma kurierska nie byłaby w stanie zagwarantować jego bezpiecznego transportu.
– Dwa dni trwał załadunek do wagonów kolejowych typu „Schnabel car”, czyli specjalistycznych wagonów do przewozu ładunków wielkogabarytowych. Następnie ładunek opuścił zakład i wyruszył koleją do portu w Gdyni, gdzie zostanie przeładowany na pokład specjalistycznej jednostki dalekomorskiej, którą dopłynie do portu Saint Lawrence w Kanadzie – informuje producent.
400 tonowy stojan generatora energii dla elektrowni jądrowej w Darlington, źródło: GE
Wrocławski zespół GE Power produkuje i dostarcza rocznie ok. 25 generatorów do elektrowni na całym świecie.
– Wrocławska fabryka odegrała kluczową rolę w realizacji projektu dla elektrowni w Darlington. To jedyny taki zakład produkcyjny GE, który posiada potrzebne doświadczenie i wiedzę na temat tego typu czterobiegunowych generatorów, jak ten w Darlington – podkreśla Sławomir Żygowski, prezes GE Power w Polsce.
General Electric we Wrocławiu
Czytaj: 70 lat Dolmelu – od peerelowskiego giganta do parku przemysłowego
GE Power to światowy lider energetyki. Dostarczają technologię, rozwiązania oraz usługi serwisowe na każdym etapie łańcucha dostaw branży energetycznej w ponad 150 krajach. W Polsce jako inwestor obecni są od 1992 roku, ale w budowie polskiego sektora energetycznego uczestniczą już od 70 lat. Historia ta sięga uruchomienia fabryk w Elblągu oraz we Wrocławiu i kontynuowana jest dzięki dostarczaniu technologii GE na potrzeby elektrowni w Bełchatowie, Opolu i Ostrołęce.
źródło: GE
Od 19 lat działa w Warszawie Inżynieryjne Centrum Projektowe (EDC). Inżynierowie GE opracowują tam części do silników lotniczych, kotłów, turbin gazowych i parowych, a także najnowsze projekty z zakresu energetyki wiatrowej.
GE w Polsce zatrudnia ponad 5500 osób oraz korzysta z 5 tys. dostawców. Dotychczasowe inwestycje w Polsce wyniosły 670 mln USD i 100 mln USD na badania i rozwój.