wroclaw.pl strona główna Przedsiębiorcy i biznes we Wrocławiu Przedsiębiorczy Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 07:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Przedsiębiorczy Wrocław
  3. Aktualności
  4. Dawne szpitale, szkoły, zabytkowe magazyny. Wyjątkowe budynki, które zmieniły funkcję [ZDJĘCIA]

Dawne szpitale, szkoły, zabytkowe magazyny. Wyjątkowe budynki, które zmieniły funkcję [ZDJĘCIA]

Magdalena Pasiewicz,

Gmachy szpitali wybudowanych przed stu laty, szkoły, które dawno utraciły swoją pierwotną funkcję. Szansą dla wielu z nich okazała się sprzedaż tych zabytków inwestorom, którzy mieli zarówno środki na remont, jak i wizję na przyszłość. Zobaczcie jak zmieniły się te budowle.

Reklama

Podupadające gmachy zaczęły w pewnym momencie trafiać w ręce prywatnych inwestorów. Plany z jakimi przychodzili nowi właściciele, często spotykały się z zaskoczeniem i niedowierzaniem. Ale dzisiaj możemy chyba trochę odetchnąć z ulgą.

Bulwary Staromiejskie w dawnym szpitalu wojewódzkim

W szpital przy pl. Jana Pawła II nikt już nie wierzył. Sceptycznie podchodzono nawet do pomysłu inwestora, który zdecydował się po kilku przetargach stanąć do zakupu potężnego obiektu i go wyremontować. Dawny Wojewódzki Szpital im. Babińskiego Urząd Marszałkowski sprzedał po czterech latach prób wystawiania ofert.

Ogromny teren i kompleks wybudowanych w różnym czasie kilkunastu budynków kupiła w 2014 roku spółka I2 Development z zamiarem stworzenia w nieruchomości apartamentów. Lokale wyremontowanego szpitala są obecnie już zamieszkałe, a tereny wokół tworzą niesamowite Bulwary Staromiejskie z odsłoniętymi fragmentami murów obronnych pochodzących jeszcze ze średniowiecza. 

Szpital Maxa Berga

Kompleks budynków znajduje się przy ulicy Hoene-Wrońskiego i jest jednym z projektów Maxa Berga. Pełniący pierwotnie funkcję Miejskiego Szpitala Dziecięcego utrzymał po wojnie medyczną funkcję i działały tu kliniki wrocławskiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Nieruchomość odkupiona przez Politechnikę Wrocławską w 2015 roku, została ostatnio wyremontowana i stała się siedzibą Wydziału Matematyki.

Zrujnowana piekarnia Mamut 

Stojąca w centrum Wrocławia, w pobliżu Ogrodu Botanicznego i Ostrowa Tumskiego, niegdyś największa piekarnia w Polsce i jedna z największych w Europie, latami popadała w ruinę. Zaskoczeniem dla wszystkich było pojawienie się inwestora z wielkimi planami jej odbudowy. Akademiki w Mamucie?! Przeszło 100-letni budynek został odbudowany i w Polsce zrobiło się o tym głośno.

Galeria zdjęć

Prywatny akademik BaseCamp przy ul. Sienkiewicza 18-22 w miejscu dawnej piekarni otwarto dla gości w połowie czerwca 2022 r. Oferuje w sumie 775 pokoi, z czego 569 przeznaczonych jest dla studentów, a 206 na krótkoterminowy wynajem dla turystów

Pijalnia mleka Maxa Berga to dziś pijalnia kawy

W porównaniu do innych projektów znanego we Wrocławiu architekta, ten przy fosie miejskiej na podwalu obok ul. Kołłątaja jest filigranową konstrukcją. Pawilon pełnił pierwotnie funkcję pijalni mleka i stacji redukcji gazu. Po wojnie działy się w nim różne rzeczy i zacierały dawną funkcję.  

Gmina Wrocław znalazła pieniądze na remont budynku i został on ponownie otwarty w 2021 r. Obecnie prowadzona jest tam kawiarnia. Miejsca dla klientów znajdują się w środku budynku oraz na wybudowanym na fosie molo. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl