Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Podupadające gmachy zaczęły w pewnym momencie trafiać w ręce prywatnych inwestorów. Plany z jakimi przychodzili nowi właściciele, często spotykały się z zaskoczeniem i niedowierzaniem. Ale dzisiaj możemy chyba trochę odetchnąć z ulgą.
Bulwary Staromiejskie w dawnym szpitalu wojewódzkim
W szpital przy pl. Jana Pawła II nikt już nie wierzył. Sceptycznie podchodzono nawet do pomysłu inwestora, który zdecydował się po kilku przetargach stanąć do zakupu potężnego obiektu i go wyremontować. Dawny Wojewódzki Szpital im. Babińskiego Urząd Marszałkowski sprzedał po czterech latach prób wystawiania ofert.
Ogromny teren i kompleks wybudowanych w różnym czasie kilkunastu budynków kupiła w 2014 roku spółka I2 Development z zamiarem stworzenia w nieruchomości apartamentów. Lokale wyremontowanego szpitala są obecnie już zamieszkałe, a tereny wokół tworzą niesamowite Bulwary Staromiejskie z odsłoniętymi fragmentami murów obronnych pochodzących jeszcze ze średniowiecza.
Szpital Maxa Berga
Kompleks budynków znajduje się przy ulicy Hoene-Wrońskiego i jest jednym z projektów Maxa Berga. Pełniący pierwotnie funkcję Miejskiego Szpitala Dziecięcego utrzymał po wojnie medyczną funkcję i działały tu kliniki wrocławskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Nieruchomość odkupiona przez Politechnikę Wrocławską w 2015 roku, została ostatnio wyremontowana i stała się siedzibą Wydziału Matematyki.
Zrujnowana piekarnia Mamut
Stojąca w centrum Wrocławia, w pobliżu Ogrodu Botanicznego i Ostrowa Tumskiego, niegdyś największa piekarnia w Polsce i jedna z największych w Europie, latami popadała w ruinę. Zaskoczeniem dla wszystkich było pojawienie się inwestora z wielkimi planami jej odbudowy. Akademiki w Mamucie?! Przeszło 100-letni budynek został odbudowany i w Polsce zrobiło się o tym głośno.
Galeria zdjęć
Prywatny akademik BaseCamp przy ul. Sienkiewicza 18-22 w miejscu dawnej piekarni otwarto dla gości w połowie czerwca 2022 r. Oferuje w sumie 775 pokoi, z czego 569 przeznaczonych jest dla studentów, a 206 na krótkoterminowy wynajem dla turystów
Pijalnia mleka Maxa Berga to dziś pijalnia kawy
W porównaniu do innych projektów znanego we Wrocławiu architekta, ten przy fosie miejskiej na podwalu obok ul. Kołłątaja jest filigranową konstrukcją. Pawilon pełnił pierwotnie funkcję pijalni mleka i stacji redukcji gazu. Po wojnie działy się w nim różne rzeczy i zacierały dawną funkcję.
Gmina Wrocław znalazła pieniądze na remont budynku i został on ponownie otwarty w 2021 r. Obecnie prowadzona jest tam kawiarnia. Miejsca dla klientów znajdują się w środku budynku oraz na wybudowanym na fosie molo.