W ciągu ostatnich lat Wrocław stał się jednym z największych w Polsce rynków powierzchni biurowej. Na koniec czerwca 2013r. jej podaż w stolicy Dolnego Śląska osiągnęła poziom blisko 440 tys.m2, co dało jej trzecie miejsce w Polsce, po Warszawie i Krakowie.
W dodatku rynek intensywnie się poszerza. Przez ostatnich kilka miesięcy do użytku oddano kilka kolejnych dużych biurowców: Sky Tower (28,1 tys. m2), Green Towers II (10,8 tys. m2), Delta 44 (2,7 tys. m2), Eco Office (1,9 tys. m2), Aquarius (25 tys. m2) oraz jeden z budynków wielkiego kompleksu biurowego West Forum, który docelowo będzie dysponował powierzchnią biurową 100 tys. m2.
Co ważne, przy rosnącej stale podaży powierzchni użytkowej, nie zwalnia również pobyt na nie.
- Duża podaż biur spowodowała, że w ciągu ostatnich czterech lat znacznie spadły ceny ich wynajmu – mówi Iwona Hryncewicz, doradca ds. nieruchomości komercyjnych Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. – To z kolei wpłynęło na to, że firmy coraz chętniej przenoszą swoją działalność do biur w lepszej lokalizacji i o wyższym standardzie. Cały czas jest na nie dość duże zapotrzebowanie, zwłaszcza na te zlokalizowane w ścisłym centrum miasta. Świadczy o tym chociażby fakt, że w biurowcu, który powstaje przy ul. Szczytnickiej i będzie oddany do użytku dopiero w marcu przyszłego roku, zarezerwowane są już prawie wszystkie lokale.
Nowoczesne biura we Wrocławiu koncentrują się w trzech wyraźnie zarysowanych ośrodkach: ścisłym centrum miasta i jego okolicach, na terenie Zachodniego Obszaru Biznesu, między ulicami Legnicką i Strzegomską, a także wzdłuż tzw. Południowej Osi Biznesu -wzdłuż ulic Powstańców Śląskich i Karkonoskiej.
Największym skupiskiem biur pozostaje cały czas ścisłe centrum Wrocławia, gdzie zlokalizowane jest ich około 33 proc.. Jednak to tereny poza centrum, w szczególności Zachodni Obszar Biznesu ze względu na większą dostępność gruntów inwestycyjnych, charakteryzują się największą dynamiką i potencjałem rozwoju.
Wrocław jest również w czołówce miast regionalnych, w których przeprowadzanych jest najwięcej transakcji umów najmu. Według szacunków firmy Knight Frank w okresie od kwietnia do końca czerwca w stolicy Dolnego Śląska podpisano umowy najmu na około 23 tys. m2, co w porównaniu z poprzedniego kwartału stanowi wzrost o ponad 70 proc..
Czynsze za nowoczesną powierzchnię biurową klasy A w centrum Wrocławia wynoszą średnio 101 zł/m2 na parterze i 53 zł/m2 za wyższe kondygnacje.
Wrocław jest na pierwszym miejscu wśród miast regionalnych, gdzie obecnie jest realizowanych najwięcej projektów biurowych. Ponad 30 proc. nowoczesnej powierzchni klasy A w skali całego kraju, powstaje właśnie we Wrocławiu. Według prognoz inwestorów do końca przyszłego roku podaż powierzchni biurowej w stolicy Dolnego Śląska przekroczy pół miliona metrów kwadratowych.
Katarzyna Kunka