Pierwsze prace archeologiczne i rozbiórkowe rozpoczęły się na Wyspie Słodowej 7 w ubiegłym miesiącu. Już wiadomo, jak zmieni się ta znana wrocławska kamienica. Inwestor, poznańska firma Pro Design, właśnie przedstawił projekt architektoniczny modernizowanego budynku.
Concordia Hub na Wyspie Słodowej ma być miejscem integrującym i aktywizującym lokalną społeczność oraz środowiska kreatywne Wrocławia. To również przestrzeń dla młodych wrocławskich przedsiębiorców.
Z szacunkiem dla istniejącej kamienicy
Koncepcję architektoniczną budynku Concordii przygotowało holenderskie biuro MVRDV. Obejmuje ona rewitalizację zabytkowej kamienicy z XIX wieku przy Wyspie Słodowej 7 i jej rozbudowę o nową część.
– Podczas procesu projektowego dużo czasu poświęciliśmy na to, aby dowiedzieć się, kim są ludzie odwiedzający Wyspę i jakie są ich potrzeby, aby stworzyć przestrzeń, która będzie mogła wpasować się w ich aktywność – twierdzi Ewa Voelkel- Krokowicz, prezes Pro Design. – Naszym głównym celem było znalezienie takiego rozwiązania architektonicznego, które przy jednoczesnym szacunku do istniejącej już kamienicy i historii Wyspy Słodowej, będzie projektem nowoczesnym, intrygującym i eleganckim, ale spokojnym w formie.
wizualizacja, źródło: inwestor
Połączenie nowego ze starym
Przygotowany projekt obejmuje renowację istniejącej kamienicy, przy zachowaniu jej obecnej fasady wraz ze zdobieniami i gzymsami. Odrestaurowane zostaną także jej drzwi frontowe. W założeniu będzie ona płynnie przechodzić w nową, współczesną i minimalistyczną część budynku. Zróżnicowanie starej i nowej części zostanie w subtelny sposób podkreślone poprzez strukturę materiałów wykończeniowych.
Bryła nowego budynku stanie się kontynuacją linii dachu oraz okien starej budowli. Concordia Hub będzie nieco inaczej wyglądała od strony wschodniej - istniejącej kamienicy i zachodniej - od strony parku. W części zachodniej fasada będzie otwierała się na otoczenie poprzez przeszkloną i otwartą przestrzeń sięgającą trzeciej kondygnacji. Od tej strony, na parterze zlokalizowany będzie Food Hall - część restauracyjna, w której znajdzie się sześć różnorodnych i ciekawych konceptów gastronomicznych.
wizualizacja, źródło: inwestor
Na sezon letni przewidziano tu również taras do spotkań na zewnątrz. Natomiast od strony wschodniej, w części istniejącej kamienicy, zaplanowano przestrzeń bardziej kameralną, kawiarnianą.
Na trzech kondygnacjach obiektu swoje miejsce znajdą co-workingowe powierzchnie biurowe, a na najwyższym piętrze – obszerny taras z widokiem na miasto. Projekt zakłada umowne przenikanie się tego, co wewnątrz i na zewnątrz. Ma to sprawić, że „życie budynku” zostanie zintegrowane z „życiem parku”.
Powiew świeżości
Architekci uwzględnili fakt, że istniejąca kamienica to jedyny na wyspie ocalały w czasie II wojny światowej budynek, dokumentujący historię, ale także obiekt umiejscowiony w atrakcyjnym parku publicznym w samym sercu miasta, związany z wieloma festiwalami i wydarzeniami kulturalnymi.– Lokalizacja Concordii jest naprawdę wyjątkowa – mówi Nathalie de Vries, dyrektor i współzałożycielka MVRDV. - To dla nas zaszczyt rewitalizować ten zabytkowy budynek , znajdujący się w jednym z najważniejszych miejsc we Wrocławiu.
Projekt jest realizowany we współpracy z wrocławskim Q2Studio, które ma za zadanie przeniesienie wizji architektów na projekt budowlany i wykonawczy. Generalnym wykonawcą jest konsorcjum Spółek WEGNER i Demiurg
Ruszyły już prace
Obecnie trwają prace projektowe nad koncepcją wnętrz Concordii, których głównym założeniem jest otwarty, integrujący charakter. Projekt architektoniczny kluczowych przestrzeni wewnętrznych przygotuje również MVRDV. Inwestor prowadzi też rozmowy o możliwej współpracy z wrocławskimi artystkami - Alicją Białą i Aleksandra Gacą, które przedstawią swoje pomysły na zaprojektowanie oryginalnych wizualnie elementów dekoracyjnych ścian budynku.
Prace przygotowawcze do rozpoczęcia budowy ruszyły pod koniec sierpnia. Teren inwestycji został ogrodzony, rozpoczęły się prace zabezpieczające, izolowanie i osuszanie fundamentów, wykopy, prace archeologiczne oraz wymiana uszkodzonych konstrukcji w zabytkowym obiekcie.
W pierwszym etapie wykonana zostanie renowacja historycznej fasady kamienicy wraz z oficyną. Wszystkie działania są konsultowane z architektem miejskim i konserwatorem zabytków.
Oddanie do użytku Concordii zaplanowano na listopad 2019 roku, a uroczyste otwarcie obiektu odbędzie się na początku 2020 roku.
Już za kilkanaście miesięcy…
Concordia Hub, będąc inkubatorem przedsiębiorczości dla firm z sektora ICT i sektora kreatywnego oraz startupów, będzie prowadzić autorski program wspierania rozwoju firm. Planowane są także działania konsultingowe i edukacyjne z zakresu nowych technologii i nowoczesnego marketingu w postaci wykładów, warsztatów i konferencji tematycznych. Budowanie programu będzie oparte na współpracy z partnerami merytorycznymi. W tym celu podpisane już zostały listy intencyjne z lokalnymi instytucjami, które wpływają na rozwój branży ICT w regionie m.in. z: Politechniką Wrocławską, Centrum Badań EIT, Dolnośląską Izbą Gospodarczą, Agencją Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej oraz z partnerami spoza województwa dolnośląskiego, dysponującymi znaczącym potencjałem w branży ICT.
Zaproponowany profil działania uwzględnia wyjątkowe umiejscowienie Wyspy Słodowej 7 i jej znaczenie dla mieszkańców oraz założenia strategii Miasta Wrocławia. Concordia będzie otwarta na współpracę z działającymi w mieście festiwalami, stowarzyszeniami i wydarzeniami kulturalnymi.
– Zależy nam na wykorzystaniu ogromnego potencjału plenerowego Wyspy Słodowej – twierdzi Ewa Voelkel- Krokowicz . – Dlatego też w Concordii mogły odbywać się m.in. koncerty, spotkania, pokazy filmowe, zajęcia dla dzieci oraz imprezy kulinarne czy targowe.
Czy wiesz, że…
MVRDV to jedno z najlepszych studiów architektonicznych w Europie. Ich koncepcje wielokrotnie były nagradzane prestiżowymi nagrodami, m.in. Nagrodą im. Miesa van der Rohe. Ich pierwsza inwestycja w Polsce – biurowiec Bałtyk w Poznaniu, oddany do uzytku w ubiegłym roku, już otrzymał kilka nagród m.in. Bryłę Roku, Architizer A+ Awards oraz statuetkę Top Builder. Studio znane jest z projektów niepokornych, wpisujących się w specyfikę miejsca i potrzeby społeczne. Od momentu powstania MVRDV jest ono skupione na tworzeniu rozwiązań dla mocno zaludnionych miast.